A vízicsoda: Portré Boros László Attiláról Büki Gyógyfürdő és a Magyar Fürdőszövetség vezetőjéről

Kis-Magyarország

A hazai turisztika egyik legbefolyásosabb emberének nevezi a Turizmus.com Boros László Attilát, a Büki Gyógyfürdő Zrt. vezérigazgatóját, a Magyar Fürdőszövetség elnökét, aki a szakportál szerint „elismert szakmai múlttal rendelkezik.” A némettanári végzettségű Boros kétes ügyeinek száma magasabb, mint szakmai sikereié. Valójában ki is ő? – ennek járt utána a Narancs.

„Egyértelműen politikai ügyről van szó” – szólt a provokatív felütés, amikor 2016 szeptemberében Boros László Attila, a Gyulai Várfürdő Kft. akkori ügyvezető igazgatójának irodájában ültem, s arról próbáltam tájékozódni, hogy a nemrégiben lezajlott munkaügyi ellenőrzés valóban súlyos szabálytalanságokat tárt-e fel az ország egyik leghíresebb és leglátogatottabb strandján? Hosszú nyomozás után kiderült, igen. Ahogy az is világossá vált, hogy ezt a történetet az ügyvezető és a majdnem kizárólagos tulajdonos képviselője, Gyula város fideszes vezetése el akarta hallgatni.

Boros ma a Büki Gyógyfürdő Zrt. vezérigazgatója, egyben a Magyar Fürdőszövetség elnöke, s ebbéli minőségében ő jegyzi azt az áprilisi javaslatcsomagot, amelyet a fürdőágazat koronavírus-járványt követő újraindításához, a gazdaságvédelmi akciótervhez kapcsolódva eljuttattak a Magyar Turisztikai Ügynökségnek (MTÜ), és két minisztériumnak. A fürdőszövetség a 18 ezer munkavállalót foglalkoztató és közel 70 milliárd forint árbevételt generáló ágazat képviseletében üdvözölte a kormány addigi intézkedéseit.

De ez a cikk nem arról szól, hogy a Magyar Fürdőszövetség javaslatai szakmailag mennyire állják meg a helyüket, s mennyire sürgetnek hatékony lépéseket a kormánytól, hogy az ágazat újra magára találjon. A cikk arra próbál választ keresni, ki is valójában a magyar fürdőágazat meghatározó vezetője, honnan jött, mit csinált eddig, milyen korábban feltárt, és eddig nem említett ügyei voltak, vannak.

A Gyulai Várfürdő dolgozóit megrövidítették

A Gyulai Várfürdő dolgozóit megrövidítették

Fotó: A szerző felvétele

Borosnak László Attilának nincs sem az idegenforgalommal, sem a fürdőszakmával, sem a cégirányítással összefüggő szakmai végzettsége. Dobozon született középiskolai némettanárról van szó, aki pályakezdőként egy mezőberényi kéttannyelvű gimnáziumban tanított, majd onnan került 2000-es évek legelején a mainál több feladatkört ellátó Békés Megyei Önkormányzathoz, ahol éveken át ifjúsági referensként élte a szakmai kihívásokkal nem agyontűzdelt életét. Majd a 2004-es uniós csatlakozás után a megyei önkormányzat pályázat-koordináló projektcsapatában kapott helyet. A 2006-os helyhatósági választás után narancssárgába borult az ország. Ekkor átment az akkortól fideszes vezetésűvé vált békéscsabai önkormányzathoz, ahol egy pályázatírói csapat tagja lett, majd onnan a szocialista irányítású Gyulára igazolt. Perjési Klára (MSZP) polgármester és országgyűlési képviselő hívására érkezett, itt is egy pályázatírói csapat tagja lett. Majd 2009-ben a Gyulai Várfürdő második emberévé nevezték, két évvel később pedig az ország ötödik leglátogatottabb strandjának első számú vezetője lett.

2016-ban egy munkaügyi ellenőrzés szabálytalanságok sorát tárta fel a Gyulai Várfürdőben, amelyben az amúgy is rosszul kereső önkormányzati cég alkalmazottait rövidítették meg. Ezt költségvetési csalás gyanúja miatt NAV-eljárás, majd egy felháborító jutalmazás követett. Közben felmerül az összeférhetetlenség gyanúja az új beléptető- és tűzjelző-rendszer kiépítésekor. Ma pedig immár a Büki Termálfürdő vezérigazgatójaként azzal kell szembesülnie Boros László Attilának, hogy gazdasági igazgatóját, Bögyös Sándort többrendbeli csalás, csődbűncselekmény, számvitel rendje megsértése és közokirat-hamisítás bűntette miatt első fokon elmarasztalta a Pécsi Járásbíróság. Minderről tudott vagy sem Boros? – ez is kiderült a cikkből.     

További érdekfeszítő részletek a Magyar Narancs nyomtatott kiadásában!

Keresse a mindig izgalmas, érdekes és exkluzív információkkal megjelenő Magyar Narancsot, amely csütörtöktől kapható az újságárusoknál és előfizethet rá itt:

Magyar Narancs

Kedves Olvasóink, köszönjük kérdésüket, a körülményekhez képest jól vagyunk, és reméljük, Önök is. Miközben hazánk a demokrácia érett, sőt túlérett szakaszába lép, dolgozunk. Cikkeket írunk otthon és nem otthon, laptopon, PC-n és vasalódeszkán, belföldön, külföldön és másutt, és igyekszünk okosnak és szépnek maradni. De mit hoz a jövő?

(Címlapfotónkon Boros László Attila, a Büki Termálfürdő Zrt. vezérigazgatója, a Magyar Fürdőszövetség elnöke. A felvétel forrása: youtube.com.)

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).