Egy bejelentés alapján szálltak ki a veszprémi növényvédelmi szakemberek Sümegre, hogy az ott évek óta hagyományosnak számító, december elején civilek által rendezett ingyenes alma- és hagymaosztás körülményeit ellenőrizzék. A magánszemélyek 450 kilogramm almát és ugyanennyi hagymát adtak át rászoruló sümegi családoknak és egyedülálló időseknek.
Kiderült, hogy a feljelentésében az ismeretlen személy vagy személyek azt kifogásolták, hogy az adományként kiosztott alma és hagyma eredete nem tisztázott, sőt, ártalmas lehet annak, aki elfogyasztja. Minderről Kovács Mihály, a sümegi Élhető Városért Egyesület vezetője közösségi oldalán be is számolt. Azt írta: „A kormányhivatal ellenőrei részletesen tájékozódtak, jegyzőkönyveztek és nem találtak (nem is találhattak) semmi szabálytalanságot! Sem én, sem azok, akik az almát, hagymát beszerezték, szétosztották, semmilyen hibát nem követtünk el. Bevallom, ez az egész elképesztő és első dühös gondolatom után a szomorúság lett úrrá rajtam! Szomorú vagyok, hogy bármit teszünk önként, saját erőből, arra egy jól behatárolható egyre fogyatkozó csoportnak a gáncsoskodás, a személyeskedés, a lejáratás, a gyűlölködés a reakciója. Miért kell ez? Miért kell gonosznak lenni? Miért kell a békétlenséget szítani, a sümegi embereket lenézni, megalázni?” – kérdezte Kovács.
Azt már Németh Szabolcs helyi aktivista mesélte el portálunknak, hogy Győrben szerezték be a terményeket, amelyet számlával tudtak igazolni. A növényvédelmi szakemberek az alma és a hagyma tárolásában sem találtak semmi kivetnivalót. Németh szerint a helyi, igencsak megosztó fideszes önkormányzati vezetés próbálkozásai sejlenek fel a mostani akció mögött. Meglátása szerint mindez alighanem a hitelüket vesztett emberek próbálkozása a jövő nyár eleji önkormányzati választás előtt. Hozzátette, ez az ellenőrzés sem tántorította el őket a munkától: napokon belül közel kétszáz, tartós élelmiszerből álló csomagot adnak át helyi rászorulóknak.
Augusztus végén írta meg a Narancs.hu, hogy nem kevesebbszer, mint háromszor jelentettek fel sümegi civileket állítólagos rongálás miatt még az idén júliusban. A „bűnük” annyi volt, hogy önkéntes munkában felújították a helyi zsidó és második világháborús áldozatok nevét megörökítő, igencsak rossz állapotú emlékművet. A feljelentésből rendőrségi nyomozás lett, ami arra az eredményre jutott, hogy „rongálásról” szó sincs, így az eljárást bűncselekmény hiányában megszüntették.