"Egy szimfonikus költemény" - Szubjektív Budapest Tér-képek a Centrális Galériában

  • Kovács Bálint
  • 2010. november 11.

Képzőművészet

Nincs objektívabb dolog egy város térképénél - de ez is csak addig igaz, amíg meg nem győződünk az ellenkezőjéről.
Nincs objektívabb dolog egy város térképénél - de ez is csak addig igaz, amíg meg nem győződünk az ellenkezőjéről.

"A térképet a valóság másolatának és így teljesen hitelesnek tartjuk. Mindenütt velünk van, turistaként a kézben, az autóban GPS-ként, de a térbeli világszemlélet miatt a fejünkben is. Minden város szubjektív: benne van a kapcsolathálónk, az érzéseink, nem csak azok, amiket fizikailag is meg tudunk határozni. Bennünket az érdekelt, mi van, ha a kartográfia és a művészet találkozik, ha a művész alapnak használja a térképet, játszani kezd vele, és elkezdi a kereteket feszegetni" - magyarázza Seres Szilvia, az OSA Archívum Centrális Galériájában látható Szubjektív Budapest Tér-képek kiállítás kurátora, amely az OSA májusi pályázatán kiválasztott, valamint a témában korábban készült, meghívott műveket mutat be a térinstallációtól a rézkarcon át a hangtérképig. "A város funkcióit, a városi teret, életet,

mozgásokat, problémákat, változásokat,

rejtett városi hálózatokat bemutató alkotásokat vártunk, amelyek a rendszerváltás óta eltelt húsz év Budapestjére fókuszálnak: az akkor elkezdődött társadalmi és gazdasági átalakulással egy teljesen új városi térszerkezet jött létre" - mondja Seres. A pályázatra 44 terv érkezett, amiből a szakmai zsűri tizenkettőre bólintott rá, az OSA Archívum pedig - mivel Rév István igazgatónak is tetszett az ötlet - fedezte a projektek megvalósításának és a kiállítás létrehozásának költségeit, azNKA mellett a Nav N Go és a Microsoft támogatásával. (Ez utóbbi többek közt az egyik, később fődíjasnak választott projekt rendelkezésére bocsátotta egyetlen Magyarországon található, 14 ezer dollár értékű, sci-fiket idéző érintésérzékeny gépét, a Surface-t a kiállítás első két hetére.)

"Álltunk valahol Budapesten, egy körgangos házban, és hallgattuk, hogy valahol a tévé üvölt, a másik irányban szidják a gyereket, mert intőt kapott, a harmadikban meg egy kutyát egzecíroztatnak - és mindez összeállt egy egésszé. Itt jutott eszünkbe, hogy az egész város egy szimfonikus költemény - emlékszik vissza Liszka Tamás, akinek Bart Dániellel közös munkája nyerte a pályázat fődíját; a műben a már említett Surface segítségével Budapest madártávlati képét "simogatva" választhatunk ki tetszőleges pontokat, hogy meghallgassuk azokat a hangokat, amelyeket olyan régóta hallgatunk, hogy legfeljebb annyira vesszük észre őket, mint egy kopást a sarki KRESZ-táblán. - Az elmúlt pár hónapban folyamatosan egy diktafonnal a kezemben mászkáltam, és akármi történt, megnyomtam a felvevőgombot: amikor a parkolóőr és a tulaj között elkezdődött a szokásos vita, hogy 'én csak a pénzt felváltani mentem el két percre' - az ilyen tipikus budapesti hangokra vadásztam. Ahogy a Blahán, az aluljáróban két részeg hajléktalan civakodott, abban például nagyon nagy zeneiséget hallottam meg: a velőtrázóan tragikus és teljesen értelmetlen szitkozódásban, ami másfél óráig ment körbe-körbe. Az egyik azt hajtogatta, hogy 'öljél meg, bazmeg, öljél meg!', a másik meg reszketeg kézzel fojtogatta. Egyszerre volt nevetséges és tragikus" - meséli Liszka, aki a későbbiekben az egészet feltenné a netre, lehetőséget adva mindenkinek, hogy hozzátegye a maga hanganyagát.

Bár kifejezetten elégedett a kiállított pályamunkákkal és azzal, hogy nem csak képzőművészek pályáztak, Seres Szilvia bevallja: "Azt vártuk, hogy valamivel több szociálisan érzékeny projekt érkezzen." Ilyen például Fisli Éva történész, Róbert Júlia dramaturg és Varga Piroska építész Rejtett útvonalak című, a vakok és gyengénlátók Budapestjét bemutató installációja. Egy, a visustábla (avagy látáspróbatábla) motívumait idéző dobozban három fülhallgatóba lehet belehallgatni: az egyikben zakatoló monoton kopogás a jó botozás technikáját imitálja, a másikban egy hangostérképet lehet meghallgatni, a harmadikban pedig három látássérült mondja el, hogyan jutott el a Centrális Galériába. "Hónapok közös sétái és beszélgetései során ismertük fel, hogy a vakok és gyengénlátók Budapestje éppen annyiféle lehet, mint a látóké" - írják a magyarázó szövegben. "Fontos volt, hogy ne sötétséggel beszéljünk a vakságról, inkább rávezessük a látogatót, hogy ezzel a dobozzal egy olyan világba lép be, ami korántsem egynemű. Ha látogatóként azzal szembesülsz, hogy azt mondják el, milyen úton jöttek el oda, ahol te éppen állsz, akkor látod igazán a különbségeket" - fejti ki Fisli Éva, aki az ötlet születéséről elmondta: "Egy ideje fényképekkel foglalkozom, az életem jelentős része a látványra épül; meg kellett tudnom, milyen az a rendszer, ahol mindez nem számít. Emlékszem az első látogatásra a Vakok Iskolájában, egy közlekedésórára a Herminamezőn; sok mindenre akkor döbbentünk rá, például hogy többnyire milyen rosszul segítünk mi, látók egy fehér bottal közlekedő embernek. Szinte mindig azt a kezét fogjuk meg, amellyel a botot tartja, és rögtön belekapaszkodunk, ahelyett, hogy előbb megkérdeznénk, szüksége van-e egyáltalán segítségre.

Szociálisan érzékeny térkép a fiatal képzőművész, Matyus Dóra Budapest (V)érképhálózata című alkotása is. A rézkarc Budapest kórházait és a köztük létező útvonalakat ábrázolja, pontosabban jelképezi: az utak verő- és visszerek, az úthálózat pedig így erek hálója. "Minden városnak fontosak az egészségügyi intézményei: mégiscsak ezek biztosítják az életet, így sok kis szívként működnek. Ennek ellenére még sosem találkoztam ilyesmivel, hogy a kórházak elhelyezkedése alapján ábrázoltak volna egy várost" - magyarázza Matyus, akinek egyébként nincs semmiféle orvosi képesítése, bár "a biológiát emelt óraszámban tanulta a gimnáziumban".

Míg vizuálisan talán az elképesztően kidolgozott (V)érképhálózat adja a legtöbbet a látogatónak, addig a legszórakoztatóbb kiállított tárgy kétségkívül Berei Zoltán és Barcsay Gergely Metró Bouldere (a boulder egyfajta nem túl magas mászófal). A kiállítóterem hátsó falán messziről nézve a kék-sárga-piros-zöld metrótérkép látható; közelebbről feltűnik, hogy egy gyerek épp a Lehel térbe kapaszkodik, miközben a Vörösmarty téren és az Astorián áll. "Mászás közben jött az ötlet, hogy valahogy fel kéne használni a fogásokat valamilyen térképhez: a kapaszkodókkal való hasonlóság adta magát. A koncepció az volt, hogy az állomásokat nem kötjük össze, és majd ahogy a látogatók másznak, úgy a cipőtalpuk húzta csíkokkal rajzolnak új útvonalakat" - magyarázza Berei. Aktuálpolitikáról nincs szó, "az viszont tény, hogy a négyes metró vonala sokkal nehezebben mászható, mint a másik három" - így Barcsay. "Nem akartuk erőltetni az üzenetet, de az igaz, hogy a gyenge tömegközlekedés miatt cselekvésre késztetnénk az utasokat, akik ezen a falon kapaszkodnak" - teszi hozzá a bringával közlekedő Berei.

Keszegh Balázs és Székely Júlia díjazott Pexeso.Bp-je a kiállítás egyik legösszetettebb tárgya. Egy érintőképernyőn látható Budapest térképe, rajta azok a köztéri szobrok, amelyeket a rendszerváltás óta állami vagy önkormányzati megrendelésre állítottak, valamint az előző éra azon szobrai, amelyeket a rendszerváltás után elpusztítottak, újraállítottak vagy átalakítottak. Minden mai szobor az adott megrendelő testület többségben lévő pártjához van sorolva, hogy kiderüljön, melyik pártnak mekkora a szoborállítási ingerenciája, és hogy milyen témák bizsergetik őket. A gyűjtést és a mellékelt táblázatokat, grafikonokat mind a két egyetemista alkotó készítette el, csakúgy, mint a vizualizációt. "Reméltük, hogy úgy száz szobor van a városban, ezt még kivitelezhetőnek tartottuk" - emlékszik vissza Keszegh Balázs. A pártok viszont túlteljesítették a tervet: a kritériumoknak 177 alkotás felelt meg. "Akkor már nem hagyhattuk abba a felénél" - mondja Keszegh. "Érdekelt, hogyan változtatta meg a rendszerváltás a szoborállítás gyakorlatát; a statisztikákból, a térképből végül leszűrhetők bizonyos tanulságok és összefüggések" - véli Székely Júlia.

A Pexeso.Bp a hangtérképhez hasonlóan nem biztos, hogy befejezett projekt: létrehozói gondolkodnak más városokra alkalmazásán, de bíznak abban is, hogy ha sikerül megvalósítani a kurátor tervét - hogy az EU-elnökség évében külföldre utazzon a kiállítás -, akkor jó bemutató lehet Budapestről a külföldiek számára is. Az utazás még nem biztos, viszont hogy minél szélesebb körrel megismertethesse a kiállítást, Seres Szilvia különféle társrendezvényeket szervez: az első a Nagy Budapest Törzsasztal ide áthelyezett ülése lesz november 16-án fél hatkor.

A kiállítás díjmentesen látogatható december 2-ig a Centrális Galériában (Arany János u. 32.), hétfő kivételével mindennap 10-18 óráig.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?