50 millió forintos keretet hozott létre a kormány a tavaly augusztusi légzuhatag idején megrongálódott csongrád-bokrosi fóliakertészetek kártalanítására, a napokban a részletszabályok is elkészültek. Ezt Nagy István agrárminiszter jelentette be.
A bokrosi gazdák történetével a Narancs.hu is foglalkozott.
A vihar után Farkas Sándor agrárminiszter-helyettes, az ottani kormánypárti országgyűlési képviselő Facebook-bejegyzésben írt arról, az elemi csapás után dolgoznak azon, hogy megsegítsék a károsult termelőket, akiknek jelentkezniük kell a falugazdászoknál. Ezt az érintettek és Varga Ferenc DK-s országgyűlési képviselő is úgy értette, hogy Farkas segítséget ígért a gazdáknak. Varga megkereste az érintett termelőket, majd decemberben a Parlamentben emlékeztette a miniszterhelyettest az ígéretre.
Farkas válaszolt: „én akkor azt ígértem, pontosítani szeretnék, hogy a gazdák forduljanak a mindenkori gazdaszervezeten keresztül a helyi gazdatársadalomhoz. Ez tudomásom szerint nem történt meg, tehát úgy nem lehet valakinek támogatást adni Magyarországon káreseménnyel kapcsolatban, hogy egyáltalán semmiféle állami nyilvántartásban ne szerepeljenek” – mondta, de hozzátette, „az elmúlt években is és most is törekszik a magyar agrárkormányzat arra, hogy mindenkor segítséget adjon, amennyiben lehetősége van, ezeknek a károsultaknak”.
Varga utánanézett, és megtudta, hogy az összes érintett gazda rögtön jelentkezett a falugazdászoknál.
Az is kiderült, a történet nem olyan egyszerű, hogy miért nem kötnek biztosítást a gazdák a fóliasátraikra.
Farkas Sándor saját Facebook-oldalán szerdán bejelentette, hogy „sikerült elérni a döntést, amire a bokrosi termelők hónapok óta vártak”, „a kormány célzott támogatást biztosít a helyreállításhoz. A 10/2025. számú agrárminisztériumi rendelet értelmében a termesztőberendezésekben keletkezett károk 80%-áig vissza nem térítendő támogatás igényelhető, összesen 50 millió forintos keretösszeggel”.
Varga Ferenc arról posztolt, hogy nyolc hónapos szisztematikus munka eredményeképp sikerült konkrét eredményt elérni. A DK-s politikus a társadalmi nyomásnak tulajdonítja, hogy az 50 milliós keret ügyében döntött a kormány.