Saját óriásplakáttal harcol a NER ellen Gyula kérlelhetetlen „ellenállója”

Kis-Magyarország

Amíg élek, ezek a táblák itt lesznek – mondja Borbély Ferenc, aki Gyulán nem mindennapi módját választotta, hogy tiltakozzék az elit ellen.

Egykor, még fuvarozóként „Szélvész” volt a beceneve, ma konok és következetes ellenálló, aki folyamatosan hangoztatja beszélgetésünk alatt: nem fél. „Nyugdíjas vagyok, mit tudnak velem csinálni?”

Borbély Ferenc sajátos módját választotta a Nemzeti Együttműködés Rendszere és a politikai elit elleni tiltakozásnak még az áprilisi választásokat megelőzően. A Gyula belvárosában lévő háza előtt óriásplakátot helyezett ki, amire ráírta: „Nem kellenek migránsok!! De a »politikusok« ellopták az ország jövőjét is: FIDESZ 2/3-as ára Paks 2 a világ legdrágább euro hitelével, az autópályák (3szor drágábbak a horvátokénál) az alföldön. A 27%-os ÁFA és + a politikus. A 4-es metró. Minden nagy bűnügy titkosítva.

false

 

A felirat egy átlagos, ma már megszokott dühös Facebook-poszt is lehetne – a helyesírási hibákkal és tárgyi tévedésekkel együttvéve –, ám a plakát története a hivatalok reakciója miatt sajátosan alakult. Bár az ilyen típusú reagálás is szokásosnak tekinthető már a NER-ben.

Hisz a jogaiban

Borbély nem illegálisan tette ki a plakátját. Az év elején közterületi engedélyt kért a reklámtáblára, s annak rendje és módja szerint 2018 végéig kifizette a csaknem 80 ezer forintos bérleti díjat. Ám az április 8-i voksolás előtti utolsó munkanapon, április 6-án keltezett egy levelet neki a Gyulai Közüzemi Kft., amiben felszólították: vegye le a táblát.

A levél lényege az volt, hogy nem reklám és hirdetés szerepel a táblán, hanem kampánytevékenységhez kapcsolódó kommunikáció, ez pedig a közüzemi társaság szerint sérti közterületek használatáról szóló helyi rendeltet. Ezért 24 órát adtak neki, hogy azt eltávolítsa.

Borbély nem tett eleget a felszólításnak, helyette nekiállt levelezgetni a helyi önkormányzattal. Ugyanis a férfinak meggyőződése, hogy ezzel megsértették a szabad véleménynyilvánításhoz való jogát. Ahogy azt sem érti, hogy mely párt vagy jelölőszervezet mellett kampányolt volna, amikor a saját felháborodásait összegezte és osztotta meg a táblán.

Végül a választások után, a nyár elején az udvarán belülre helyezte a táblát – merthogy eredetileg tényleg közterületen állt. Most is mindenki ugyanúgy látja, de már nem sérti a gyulai jogszabályokat.

Mit mondjak a gyerekeimnek?

A már három éve nyugdíjas gyulai férfi élete nagy részét a fuvarozószakmában töltötte. Azt meséli, rengeteget dolgozott és nem is keresett rosszul. Sem a Kádár-rendszerben, sem a rendszerváltás után. „Soha az életemben nem kellett korrumpálnom senkit. Azt hittem, ezt a tudást átadhatom gyermekeimnek, de ma nem tudom, mit kellene mondani nekik, hogy boldoguljanak.”

Persze látott ő cifra dolgokat már a kilencvenes években. Nem hiába folytatódik így a felirat a táblán: „Lehet, hogy bűnözök, gyilkosok vezetik 25 éve az országot?”

false

 

A rendszerváltás után gyakorta járt a Gyulához közeli Sarkadra, ahol sokszor szembesült azzal, hogy rendőrautók vezetik fel és biztosítják a hírhedt olajozásban részt vevő tankereket. A 2000-es évek elején pedig benzinkutat vásárolt a gyulai határ romániai oldalán, Varsándon. Megérte, hiszen az olcsóbb benzin, gázolaj és cukor miatt a magyar oldalról tömegesen jártak oda vásárolni a Békés megyében élők.

Fordulat a sarkadi benzinvonatperben: Szellemvasút

Félmillió liter üzemanyag tűnt el a hatóságok szeme elől Békés megyében egyik napról a másikra 1996 tavaszán. A nem mindennapi ügyben volt nyomozás, volt vádemelés, és volt bírósági tárgyalássorozat is. Utóbbiból kettő is; s bár az első-, majd az azt hatályon kívül helyező másodfokú bírósági végzés után sok minden tudható a Sarkadra hat éve begördült benzinvonatról, sok minden változatlanul teljes homályba vész.

Egyik nap a román határőrizeti szervek valamelyik magas rangú képviselője kereste fel, aki ajánlatot tett neki. Minden kiló cukor után 10 forintot kért. Minthogy akkortájt, 2004-ben, naponta 40 tonna cukrot adott el, ez napi 400 ezer forint lett volna. Nemet mondott, amit ellenőrzések sora követett. Belekötöttek mindenbe, végül a benzinkutat is eladta.

Örök ellenálló

„Nyolc évvel ezelőtt 200 ezer példányban készítettem szórólapot, és az ország rengeteg településén terjesztettem” – mondta el Borbély. Ebben Orbánt és Gyurcsányt éppúgy szapulta, egyben bűnözőnek nevezte az ország legtöbb politikusát.

false

 

„Nem nézték önt bolondnak, nem mondta senki, hogy mindennek nincs értelme?” – kérdeztük. Azt mondta, ellenvélemény egy volt, az is a feleségéé. Az emberek, ha félnek is, de négyszemközt neki adnak igazat. „Ilyen országban élünk” – kesereg Borbély Ferenc.

Ráadásul megmakacsolta magát: leszögezte, hogy a tábla élete végéig kint lesz, mert abban sajnos nem bízik, hogy a felirat érvényét veszítené. Borbély most az Európai Ügyészséghez való magyar csatlakozás tárgyában gyűjt aláírásokat. „Elmegyek én a gyulai fideszes polgármesterhez is, tőle is kérek aláírást. Ha nem ad, megkérdezem tőle, hogy miért nem? Tart valamitől?”

(A fotók a szerző felvételei.)

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.