Modernizáció Homrogdon

Csatorna, víz nélkül

Kötelező a csatlakozás

  • Becker András
  • 2012. április 10.

Kis-Magyarország

Nagyon nehéz létminimum alatt élő családoknak megmagyarázni, miért jó nekik, ha rácsatlakoznak a most megépült csatornahálózatra, miközben nincs vezetékes víz az ingatlanjukon. Persze az igazság itt sem egyszerű, de a periféria legszélén élők szerint mindegy is, hogy igazuk van-e.

A homrogdi Nagy Géza február elején állt föl a megyei cigány kisebbségi önkormányzat (ckö) közmeghallgatásán utolsó felszólalóként, és adta elő kissé abszurdnak tűnő panaszát a falu polgármesterének intézkedéseiről. A homrogdi ckö alelnöke szerint a polgármester olyanokat is rákényszerített a szennyvízhálózathoz való csatlakozásra, akiknek még vezetékes vizük sincs. A megyei ckö már szedelőzködött, nem is nagyon figyelt senki Nagyra, aki azért sorolta a fogyatkozó hallgatóságnak a falu szegény roma lakosait ért sérelmeket. Állítása szerint a polgármester szándékkal hagyott ki sokakat tavaly a közmunkából: ezeket a családokat úgy érte a december, hogy 2011-ben nem volt egyhavi igazolt munkaviszonyuk. Idén pedig már csak az jogosult a gyakran változó nevű segélyre (22 800 forint), aki az előző évről tud igazolni legalább 30 nap munkaviszonyt. Végül a polgármester november legvégén "üzent" a bajbajutottaknak, hogy bejöhetnek egy hónapra "önkéntes" munkára - vagyis fizetés nélkül dolgozhatnak. De csak azok mehettek, akik aláírták a csatlakozási nyilatkozatot a víziközmű-társuláshoz. Igaz - ezt később Nagy is elismerte -, a segélyhez szükséges munkaviszonyról gondoskodni nem a polgármester, hanem az érintett állampolgár dolga. És az is tény, hogy némi utánjárás és adminisztráció árán akár a települési kisebbségi önkormányzat is szervezhet és igazolhat közhasznú önkéntes munkát. Ráadásul a polgármester által az önkéntes munkára invitáltak egy része végül kapott 4 órás közhasznú bért - a csatlakozási nyilatkozattal viszont nem volt pardon.


Fotó: MTI

Számítások

A víziközmű-társuláshoz csatlakozás egyben azt is jelenti, hogy a 22 800 forintra redukált segélyből vonják a csatornázási díjat - hivatalos nevén a társulati érdekeltségi hozzájárulást. Ez önmagában nem sok, 1525 forint havonta, de mivel a renitenseknek általában elmaradásuk is van, arra még egyszer annyit kell fizetni. (Ez a tétel is, akárcsak a kötelező szemétszállítási díj, adók módjára behajtható.) Havi 3050 forint levonás a 22 800-ból: ez talán még a kormánypárt megélhetési szakértőit is elgondolkoztatná. A rászorulók másik választása azonban a havi nulla forint volt. Így hát a többség megköszönte a lehetőséget, aláírta a nyilatkozatot, és elment egy hónapra önkénteskedni. Fáradozásuk gyümölcse az ez évre járó családonkénti havi 19 500 forint segély - meg persze a víziközmű-társulási tagság.

Homrogd a Belső-Cserehát egyik tipikus, de nem a legrosszabb helyzetben levő kistelepülése, a térség minden jól ismert bajával és reménytelenségével - helyben itt sincs munka, az önkormányzat a legnagyobb foglalkoztató. A szerencsésebbek legközelebb a busszal háromnegyed órára lévő Miskolcon találnak állást, de a szakképzetlen romák után ott sem nagyon kapkodnak: az álláskeresésnél egyes helyiek szerint mindennapos tapasztalat a diszkrimináció. Ugyanakkor itt is kiválóan megélnek az emberek a segélyből, nem halnak éhen - a környék nagygazdaságaiban adódik szezonális munka, persze gyakran feketén vagy szürkén, kiskönyvvel. A többség ezekből a mezőgazdasági idénymunkákból él: mostanáig metszeni jártak a közeli nagy gyümölcsösökbe, és mivel az idő sürgetett, menni kellett a mínusz 15-ben is. A legtöbbet nyáron lehet keresni: egy ügyes családnak - ahol a papa, mama napi tizenkét órát dolgozik - a barack- vagy meggyszezonban összejöhet akár napi hétezer (7000) forint is. Érthető, hogy a helyiek szemében máig rendkívül nagy becsben áll a közmunka - az az elkeseredés is elmúlt már, amit először éreztek, megkapva pénteken a napi nyolc óráért a tizenkétezer forint heti bért. Az viszont biztos, hogy aki nincs jó viszonyban a polgármesterrel, annak nem könnyű az élete. "Nekem megmondta, hogy amíg ő polgármester lesz itt, addig én ne is számítsak arra, hogy behívnak akár csak négyórásra" - mondja egy helybeli férfi, és később a polgármester maga is elismeri, hogy elhangzott ez a mondat. Idén mégiscsak szerzett az illetőnek közmunkát - de nem a faluban, hanem a vízügynél, "kint a patakparton".

Egyik oldal

Nagy Géza panaszát a miskolci gyűlésen részben nem hallgatták meg, részben letorkolták, mondván, miért nem ő meg a települési ckö szervezett önkéntes munkát az embereknek - Nagy meg persze nem kérdezett vissza, hogy miért nem tudatta vele ezt a lehetőséget a megyei, esetleg az országos elnökség valamelyik főállású tagja. Összehívta tehát a falu panaszosait, afféle spontán közmeghallgatásra, hogy maguk mondják el az őket ért sérelmeket. Az eseményre az egészen újnak tűnő kultúrházban - valamiért ennek Esélyek Háza a neve - került sor. A teremben három falubeli várta a Narancs munkatársát, igaz, ők hárman nem kevés panasszal álltak elő. Elsősorban a közmunkára panaszkodtak, illetve arra, hogy lényegében ki vannak zárva belőle, legfeljebb ha négyórásat kapnak, de azt senki nem szereti. Aztán, ahogy belemelegszenek, jönnek a további sérelmek: az asszonyokat, ha egyáltalán "behívja" a polgármester, olyan nehéz fizikai munkára küldi, ami inkább férfiaknak való, míg a polgármester barátai, rokonai, még a férfiak is mind bent dolgoznak valamelyik intézményben; hogy a negyvenfokos hőségben kellett kint dolgozni nyáron az önkormányzati földeken, és egy üveg vizet sem kaptak. És persze a csatorna. Miért kell csatornabekötés oda, ahol vezetékes víz sincs. Miért a "szociálisból" veszik le a csatornadíjat, és ki miért kapott vagy nem kapott az egy köbméter ingyen tűzifából. Aztán szedelőzködnek, a férfiak munkából jöttek el, mennek vissza metszeni. Mi meg elindulunk Nagy Gézával, hogy végigjárjuk a falut, hátha a saját portájukon inkább mernek nyilatkozni az emberek - merthogy Nagy szerint mindenki fél, senki nem mer ujjat húzni a polgármesterrel. A falu főutcája kihalt, csak egy-két udvaron látni idősebb embereket, és bárhol zörgetünk, nem nyitnak ajtót - talán valóban nincsenek otthon. A Dankó utcába tartunk, klasszikus telepi rész, "Cs" lakásokkal. Látszanak a csatornabekötés nyomai - meg a nyomós kút az utca közepén, ahonnét hordják a vizet a házakba. Mire a falu végére érünk, öt családdal találkozunk, amelynek tagjai hasonló panaszokkal állnak elő. Mindenki azt mondja, hogy mindenki fél, és tény, hogy amikor biciklis helybeliek mennek el mellettünk, lehalkítják a hangjukat.

Másik oldal

"A húsz év alatt, mióta én polgármester vagyok, másfél milliárd forint jött ide - mondja Juhász Imre polgármester, és nem is próbálja leplezni a büszkeségét. - Mikor idejöttem, volt egy buszmegálló a főutcán, meg még vagy húsz méter aszfaltos út. Most meg körül lehet nézni." A falu többsége szintén elégedett lehet a polgármesterrel, hiszen 2010-ben a leadott voksok 60 százalékát kapta.

Ekkor már zajlott a szennyvíztisztító-beruházás előkészítése, rendkívül kedvező finanszírozási feltételekkel csatornázhatott Homrogd meg két szomszédos település. (Az más kérdés, milyen prioritások alapján van szüksége nyolcszáz millióért éppen csatornahálózatra a depriváció minden kínjával megvert Belső-Cserehátnak.) Egy ingatlan bekötése alig több mint százezer forintba kerül, és ezt is lehet önerő nélkül, havi 1500 forintjával fizetni; e lehetőség annyira egyszerinek tűnt, hogy a polgármester láthatólag a végsőkig elszánta magát a projekt végigvitelére. Érvekkel, nyomásgyakorlással, némi erőszakkal - Juhász amúgy is hordoz magában valamit a régi vágású, jó szándékú paternalista falusi vezető, mondjuk egy felvilágosult téeszelnök mentalitásából, aki egy darabig vitatkozik, aztán elunja, és keresztülveri az elképzeléseit. "Most nincs pénzük a vízre meg a csatornára, tudom - mondja. - De ha majd lesz egy kevés, hogy beköttetnék a vizet, meg csinálnának fürdőszobát, azt el fogja vinni a csatornára való utólagos rákötés több százezer forintos költsége. Vagy fizetni fogják a négyszáz forintos köbméterenkénti talajterhelési díjat?" - kalkulál a csatornázással szembeszegülők helyett is a polgármester. Igaz, e díj mértékét ő szabja meg, és ő a megalakult víziközmű-társulás elnöke is. Juhász maga sem tagadja, hogy a következő ciklusban már nyugdíjba vonul, de a vízi közmű elnöki tisztét megtartja. És nyilván az is benne van a polgármesteri koncepcióban, hogy ha sikerül beterelni a víz- és csatornahálózatba a Dankó utcaiakat meg a többieket, akik a közkútról hordják most ingyen a vizet, akkor nyomban le lehet szereltetni az utolsó megmaradt közkutakat is, aminek eredményeként a több százezer forintos költségüktől is megszabadul az önkormányzat. A másik fél meg azt érzi, hogy ez az erőszakos modernizáció, ami felé többé-kevésbé akarata ellenére tolják, neki egyre többe fog kerülni - miközben a mostani havi néhány ezer forintos költséget is alig bírja fizetni. Innen nézve a csatornázás, de még a víz bevezetése is - noha a jeges sáron csúszkálva, vödrönként hordani a vizet a házba mindenkinek szörnyű - valóban ugrás a sötétbe.

A polgármesternek arra is van magyarázata, hogy kik voltak azok a különös ügynökök, akik a falu utcáját járva toboroztak a csatornázás mellett a Fundamenta Lakáskassza nevében, többek között olyan talányos, ám emlékezetes mondatokkal, hogy aki nem lép be, az nem lesz uniós tag. "Egy brókercég ügynökei voltak, akiket a Fundamenta bízott meg a kötvényértékesítéssel. A társuláshoz csatlakozást már előbb aláírták, ez a részletfizetés lehetőségéről szólt." Az érintettek a polgármesteri utasítás végrehajtóiként tekintettek a miskolci ügynökökre, és nemigen ellenkeztek - ahol kellett, aláírtak.

Napokon belül beüzemelik a szennyvízelvezető rendszert Homrogdon - így most lesz egy falu Magyarországon, ahol több ingatlanon van szennyvízbekötés, mint ahányban vezetékes víz.


Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.