Másodszor tartott újságírók nélkül sajtótájékoztatót az operatív törzs. Szombaton ismét egy rövid tájékoztatásra került sor, mely során alig szolgált új információval az operatív törzs vezetője vagy az országos tisztifőorvos.
Müller Cecília röviden azzal kezdte mondandóját, ami már a koronavírus hivatalos kormányzati honlapjáról is tudható volt, hogy újabb magyar állampolgároknál és két külföldinél mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (Covid-19). A 18 új, szombaton jelentett esettel immár 103-ra nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. A két külföldi állampolgár közül az egyik brit, a másik vietnámi.
"A járvány második szakaszához – a csoportos megbetegedések szakaszához – értünk, amikor közösségben, személyes érintkezések útján terjed a fertőzés" – hangsúlyozta a tisztifőorvos. Hozzátéve, már az ország egész területén detektáltak megbetegedést.
Továbbra is azt nyomatékosította Müller Cecília, hogy lehet csökkenteni a vírus terjedését. Kerülni kell a szoros kontaktusokat, így megakasztva az átadásokat.
A betegek számával a mintavételek száma is fokozatosan nő. Közlése szerint továbbra is a WHO ajánlásainak megfelelően vizsgálják az összes gyanús esetet, és az ő környezetükben lévő potenciális betegeket is.
#maradjotthon
Ezúttal is arra szólított fel, hogy figyelni kell az idősekre, mert az ő szervezetük, immunrendszerük már nem olyan erős, mint fiatalabb korban. Továbbá mint ismert, kockázati csoportba tartoznak a krónikus betegségben szenvedők.
Újságírói kérdésre Müller Cecília elmondta, hogy az allergiától szenvedőkre is veszélyesebb lehet a vírus. Minden krónikus betegségben szenvedőre nézve nagyobb kockázatot jelent minden olyan állapot, ami gyengíti a szervezetet, az segíti a vírus megkapását.
De arra is felhívta a figyelmet az országos tisztifőorvos, hogy mindez nem jelenti azt, hogy a fiatalabbak nem betegedhetnek meg akár komolyan is. Elmondása szerint az egyik intézményben egy 40-es éveiben járó súlyos beteg is fekszik.
Ahogy az is kiderült a sajtótájékoztató során, hogy jelenleg 6 koronavírusos beteg van intenzív osztályon.
Müller Cecília újságírói kérdésre azt is elmondta, az is lehet, hogy enyhe tünetekkel sokan már átvészelték a megbetegedést. Az esetek 80 százalékában nagyon enyhe tünetekkel zajlik a betegség. Természetesen senki nem tudhatja magáról, hogy átesett-e már a megbetegedésen, hacsak nem mutatták ki szervezetében a fertőzést – tesszük hozzá azért halkan.
A tisztifőorvos arra is felhívta a figyelmet, hogy a hírek szerint a Balatonon és az üdülőkben csoportosultak emberek. Nyomatékosított, hogy ilyesmit, tekintettel a veszélyhelyzetre, senki se tegyen, tartózkodjanak az ország bármely részén a társadalmi érintkezéstől, mert a koronavírus az ország egész területén veszélyt jelenthet.
Mint kiderült, a Nemzeti Népegészségügyi Központon túl további 7 laborban végeznek (már) teszteket az országban.
Jelenleg 6 koronavírussal fertőzött beteg van intenzív osztályon.
Magyarországon is folynak olyan modellszámítások, amiket szakemberek végeznek, minden más spekuláció – mondta Müller Cecília, aki elmondása szerint több szakmaiatlan anyagba is belefutott a járványkutatás kapcsán.
A tisztifőorvos a halálos áldozatok járulékos betegségeiről elmondta, hogy az eddigi négy magyar áldozatnál rosszindulatú daganatot, szív- és érrendszeri panaszokat és vérképzőszervi problémát is megállapítottak. Az első három áldozat egy 79 éves, egy 68 éves és egy 69 éves férfi volt, míg legutóbb egy 53 éves férfi hunyt el.
Továbbra sincs tervben kijárási tilalom elrendelése
A környező országok fertőzöttsége miatt is fontos a határok ellenőrzése – mondta Lakatos Tibor ezredes, az operatív törzs vezetője, aki a környező országokban tapasztalható koronavírus-helyzetet is ismertette. Felhívta a figyelmet, hogy emiatt is fontos a visszaállított határellenőrzés.
Elmondása szerint pénteken a román határon kialakult egy nagyobb torlódás a teherszállításban, a hasonló esetek megelőzése érdekében minden nap kétoldalú egyeztetést tartanak minden határos országgal, hogy a teherszállítási folyosók zavartalanul működhessenek.
Lakatos Tibor közölte, a magyar-szlovák határon továbbra is lehet munkába ingázni 30 km-es távolságon belül.
3771 ember van jelenleg hatósági házi karanténban.
Több mint 15 ezer ellenőrzést hajtottak végre eddig. 94 esetben találtak szabálysértést, 18 esetben helyszíni bírságot szabtak ki, míg 76 esetben szabálysértési feljelentést tettek.
Az üzletek nyitva tartásának ellenőrzésekor eddig 3 főt figyelmeztetésben részesítettek, 9 helyszíni bírságot osztottak ki, és 14 feljelentést tettek. Az operatív törzs vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy senki ne kockáztassa polgártársai egészségét azzal, hogy nem marad otthon.
A sajtótájékoztatón azt közölték, hogy felkészülnek a tömeges fertőzésekre, minden erőforrást erre készítenek fel az országon belül, a határon pedig járőrök segítenek a rend fenntartásával.
Lakatos Tibor ismét megerősítette, hogy nincs tervben kijárási tilalom elrendelése, mert nem az esetszámoktól függ a kijárási tilalom. Az eddigi intézkedések (üzletek nyitva tartásának korlátozása, szórakozóhelyek nyitva tartásának korlátozása, otthoni oktatás) elegendőnek tűnnek elmondása szerint, mert jelenleg is sokkal kevesebb magyar van az utcákon, mint korábban.
Ha mégis kijárási tilalmat rendelnek majd el, arról közlése szerint időben tájékoztatnak; és ha elrendelik, az minden korosztályra egyaránt érvényes lesz.
Lakatos Tibor azt is újból hangsúlyozta, hogy folyamatosan figyelik az álhírek terjedését, ilyen bűncselekmények miatt több eljárást is indítottak. "Rendkívül veszélyes bármilyen álhír megosztása és terjesztése, amely nehezíti a védekezést és rontja az állampolgárok hangulatát" – hangsúlyozta.
Úgy tudni, folyamatosan érkeznek alapanyagok védőeszközök gyártására. Maszkok és lélegeztetőgépek pedig még úton vannak Kínából.