rés a présen

Nők a központban

  • rés a présen
  • Artner Sisso
  • 2024. november 6.

Képzőművészet

Gabriele La Posta igazgató, Olasz Kultúrintézet

rés a présen: Milyen háttérrel érkezett Budapestre?

Gabriele La Posta: Politikatudományt és modern kori történelmet tanultam az egyetemen, a PhD-fokozatomat Európa történelméből szereztem meg. Néhány évet Rómában, az olasz külügy­minisztériumban dolgoztam, és ezután indult el diplomáciai karrierem. Először São Paulóba, Brazíliába neveztek ki az ottani olasz kultúrintézet élére, majd Limában, Peru fővárosában szolgáltam öt évet, és azután érkeztem ide.

rap: Mi volt itt a legnagyobb kihívás?

GLP: A két év Covid után az újranyitás: az olasz nyelvi kurzusokat és a kulturális eseményeket visszahozni az online térből a közösségi terekbe. Ugyanakkor megtartottuk az online nyelvtanulás lehetőségét is, mivel folyamatosan van rá igény, de a kezdetekben a normál élethez való visszatérést tartottam prioritásomnak.

rap: Milyen kulturális eseményeket preferál?

GLP: A történelmi jellegűeket természetesen és a „hetedik művészetet”, a filmet, mert az egyesíti magában a többi művészetet, és mindenki számára érthető. Az olasz filmművészet pedig igazán gazdag és világhírű múlttal rendelkezik.

rap: November 8–16. között zajlik a 22. Olasz Filmfesztivál, vagyis a MittelCinemaFest Budapest. Mi a története ennek a fesztiválnak?

GLP: Először Budapesten valósult meg az Olasz Kultúrintézet kezdeményezésére. Az esemény az olasz filmművészet római központjának, az Istituto Luce Cinecittànak is elnyerte a tetszését, így bekapcsolódott a szervezésbe. A filmek nagy részét az Istituto Luce Cinecittà küldi a fesztiválra, mi pedig hozzáválogatunk olyan alkotásokat, amelyek szerintünk a magyar közönség számára különösen érdekesek lehetnek, és amelyeket az általunk már jól ismert magyar terjesztők szívesen forgalmaznak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.