A Mészáros Lőrinc tulajdonolta Publimont Kft. a Viharsarokban is mindent visz

Kis-Magyarország

Békéscsabán az önkormányzat saját cége helyett inkább a Mészáros-féle Publimontot bízták meg több mint 100 utasváró építésével, és azok hirdetéseinek kezelésével. 

Közbeszerzés, közgyűlés és érdemi vita nélkül Szarvas Péter (Hajrá Békéscsaba Egyesület) békéscsabai polgármester úgy döntött, hogy a Mészáros Lőrinc cégbirodalmához tartozó hirdetésszervező és hirdetésifelület-kezelő Publimont Kft. építhet buszvárókat a békési megyeszékhelyen. 

A Viharsarok fővárosának önkormányzati honlapjára múlt év decemberében került fel „Utasvárók telepítése” címmel egy polgármester jegyezte előterjesztés. Ebből kiderül, hogy 2020-ban egymástól függetlenül a JC Decaux Hungary Zrt. és a Publimont Kft. is ajánlatot tett a városnak a régi buszvárók cseréjére és újak telepítésére.

A francia hátterű, de a Fidesz-kormány korábbi gyűlöletkampányaiban reklámfelületeivel részt vevő JC Decaux kevesebb utasváró építését, cseréjét és üzemeltetését vállalta, mint az egykor a Simicska-birodalomhoz tartozó Publimont. Kft., amely már Mészáros Lőrinc meglehetősen kiterjedt érdekeltségi köréhez tartozik.

Két ajánlat

A két ajánlatot összehasonlítva Szarvas Péter arra jutott – derül ki az előterjesztésből –, hogy a Publimont Kft. ajánlata jobb. Eszerint a cég 120-140 utasvárót mindenképpen megépít vagy kicserél saját költségén az 59 ezer lakosú békési megyeszékhelyen, de ha kell, felmennek akár 200-ra is. Emellett megfizeti a közterület-használati díjat is, a cég vállalja a telepítés költségeit és a helyi alvállalkozóval az üzemeltetést is, a szerződés időtartama pedig tíz év.

 
Szarvas Péter 

Közgyűlés híján Szarvas Péter mindezt írásban küldte el a képviselőknek, tőlük véleményt és javaslatokat várt. Nem kapott túl sokat, de közéjük tartozott Miklós Attila MSZP-s önkormányzati képviselő, aki egy önálló módosító indítványnak beillő javaslatcsomaggal állt elő. A képviselő azt javasolta, hogy külső vállalkozó helyett az önkormányzat saját médiacégére, a Békéscsabai Médiacentrum Kft.-re kellene bízni a feladatot, hiszen egyebek mellett ezért, és erre is hozták létre.

Miklós javaslatának lényege, hogy a beruházás és az üzemeltetés költségét a város állja, de a reklámbevételek is hozzá folynának be. Érvelése szerint 70 százalékos kihasználtság mellett 3, nagyon pesszimista becslés szerint 4 év alatt visszajönnek a befektetett költségek, s onnantól már a városnak termelné a hasznot. 

A békéscsabai polgármester viszont a válaszában nem értett ezzel egyet, ugyanis azt írta, hogy

„Békés megyében a helyi reklámpiac meglehetősen nehéz üzletág”,

és szerinte az eddigi tapasztalatokat is figyelembe véve mindez helyi erőkkel nem üzemeltethető gazdaságosan. 

A polgármester azt is közölte, hogy saját „civil” frakciójával, a Hajrá Békéscsaba frakcióval, valamint külön-külön a Fidesz- és az ellenzéki frakciókkal is tartott megbeszélést erről és más előterjesztésekről is, de Miklós Attila ezeket az egyeztetéseket meglehetősen formálisnak nevezte.

A lila fideszes

Szarvas Péter a szavazatok közel 80 százalékával lett polgármester a 2019. október 13-i helyhatósági választáson. A mögötte álló Hajrá Békéscsaba Egyesület azonban sokkal inkább csak politikai jelölőszervezet, mint valódi civil szervezet, amelynek furcsa ügyeivel korábban is foglalkoztunk. Békéscsabán tavaly ősszel a Fidesz-KDNP nem is indított saját jelöltet, hanem beállt a „független” Szarvas Péter mögé. Aligha véletlen, hogy Békéscsabát, bár papíron független polgármestere van, hiába keresnénk a Szabad Városok Szövetségében

Szarvas a kilencvenes évek elején a Fidesz tagja volt, míg a 2000-es évek legelején a mostani kormánypárt külsős tagként delegálta a békéscsabai képviselő-testület pénzügyi bizottságába. Amikor Orbán Viktor miniszterelnök a Modern Városok Program keretében 2016-ban Békéscsabán járt, Szarvas Péter a barátjának nevezte őt, akivel többször is fociztak együtt. Szarvas függetlenségének látszatát az sem erősítette, hogy 2019-ben a Fidesz rendezte Bálványosi szabadegyetemen járt, ahol minden szembejövő vezető fideszes politikussal közös fotót készített – igaz, ezeket a fényképet már nem találni Szarvas Péter közéleti Fb-oldalán. A békéscsabai ellenzék „lila fideszesnek” nevezi Szarvast, aki egy kicsit lájtosabb, mint a valódi Fidesz-tagok és tudatosan használja a békéscsabai sportklubok által használt lila szint.

Itt már 2022-ről is szó van

A szocialista önkormányzati képviselő úgy látja, hogy a jelenlegi békéscsabai városvezetőnek nagyon megfelel a közgyűlés, a bizottságok és a viták nélküli egyszemélyes döntéshozatal. Másrészt szerinte a Publimont Kft. békéscsabai térnyerése egyben azt is jelenti, hogy Mészáros Lőrinc birtokolta reklámcég révén még az eddiginél is több köztéri kormányzati és Fidesz-hirdetés lesz majd a város terein és utcáin.

De mindez egyben már előkészület a 2022-es tavaszi országgyűlési választásra, ahol a sajátos „szabályozás” miatt mindenhonnan csak és kizárólag a kormány- és a Fidesz-KDNP-hirdetések néznek vissza a járókelőkre.

„Ez mindenről szól majd, csak éppen az egyenlő kampányfeltételekről nem”

– mondta a Narancs.hu-nak Miklós Attila.  

 
Publimont-utasváró Gyulán
Fotó: A szerző felvétele/Bod Tamás
 

Végül március 25-i polgármesteri határozatában Szarvas Péter közbeszerzés, közgyűlés és érdemi vita nélkül egyszemélyben döntött a Publimont Kft. mellett, egyben kijelölte saját magát a szerződéskötés pontosító egyeztető tárgyalások lefolytatására a békéscsabai önkormányzat részéről.

A viharsarki szomszédvárban, a térség második legnépesebb városában, Gyulán ezt a döntést már tavaly októberben meghozták, ott is a Publimont Kft. lett a befutó – közbeszerzés és versenytárs nélkül. Igaz, akkor még ülésezett a képviselő-testület, de nagy kockázatot nem vállalt az ottani városvezetés, hiszen kétharmados többsége van. Azóta Gyulán a Publimont Kft. kihelyezte a buszváróit, amelyeken vagy kormányhirdetéseket vagy kormányhű propagandatermékek hirdetéseit látni. 

 

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.