Kiálltak az SZFE hallgatói mellett: piros-fehér szalag került a békéscsabai Jókai Színházra

  • B. T.
  • 2020. október 26.

Kis-Magyarország

Helyi civilek szervezték az akciót, így támogatva a színművészetis diákok egyetemfoglalását.

A békéscsabai Kossuth Kör kezdeményezésére és hívására vasárnap kora este Békéscsabán, a Jókai Színház előtt civilek és pártok képviselői biztosították támogatásukról a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) több mint ötven napja tartó blokádját és az azt szervező hallgatókat. A szemerkélő esőben valamivel több mint ötvenen gyűltek össze a Viharsarok fővárosának központjában.

Ellenzéki összedolgozás

Ellenzéki összedolgozás

Fotó: A szerző felvétele

Az esemény szervezője, Körömi János, a Kossuth Kör békéscsabai vezetője rövid beszédében elmondta, a cél nem más, mint szolidaritásukat kifejezni a több mint ötven napos tanköztársasággal, valamint az általuk képviselt bátorsággal, demokráciával és szólásszabadsággal.

Összkép: a résztvevők a tenyerüket mutatták fel

Összkép: a résztvevők a tenyerüket mutatták fel

Fotó: A szerző felvétele

„Úgy ítéltük meg, fontos ez a gesztus, fontos a kiállás és támogatás egy nemes ügy mellett. Hasonló kezdeményezések már voltak vidéki nagyvárosokban, így például Szombathelyen. Az is megemlítendő, hogy erre a rendezvényre a Jobbik részéről Stummer János, a Liberálisoktól Fülöp Zoltán, a MSZP-től Miklós Attila, a DK-tól Dancsó Tibor és a Párbeszédtől Harasztos Sándor fontosnak tartotta a megjelenést” – mondta a Narancs.hu-nak Körömi János. A Momentum és az LMP helyi szervezete viszont távol maradt.

Üzenet a Jókai Színház bejáratánál

Üzenet a Jókai Színház bejáratánál

Fotó: A szerző felvétele

A rövid beszéd után a Jókai Színház bejáratát piros-fehér szalaggal fonták körbe a résztvevők, majd a szolidaritás jeléül gyertyákat helyeztek a bejárat elé, üzeneteket helyeztek el a kifeszített szalagokon és közös fotóval úgy búcsúztak egymástól, hogy legközelebb is közös rendezvényt tartanak az ellenzéki pártok és a civilek.

Támogatásukról biztosították az SzFE hallgatóit

Támogatásukról biztosították az SzFE hallgatóit

Fotó: A szerző felvétele

A Jókai Színház részéről senki nem képviseltette magát a rendezvényen. A vidéki játszóhelynek a NER egyik oszlopos tagja, az Emmi kulturális államtitkára, Fekete Péter volt korábban az igazgatója, igencsak furcsa körülmények között.

A járványügyi helyzetre tekintettel a rövid tiltakozó megmozduláson mindenki maszkot viselt és a közös fotó néhány pillanatát leszámítva szigorúan betartották a másfél méteres védőtávolságot.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.