Club Aliga: Kádár János egykori szigetét is megvédenék a civilek

  • narancs.hu
  • 2024. január 22.

Kis-Magyarország

Ugyanúgy kezdődött a 2024-es év, ahogyan a 2023-as befejeződött az Aligai Fürdőegyesület és a NER-közeli fejlesztő különmeccsében: pert nyertek a civilek.

A múlt év végén, majd néhány napja hozott egy-egy ítéletével a Pécsi Törvényszék megsemmisítette a Club Aliga elmúlt nyárra felújított kikötőjének használatbavételi engedélyét és új eljárás lefolytatására kötelezte a fővárosi kormányhivatalt. A bíróság legfőbb érve ezúttal is az volt (akárcsak a korábbi ügyekben, amikor a NER-közeli fejlesztő társasház-, majd kikötőépület-építését torpedózta meg hasonló módon az Aligai Fürdőegyesület, az AFE), hogy a hatóság tévesen minősítette a fejlesztést kiemelt beruházásnak, ebben az ügyben arra hívva fel a figyelmet, hogy a Balaton-mederre nem terjed ki a Club Aliga-fejlesztést nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá minősítő kormányrendelet hatálya.

Eltűnt a nemzeti vagyon?

De az aligai civilek nem ülnek a babérjaikon: legújabb, a napokban elkészült beadványuk a kikötő vízjogi létesítési engedélyét támadja. Ez is megjárt már néhány kört, az eredeti határozat megsemmisítése utáni új eljárásban adta ki ismét az illetékes katasztrófavédelmi hatóság – az AFE szerint ismételten jogsértő módon. „Balázs Attila elbontotta a szárazföldet, a régi »örökös« mólót, ami közterület volt, helyette lábakon álló mólót épített, aminek a felépítménye a tulajdonába került a kiadott hatósági engedély szerint – állította a Narancs.hu-nak Bukovszki András AFE-alelnök, helyi képviselő. – Állami köztulajdonból így lett magántulajdon, ráadásul a kikötőfejlesztéshez kapott egymilliárd forintos állami támogatással. Az állami tulajdonú rész ma már csak a halaké, hiszen víz alá került, a felépítmény viszont magántulajdon, ahonnan könnyedén ki lehet szorítani a népet. Eltűnt a nemzeti vagyon, a nagyhajókikötőnek szánt terület, a korábbi sétány, a régi horgászhelyek – ezt nem hagyhatjuk annyiban, akkor sem, ha a »pórnép« cserébe kapott egy sokkal kisebb helyet sétálónak, horgászhelynek. Most, hogy nincsen használatbavételi engedélye a kikötőnek, ha a balatonvilágosi képviselő-testület négy fős többsége (akik korábban még bennfentesi, titoktartási nyilatkozatot is aláírtak a beruházóval, amit az ombudsman is aggályosnak talált) nem lenne megalkuvó, akkor leülnénk Balázs Attilával és megkérnénk: szíveskedjék visszaépíteni az elbontott szárazföldet a kikötőben.”

Véletlen igen

A Bukovszki András által említett „négyek” (Takács Károly polgármester és három képviselőtársa) azonban néha „szétszavaznak”. Éppen az egymást érő múlt év végi képviselő-testületi ülések egyikén került „véletlenül” többségbe a Club Aliga-ügyekben amúgy rendre alulmaradó három képviselő, akik közül az egyik Bukovszki András. Az alelnök-képviselő előterjesztése nyomán arról voksoltak, akkor éppen név szerinti szavazással: a Club Aliga korábbi szabad Balaton-parti sétánya nagy részének eltűnésével járó parcellázás után kialakult új telkekre beadott építési engedélyezési eljárásokban az AFE mellett kérjen-e ügyféli jogállást az önkormányzat is, bírósági per útján. A Somogy megyei kormányhivatal ugyanis ezt sem az önkormányzatnak, sem a fürdőegyletnek nem adta meg. Takács Károly polgármester előzetesen azt írta, nem támogatja Bukovszki perbe hívó javaslatát, „tekintve, hogy az ügyféli jogállást képviselő úr csupán támadási pontként kívánja kihasználni”. Ennek ellenére a „négyekhez” tartozó Kovács Tamás is igent mondott, s bár utólag korrigált volna, ezt már nem lehetett megtenni a név szerinti szavazás miatt. A község tehát kérte a betekintést az engedélyezési ügyekbe, igaz, Bukovszki András tudomása szerint az erre rendelkezésre álló határidőt három héttel túllépve – ezzel szemben az AFE határidőre beadta ezt a keresetét is, és a Pécsi Törvényszék február 2-án tárgyalni is fogja.

Milliárdos ígéret a fiókban

„Szeretnénk látni az építési terveket; azt is javasoltuk mi hárman, hogy üljön le a testület a fejlesztővel, valamint a tizenhárom ingatlan tulajdonosaival, és ismét adjuk értésükre: az eladó Pro-Mot Hungária Kft. megtévesztette őket, amikor tehermentes ingatlanként bocsátotta áruba a telkeket – magyarázta Bukovszki András. – Mi hárman legalábbis a település nevében igényt tartanánk továbbra is a szabad parti sétányra, amit közel húsz éve használhat a köz, amióta megnyílt a Club Aliga.”

Ebben a témában egyébként korábban a polgármester is partnerük volt. Takács 2022-ben még megírta az új telkek vevőinek és Balázs Attilának is (aki újkori NER-kedvencként sok más mellett nem csak Zuglóban épít új városrészt, hanem legújabb kiváltságként a Hungaroring fejlesztésében is részt vehet), hogy az érvényben lévő településrendezési szerződés (trsz) értelmében (amit 2013-ban a Club Aliga akkori izraeli hátterű tulajdonosával kötött az akkori világosi önkormányzattal) a parcellázás közcélú szabad parti sétányt érint. Erre akkor Balázs kemény hangú választ küldött, arra figyelmeztetve Takácsot: amennyiben az önkormányzat alaptalan tájékoztatásokkal tovább rontja az üzleti pozícióikat, az felvetheti a település kártérítési felelősségét is. A hangvétel azóta megváltozott; ahogyan a Narancs.hu megírta, Balázs Attiláék tavaly azt javasolták a polgármesternek, hogy a testület helyezze hatályon kívül a 2013-as trsz-t, kössenek újat, immár Balázsék szájíze szerintit, s „cserébe” ők közel egymilliárd forint értékű falufejlesztést ígértek. Lapunk kérdezte korábban a polgármestert, mit szól a javaslathoz és tervezi-e a testület elé terjeszteni, de Takács Károly nem válaszolt. A módosítási javaslat egyébként azóta sem került a képviselők elé.

„Visszaélésszerű” ülésezés

Mind a tizenhárom partig érő új telek elkelt egyébiránt időközben; az első építési engedélyezési eljárások is elindultak, miközben a több vasat egyszerre a tűzben tartó AFE nem csak a veszni látszó parti sétány visszaszerzését nem adta fel, de lújabban az úgynevezett Kádár-szigetért is harcba szállt. Kádár János pártfőtitkár egykori kedvenc fürdőhelye, horgászóhelye és hajókikötője volt az a keskeny bejárón megközelíthető sziget, mely ugyan a mára teljesen romossá vált épület, a Kádár-villa közelében van, de a tavalyi parcellázás során nem a hajdani Kádár-nyaralót is magában foglaló telek elé esett, hanem kettővel arrébb. A sziget mögötti telket az ingatlanban utazó Twinport Investment Kft. vásárolta meg bruttó 600 millió forintért, továbbá bérleti szerződést kötött a szigetre a Balaton-meder kezelőjével, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatósággal. A Narancs.hu birtokában lévő bérleti szerződés szerint a Tóth Péter ügyvezető által képviselt budapesti kft. tizenöt évre vette bérbe Kádár egykori szigetét „elsősorban szabadidős tevékenység céljából”, évi 300 ezer forint bérleti díj fejében. Az AFE tudomása szerint közben a Twinport címére bejegyzett és ugyancsak Tóth Péter által képviselt Auto Investment Kft. szerezte meg a szomszédos telket is. A kettő együtt 6 ezer négyzetméter, melynek a nagy része a helyi építési szabályzat szerint parti sétány.

„Nem értjük, forgalomképtelen állami vagyont hogyan lehet »áruba bocsátani« – jegyezte meg a szigetbérbeadás kapcsán Bukovszki András. – Az AFE arra fogja kérni a vízügyet, vonja vissza a bérleti szerződést és azt szeretnénk, ha az önkormányzat is csatlakozna ehhez. A szigetet a Club Aliga megnyitása óta használja helyi lakos és turista, kötődünk hozzá.”

Az, hogy a Kádár-szigetre megkötött bérleti szerződés visszavonására az önkormányzat is kéri-e a vízügyet, képviselő-testületi ülésen dőlhet el, amiből – főként a Club Aliga-ügyek miatt – olyan sokat tartanak (az előző év végén például bő egy hónap alatt négyet), hogy a somogyi kormányhivatal nemrég azt írta egy határozatában: „visszaélésszerű gyakorisággal” üléseznek Balatonvilágoson.

 
A balatonaligai Kádár-sziget. A fűzfát azóta kivágták
Fotó: Narancs.hu

Hétmilliárdos bevétel

A Club Aliga-magánosítás első, nem is kis lépése volt az Aliga II-es terület (itt nyaralt a pártelit a rendszerváltás előtt) felparcellázása, miután az egykori nyaralóépületek java részét elbontották. Az így kialakított tizenhárom, partig érő telket összességében mintegy hétmilliárd forintért adta el a Club Aligát tulajdonló Pro-Mot Hungária Kft., melybe néhány éve Mészáros Lőrinc és Tiborcz István vásárolta be magát, később Jellinek Dániel váltotta a párost, őt pedig a jelenlegi fejlesztő, Balázs Attila. A legdrágábban a legnagyobb, közel 6 ezer négyzetméteres telek kelt el, melyen a Castro-villaként emlegetett, jelenleg sem rossz állagú épület áll (Kádár kubai kollégája, Fidel Castro nyaralt itt és még sokan a hajdani kommunista világelitből); bruttó vételára megközelítette az egymilliárd forintot. Az a SEC 2 Vagyonkezelő Kft. szerezte meg, amely körül az Opten cégadatbázis szerint a néhai Demján Sándorhoz köthető személyek és vállalkozások bukkannak fel. A Kádár-villát is magában foglaló telek pedig a Bakonyszentkirályon bejegyzett Sövénykút Turistacentrum Kft.-é lett nettó 472 millió forintért. E cég mögött pedig a kormánymegbízásokkal jól ellátott Sárhegyi és Társai Ügyvédi Iroda tagjai lelhetők fel.

 
Club Aliga, Castro-villa
Fotó: Narancs.hu

Bevásároltak

Két telket is magáénak tudhat a Kádár-szigetnél már emlegetett Twinporthoz hasonló nevű Twinlake Ingatlanhasznosító Kft. Ehhez képest csupán eggyel szerénykedik a 100 leggazdagabb magyar toplistáján tavaly a 18. helyre sorolt Scheer Sándor cége, az UNIONE-L Kft. A Garancsi-féle Market építőipari NER-cég alapító-társtulajdonosa, a Mc Donald's éttermeket üzemeltető kft. tulajdonosa potom 454 milliót fizetett egy alig több mint 2 ezer négyzetméteres Club Aliga-telekért. Helyi, balatonvilágosi székhelyű vállalkozások (gyümölcs- és zöldséglégyártó, épületépítő cégek) sora is felbukkan az egyébként budapesti és egy telekkel bíró Platán Ingatlan Kft. ügyvezetőjének, Jaksa Gábornak az érdekeltségei között az Opten kapcsolati hálója szerint, a Fehér Zsolt által ügyvezetett Laptop.hu Számítástechnikai, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. korábbi érdekeltségei között pedig siófoki magánszemélyek nevére lehet bukkanni ugyanott. Ez utóbbi vevő az, amelyik a Twinporttal együtt már építésiengedély-kérelmet adott be.

S hogy mi lesz a még el nem bontott, helyi védettséget élvező épületekkel, így a Kádár- és Castro-villával, valamint a Bauhaus-stílusú, ma már a Kádár-nyaralóhoz hasonlóan szintén lepusztult hajdani községházával, amit az MSZMP-elit étteremnek és mozihelyiségnek használt, olyan filmeket is megtekintve, amik a pártüdülő kerítésén kívül tiltottnak számítottak? Balázs Attiláék a már említett trsz-módosítási javaslatukban azt is kérték a balatonvilágosi képviselő-testülettől, hogy törölje a védettséget ezekről az épületekről.

(Címlapképünkön: a Kádár-sziget a Club Aligában. Fotó: Narancs.hu)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.