Évente 2,2 milliméterrel emelkedik a tengerszint az Északi-sarkvidék térségében – derítette ki egy német-dán kutatócsoport műholdas mérések alapján.
Az óceánok vízszintje általánosan emelkedik a klímaváltozás hatására, regionális szinten azonban szélsőséges különbségek tapasztalhatók. Az Északi-sarkvidéken a vízszint átlagosan 2,2 milliméterrel emelkedik évente, ezzel a nagyjából három milliméteres globális átlag alatt marad a mértéke – közölte a kutatócsoport a Remote Sensing című szaklapban.
A Müncheni Műszaki Egyetem (TUM) és a Dán Műszaki Egyetem (DTU) kutatói szerint Grönland partjainál ugyanakkor csökken a tengerszint, egyes részeken évente öt milliméterrel is. Grönlandtól, Kanadától és Alaszkától északra az úgynevezett Beaufort-vízkörzésen belül ellenben 22 év alatt több mint 10 centiméternyit emelkedett a víz.
A tudósok kifejlesztettek egy algoritmust, amellyel különböző műholdak 1,5 milliárd radarmérését elemezték. A tanulmány a valaha megalkotott legteljesebb és legpontosabb áttekintést adja a Jeges-tenger szintjének 1996 és 2018 közötti változásairól. "Az Északi-sarkvidék a klímaváltozás gócpontja. A növekvő hőmérséklet hatására Grönland gleccserei visszahúzódnak, ezzel együtt olvad a tengerjég. Évente több milliárd liter olvadékvíz jut így az óceánba" – mondta Florian Seitz, a TUM geodéziai kutatóintézetének munkatársa.
A hatalmas mennyiségű édesvíz nemcsak megemeli a vízszintet, hanem a tengeri áramlatok világszintű rendszerét, és ezzel a klímát is megváltoztatja.
(MTI)