„A kijárási korlátozásnál nem gondoltak a falvak boltjaira és fiókpatikáira” – panaszkodnak az ott élők

Kis-Magyarország

A korlátozott nyitva tartás miatt falvakban működő élelmiszerboltok és patikák esetében gondot okoz az Orbán Viktor által pénteken bejelentett kijárási korlátozás. „A jogszabályt pontosítani kell” – mondta a Narancs.hu-nak a Magyar Gyógyszerész Kamara országos titkára.

Kétezer fő alatti népességgel rendelkező Békés megyei apró településekről, így Ecsegfalváról, Gesztről, Gerláról, Mezőgyánból és Kötegyánból többen keresték meg munkatársunkat azt követően, hogy péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette a kijárási korlátozásról szóló március 28-tól érvényes és egyelőre április 11-ig szóló rendeletet.

A jogszabály azon passzusa keltett értetlenséget és néhol riadalmat a kisebb falvakban élőkben, hogy a benne foglalt intézkedések szerint a 65. életévüket betöltött személyek védelme érdekében ők csak 9 és 12 óra között látogathatják az élelmiszerüzleteket, drogériákat, gyógyszertárakat. Ám az ország több mint ezer kistelepülésén az élelmiszert árusító boltok hétvégén csak délelőtt, míg több száz helyen a fiókpatikák részleges nyitva tartás mellett néhány órára csak délelőtt, vagy csak délután vannak nyitva.

Falusi patika Egerváron

Falusi patika Egerváron

 

Közbeszól a falusi valóság

Többeknek az a félelmük, hogy a 65 év alattiak így hétköznapokon nem tudnak élni a helyi fiókgyógyszertár szolgáltatásával, míg hétvégén a helyi ABC-be sem léphetnek be. Néhány telefonálónk éppen ezért a mai magyar falusi valósággal számot nem vető, kapkodó, átgondolatlan intézkedésről beszélt a Narancs.hu-nak.

„Mindez egyelőre valóban gondot jelent, a jogszabályt pontosítani kell, és erre a szakma haladéktalanul megteszi a szükséges lépéseket” – mondta portálunknak Sándor Csaba, a Magyar Gyógyszerész Kamara országos titkára, aki a Békés megyei Dobozon működtet gyógyszertárat és Gerlán egy fiókpatikát, amely eddig reggel 8 órától délelőtt 11-ig volt nyitva. A vezető kamarai szakember a Narancs.hu-nak elmondta, azt az alapszabályt mindenkor és minden körülmény között be kell tartani, hogy végzett gyógyszerész munkatárs nélkül patika nem nyitható ki sehol az országban.

Egymillió embert látnak el

Majd példákat sorolt fel, hogy a mezőgyáni patikus a saját településén délelőtt van nyitva, a déli órákra átmegy Gesztre, majd délután újra kinyit Mezőgyánban. Korábban pedig egy időre azért volt zárva a Dévaványáról működtetett ecsegfalvi gyógyszertár, mert nem találtak gyógyszerészt. Egy olvasónk pedig azt ecsetelte, hogy a román határ melletti Kötegyánban csak délelőtt tart nyitva a fiókpatika, amelynek tulajdonosa és működtetője egy vésztői gyógyszerész.

Sándor Csaba: a jogszabályt pontosítani kell

Sándor Csaba: a jogszabályt pontosítani kell

Fotó: gapixfoto [at] gmail [dot] com

Ma Magyarországon a korlátozott nyitva tartással üzemelő fiókpatikák száma megközelíti a 620-at, s ezek legalább 1 millió embert látnak el. Többségében idős, kiszolgáltatott és szerény körülmények között élő embereket.

„Nyugalomra és helyzet gyors, hatékony kezelésére van szükség. Jogi lehetőségként, egyben lehetséges megoldásként szóba jöhet, hogy a Magyar Gyógyszerész Kamara az egyszerűsített nyitva tartás módosítását kezdeményezi az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél” – mondta a kamara országos titkára. Így lehetne a fiókgyógyszertárak új, módosított nyitva tartási ideje 10 és 13 óra között, amiben mind a 65 év felettiek, mind az az alatti korosztály belefér.

Gyors, megnyugtató megoldás születik

Arra viszont Sándor Csaba nem lát lehetőséget, hogy a fiókpatikák nyitva tartási ideje meghosszabbodjon, mert csak adott számú diplomás gyógyszerész áll rendelkezésre, a minimumfeltételeket pedig mindenhol biztosítani kell. Ahogy egyelőre az is nehezen tűnik megoldhatónak, mi lesz azokkal a fiókegységekkel, amelyek a kistelepüléseken eddig csak a délutáni órákban voltak nyitva.

Az újság is megírta...

Az újság is megírta...

Fotó: somogyikonyvtar.hu

A Magyar Gyógyszerész Kamara országos titkára gyors és megnyugtató megoldást ígért. Végül Sándor Csaba azt mondta, hogy a múlt heti roham és a hét eleji, közepi csend után pénteken újból megrohamozták az emberek a gyógyszertárakat.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.