Banksy új, karácsonyi alkotása látható Betlehem városában

  • narancs.hu
  • 2019. december 21.

Képzőművészet

Lövedék áttörte betonfalakkal övezett ciszjordániai jászol.

Lövedék áttörte betonfalakkal övezett jászol látható a ciszjordániai Betlehemben, a szokatlan karácsonyi alkotást a titokzatos brit utcaművész, Banksy készítette.

A személyazonosságát titkoló művész A Betlehem sebhelye elnevezésű alkotás pénteki bemutatásán nem vett részt. A művet a palesztin városban 2017-ben megnyitott Walled-Off szálloda előtt helyezték el, amelynek minden szobája az Izrael által emelt betonfalra néz.

A kis betontablók, amelynek falfirkái a békére és a szeretetre szólítanak fel, háttérként szolgálnak egy kis asztalon elhelyezett betlehemhez. A falon látható lövedék ütötte lyuk a betlehemi csillagot jelképezi, alatta Mária, József és Jézus látható egy tehénnel és egy szamárral.

false

Izrael 1967-ben foglalta el Ciszjordániát a hatnapos háború során, majd 2002-ben kezdte meg a helyenként több méter magas betontömbökből álló kerítés építését, hogy védekezzen a második intifáda (palesztin felkelés, 2000-2005) idején a Ciszjordániából érkező palesztin merénylők ellen. A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) 2004-ben törvényellenesnek minősítette a fal építését.

A konfliktusok, a fal és a Palesztin Területek régóta foglalkoztatják Banksyt. Legújabb alkotásával a keresztény hagyomány által Jézus szülővárosának tartott Betlehemben tartandó karácsonyi ünnepségekhez akart hozzájárulni.

Banksy 2007-ben már járt Betlehemben, akkor számos grafitit festett a kerítésre.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”