Saját óriásplakáttal harcol a NER ellen Gyula kérlelhetetlen „ellenállója”

Kis-Magyarország

Amíg élek, ezek a táblák itt lesznek – mondja Borbély Ferenc, aki Gyulán nem mindennapi módját választotta, hogy tiltakozzék az elit ellen.

Egykor, még fuvarozóként „Szélvész” volt a beceneve, ma konok és következetes ellenálló, aki folyamatosan hangoztatja beszélgetésünk alatt: nem fél. „Nyugdíjas vagyok, mit tudnak velem csinálni?”

Borbély Ferenc sajátos módját választotta a Nemzeti Együttműködés Rendszere és a politikai elit elleni tiltakozásnak még az áprilisi választásokat megelőzően. A Gyula belvárosában lévő háza előtt óriásplakátot helyezett ki, amire ráírta: „Nem kellenek migránsok!! De a »politikusok« ellopták az ország jövőjét is: FIDESZ 2/3-as ára Paks 2 a világ legdrágább euro hitelével, az autópályák (3szor drágábbak a horvátokénál) az alföldön. A 27%-os ÁFA és + a politikus. A 4-es metró. Minden nagy bűnügy titkosítva.

false

 

A felirat egy átlagos, ma már megszokott dühös Facebook-poszt is lehetne – a helyesírási hibákkal és tárgyi tévedésekkel együttvéve –, ám a plakát története a hivatalok reakciója miatt sajátosan alakult. Bár az ilyen típusú reagálás is szokásosnak tekinthető már a NER-ben.

Hisz a jogaiban

Borbély nem illegálisan tette ki a plakátját. Az év elején közterületi engedélyt kért a reklámtáblára, s annak rendje és módja szerint 2018 végéig kifizette a csaknem 80 ezer forintos bérleti díjat. Ám az április 8-i voksolás előtti utolsó munkanapon, április 6-án keltezett egy levelet neki a Gyulai Közüzemi Kft., amiben felszólították: vegye le a táblát.

A levél lényege az volt, hogy nem reklám és hirdetés szerepel a táblán, hanem kampánytevékenységhez kapcsolódó kommunikáció, ez pedig a közüzemi társaság szerint sérti közterületek használatáról szóló helyi rendeltet. Ezért 24 órát adtak neki, hogy azt eltávolítsa.

Borbély nem tett eleget a felszólításnak, helyette nekiállt levelezgetni a helyi önkormányzattal. Ugyanis a férfinak meggyőződése, hogy ezzel megsértették a szabad véleménynyilvánításhoz való jogát. Ahogy azt sem érti, hogy mely párt vagy jelölőszervezet mellett kampányolt volna, amikor a saját felháborodásait összegezte és osztotta meg a táblán.

Végül a választások után, a nyár elején az udvarán belülre helyezte a táblát – merthogy eredetileg tényleg közterületen állt. Most is mindenki ugyanúgy látja, de már nem sérti a gyulai jogszabályokat.

Mit mondjak a gyerekeimnek?

A már három éve nyugdíjas gyulai férfi élete nagy részét a fuvarozószakmában töltötte. Azt meséli, rengeteget dolgozott és nem is keresett rosszul. Sem a Kádár-rendszerben, sem a rendszerváltás után. „Soha az életemben nem kellett korrumpálnom senkit. Azt hittem, ezt a tudást átadhatom gyermekeimnek, de ma nem tudom, mit kellene mondani nekik, hogy boldoguljanak.”

Persze látott ő cifra dolgokat már a kilencvenes években. Nem hiába folytatódik így a felirat a táblán: „Lehet, hogy bűnözök, gyilkosok vezetik 25 éve az országot?”

false

 

A rendszerváltás után gyakorta járt a Gyulához közeli Sarkadra, ahol sokszor szembesült azzal, hogy rendőrautók vezetik fel és biztosítják a hírhedt olajozásban részt vevő tankereket. A 2000-es évek elején pedig benzinkutat vásárolt a gyulai határ romániai oldalán, Varsándon. Megérte, hiszen az olcsóbb benzin, gázolaj és cukor miatt a magyar oldalról tömegesen jártak oda vásárolni a Békés megyében élők.

Fordulat a sarkadi benzinvonatperben: Szellemvasút

Félmillió liter üzemanyag tűnt el a hatóságok szeme elől Békés megyében egyik napról a másikra 1996 tavaszán. A nem mindennapi ügyben volt nyomozás, volt vádemelés, és volt bírósági tárgyalássorozat is. Utóbbiból kettő is; s bár az első-, majd az azt hatályon kívül helyező másodfokú bírósági végzés után sok minden tudható a Sarkadra hat éve begördült benzinvonatról, sok minden változatlanul teljes homályba vész.

Egyik nap a román határőrizeti szervek valamelyik magas rangú képviselője kereste fel, aki ajánlatot tett neki. Minden kiló cukor után 10 forintot kért. Minthogy akkortájt, 2004-ben, naponta 40 tonna cukrot adott el, ez napi 400 ezer forint lett volna. Nemet mondott, amit ellenőrzések sora követett. Belekötöttek mindenbe, végül a benzinkutat is eladta.

Örök ellenálló

„Nyolc évvel ezelőtt 200 ezer példányban készítettem szórólapot, és az ország rengeteg településén terjesztettem” – mondta el Borbély. Ebben Orbánt és Gyurcsányt éppúgy szapulta, egyben bűnözőnek nevezte az ország legtöbb politikusát.

false

 

„Nem nézték önt bolondnak, nem mondta senki, hogy mindennek nincs értelme?” – kérdeztük. Azt mondta, ellenvélemény egy volt, az is a feleségéé. Az emberek, ha félnek is, de négyszemközt neki adnak igazat. „Ilyen országban élünk” – kesereg Borbély Ferenc.

Ráadásul megmakacsolta magát: leszögezte, hogy a tábla élete végéig kint lesz, mert abban sajnos nem bízik, hogy a felirat érvényét veszítené. Borbély most az Európai Ügyészséghez való magyar csatlakozás tárgyában gyűjt aláírásokat. „Elmegyek én a gyulai fideszes polgármesterhez is, tőle is kérek aláírást. Ha nem ad, megkérdezem tőle, hogy miért nem? Tart valamitől?”

(A fotók a szerző felvételei.)

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.