Beleszólt a koronavírus a csongrádi utcaátnevezésbe is, a lakók pedig a felkínált utcanevekbe

Kis-Magyarország

Ha nem jön a koronavírus, márciusban átnevezett volna három utcát a csongrádi önkormányzat. Kormányhivatali állásfoglalás kötelezi erre. A döntés mostanra halasztódott. Közben két érintett utca lakói fölocsúdtak, és önálló névjavaslattal álltak elő. A Hámán Kató utcából például így – ha már muszáj változtatni – nem Pásztor lesz, hanem Napsugár. Hiába, hogy a pásztoréletnek van itt hagyománya, az érintettek berágtak, nem akarnak hagyományt őrizni.

Sok települési önkormányzat kényszerült arra az utóbbi időben, hogy megváltoztassa az elmúlt rendszerre emlékeztető utcák nevét. A kormányhivatalok tavaly fórumot tartottak az érintett polgármestereknek, és arról tájékoztatták őket, hogy hiába szeretnék az ott élők, hogy maradjon az eddigi név, nincs apelláta. Ha pedig egy önkormányzat ellenszegül, a hivatalnak perrel kell kikényszerítenie a névváltoztatást.

Csongrád helyzete azért érdekes ebben a történetben, mert bár csak három utca, az Úttörő, a Hámán Kató és a Rózsa Ferenc neve szúrt szemet a kormányhivatalnak, és ez így csak 140 embert érint, tavaly decemberben – ahogy a Narancs.hu megírta – az egyik érintett települési képviselő, a fideszes Gyovai Gáspár a testületi ülésen bejelentette: nemmel fog szavazni a változtatásra, mert erre kérték választói, a csongrád-bokrosiak.

Nem akar pert az önkormányzat

Ott található az Úttörő és a Hámán Kató utca. A vegyes összetételű, független polgármester vezette képviselő-testület többsége viszont nem akart pert a nyakába, úgy döntött, eseti bizottságot állít fel a névváltoztatás levezénylésére. Ez a grémium beszélt a helyiekkel, egyeztetett a Tari László Múzeummal, és helytörténész véleményét is kérte.

A képviselők nem akarnak pereskedni

A képviselők nem akarnak pereskedni

Fotó: A szerző felvétele

A javaslatok alapján előterjesztés készült. Eszerint a bokrosi Úttörő utcát az ismert, vörösbort adó szőlőfajta után – a szőlő és a bor nemzetközi városában! – Kadarka utcára, a Hámán Kató utcát pedig Pásztor utcára javasolta átnevezni. A Rózsa Ferenc utca helyett a Faragó Ágnes nevet ajánlották. Erről márciusban határozott volna a képviselő-testület, de a döntést a koronavírus-helyzet miatt elhalasztották.

A bokrosiak közben aláírásgyűjtést indítottak. Az Úttörő utca lakói azt kérték, Kadarka helyett legyen Kamilla ez az utca, a Hámán Kató utcát pedig Pásztor helyett inkább Napsugárra kereszteljék át.

Harminc évvel ezelőtt volt ilyen

A csütörtöki testületi ülésen Bedő Tamás polgármester azt mondta, utoljára harminc éve döntött ilyen ügyben a testület, és nyilván tiszteletben tartja az aláírásgyűjtéssel megtámogatott kérelmeket. Meg is szavazták a Kamilla, a Napsugár és a Faragó Ágnes utcát.

A már rendszerváltáskor is tanácstag, és azóta mindig újraválasztott, független Murányi László azonban nagyon sajnálta, hogy a jelek szerint a bokrosiak nem akarnak hagyományt őrizni: a pásztorkodásnak nagy hagyományai vannak errefelé, ezért szorgalmazta ezt a nevet bizottság. A Kadarkáról sem gondolta, hogy nem fog tetszeni, ott, ahol sokan élnek a szőlőből. Jellemző szerinte, hogy ma már egy egykori jeles tanító neve sem mond semmit az ott élők 95 százalékának.

Még Rózsa Ferenc utca...

Még Rózsa Ferenc utca...

Fotó: A szerző felvétele

Rendházat építtető nagybirtokos

„Úgy történhetett, hogy valaki kitalálta, legyen Kamilla, legyen Napsugár, átment a szomszédba, aláíratta, és aztán mindenki más is aláírta” – vélte a képviselő. Javasolta, hogy az utcatáblák mellé a város készíttessen egy mondatos magyarázó feliratokat, hogy az emberek legalább tudják, miért azt a nevet viseli az utcájuk.

Az egykori építészmérnök, újságíró, illegális kommunista Rózsa Ferencet (1906–1942) leváltó Faragó Ágnes (1893–1961) édesanyja vállalta a csongrádi Szent József templom melletti ferences rendház felépítésének költségeit, hogy így örökítse meg családja emlékét. Erre a célra 200 hold földet ajánlott föl. Halála után a zárda ügyét az 1100 holddal rendelkező Ágnes vette kézbe, aki 50 ezer pengővel váltotta ki édesanyja földadományát, így azonnal elkezdődhetett az építés.

Az ülésen elhangzott, temető céljára is adott földet a köznek a birtokos asszony. Lukacsovics Ernőné Faragó Ágnes az előterjesztés szerint „jelentős szerepet vállalt a múlt század harmincas éveiben a piroskavárosi családok hitéleti felemelkedésében, így a Rózsa Ferenc utca átnevezésével méltó emléket állítana neki a város”. Murányi László az ülésen hozzátette, Faragó Ágnes sírja megvan. Rendbe fogják hozatni.

Murányi sajnálta, hogy a hagyományőrzés háttérbe szorult

Murányi sajnálta, hogy a hagyományőrzés háttérbe szorult

Fotó: A szerző felvétele

Gyönyörű Harcsabajusz a KISZ-ben

„Tudjuk, hogy Rózsa Ferenc kommunista volt, de ma már ez csak egy név” – mondta Dávidné Simon Irén a Narancs.hu újságírójának, aki a testületi döntés friss hírével szólította meg a Rózsa Ferenc utcán. Neki is, az árok szélén folyondárt szedő anyósának, Dávid Jánosnénak is az volt a véleménye, az itt élő idős embereknek bosszúságot okoz ez a döntés, mert az irataikat meg kell újíttatniuk. Miközben a koronavírus-járvány közepette mindenkinek, főleg az időseknek azt tanácsolják, lehetőleg ne menjenek forgalmas helyre. Az asszonyok tisztában vannak azzal, hogy az önkormányzatnak nem volt választási lehetősége. Visszásnak tartják, hogy a kormány erre kötelezi a települést és őket is, miközben, mint Irénke megjegyezte, a kormánypárt jó néhány képviselője régen KISZ-tag volt, a „gyönyörű Harcsabajusz is”.

Utcanevek a változó időben

„Ez Ujhelyi Nándor utca volt, amikor ide költöztünk, 1936-ban. Aztán egyszer szóltak, hogy mostantól Rózsa Ferenc lesz, és kész” – idézett fel egy korábbi ügymenetet a kilencvenéves Balla Mártonné. „Most a boltban lévő dobozba mindenki bedobhatta a véleményét. Amit nem vettek figyelembe: mi hiába szerettük volna, hogy maradjon az eddigi név.”

A döntés szerint november 15-étől már az új nevet viselik az érintett utcák. Gyovai Gáspár alpolgármester a Narancs.hu kérdésére azt mondta, az önkormányzat segíteni szeretne a személyi okmányok átíratásában. Kezdeményezte a járási hivatalnál, legyen lehetőség arra, hogy mozgó kormányablakos ügyintézés keretében, előre egyeztetett időpontokban az utcában legyen lehetőség az átíratásra, tényleg ne kelljen emiatt az érintett, többnyire idős embereknek bemenniük a hivatalba.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.