„Egy ország összeomlása az egészségügy összeomlásával kezdődik”

Kis-Magyarország

Békéscsabán az ellen tiltakoztak, hogy a helyi kórház gyerekosztálya hétvégenként megszűnik létezni.

Néhány nappal ezelőtt beszámoltunk arról, hogy szeptember elsejétől átmenetileg átszervezik „az intézményen belüli betegutakat” a Békés Vármegyei Központi Kórház csecsemő- és gyermekgyógyászati osztályának gyulai és békéscsabai telephelyein. Az erről szóló bejelentést az ország negyedik legnagyobb gyógyítóintézményének főigazgató főorvosa, Becsei László tette. Ennek értelmében a békéscsabai dr. Réthy Pál tagkórház gyermekgyógyászatáról péntekenként 16 órakor hazaküldik a hétvégére azokat a betegeket, akiket az egészségi állapotuk alapján haza lehet küldeni. Hétfő reggel 8 órára kell visszahozni őket az intézménybe. Ahogy az erről szóló közlemény fogalmazott: „A békéscsabai részlegen péntek 16 órától hétfő reggel 8 óráig gyermekgyógyászati fekvőbeteg-ellátás nem lesz.”

Mindez jókora felháborodást okozott az 55 ezres békési megyeszékhelyen, elképesztő kommentáradat indult meg a legnagyobb közösségi oldal békéscsabai csoportjaiban, ennek révén a Nép Pártján Mozgalom helyi koordinátorai és aktivistái kedd délutánra demonstrációt hirdettek a békéscsabai kórház főbejárata elé, élőláncos tiltakozást szervezve a rendelkezés ellen. Az eseményre a vártnál kevesebben, mintegy negyvenen jöttek el, köztük a legtöbben nagyszülők voltak, akik unokájuk helybeli ellátásáért aggódtak. Amikor azt kérdeztük tőlük, hol vannak a fiatal és középkorú szülők, akkor a legtöbben azt mondták, éppen gyermekeikért mennek az iskolába. „Legközelebb nem délután 4 órára kellene szervezni ilyen akciót” – fogalmazta meg kritikájukat egyikük.

 
Fotó: A szerző felvétele

„Az ügyben az illetékes egészségügyi államtitkárság összevissza beszél. Hol azt mondja, nincs orvoshiány, hol elismeri ezt, de hozzáteszi, mindez csak ideiglenes” – mondta demonstráción felszólaló Csonki Dávid, az elenzéki párt megyei koordinátora. A közösségi oldalakon és a helyszínen tiltakozók egyértelműen az orvos- és ápolóhiánnyal magyarázták, hogy vélekedésük szerint a gyerekeken csattan az ostor. Egyben jókora hazugságnak tartják, hogy mindezt „a betegutak racionalizálásának” nevezik. „Mi abban a racionalizálás, hogy a legkiszolgáltatottabbakat kell hétvégén kényszerűen szállítani? Az egyik unokám üvegcsontú, azaz nagyon könnyen törnek a csontjai, így a legnagyobb kockázatot éppen a szállítás jelenti” – magyarázta saját és családja helyzetét egy neve mellőzését kérő, a tiltakozáson részt vevő nagymama. Egy másik tüntető olyan fotót tartott a kezében, amelyen Orbán Viktor volt látható unokái körében, fölötte pedig azt kérdezte a felirat: „Ön engedné a beteg unokáit átszállíttatni?”

„Hat hete tudja Herczeg Tamás fideszes helyi országgyűlési képviselő, hogy ezt a lépest teszi meg a súlyos orvoshiány miatt a békéscsabai kórház, de mindezt nem tartotta fontosnak megosztani a helyi közvéleménnyel. Mit csinált és miért nem tett a hétvégi átszállítás megakadályozása ellen?” – kérdezte Józsa Csaba, az élőláncot szervező párt békéscsabai koordinátora. Kérdésünkre Józsa a demonstráció után elmondta, a helyi kórház gyerekosztályáról terjendő vészjósló hírek miatt másfél hónappal ezelőtt levelet írtak Herczegnek és a város polgármesterének, Szarvas Péternek (Hajrá Békéscsaba), de egyikőjüktől sem kaptak választ. Többek szerint mindkettőjüknek „kutya kötelessége lett volna a kedd délutáni tiltakozáson részt venni, mert ez most a városérdek”. Józsa arról is beszélt, hogy egy ország összeomlása az egészségügy összeomlásával kezdődik, s most ennek vagyunk a szemtanúi.

 
Fotó: A szerző felvétele

A tiltakozók követelése a „100% gyerekosztály” Békéscsabán, a demonstráció végén pedig abban állapodtak meg, hogy a következő alkalommal a gyulai kórház előtt tartanak hasonló eseményt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.