Ellenállásra készülnek a NER szegedi nyugdíjasházának lakói

Kis-Magyarország

Joguk lenne a rezsicsökkentett árhoz, de a piacit kell fizetniük, amit most megemelt a tulajdonos.

Január 20-án tájékoztatta a szegedi Gesztenyeliget Nyugdíjas Lakócentrum ügyvezetője az ott lakó nyugdíjas bérlőket, hogy január elsejétől többet kell fizetniük.

A levélben a Pax et Vita Kft.-t irányító Majláthné Lippai Éva arról ír, a társaság legfőbb célja „a Gesztenyeliget Nyugdíjas Lakócentrum magas színvonalú működtetésének biztosítása” és a bérlők elégedettsége. Mivel nőtt az infláció, az energia ára, és „felmerültek munkaerőpiaci nehézségek is”, a díjemelés elkerülhetetlenné vált, annak érdekében, hogy a szolgáltatások minősége a megszokott színvonalon maradjon. Az emelés alapja a KSH által 2022-re megállapított infláció mértéke, és figyelembe vették a rezsidíjak emelkedését is.

Mindenki díját külön kiszámolják.

A Narancs.hu-nak megmutatott levél címzettje valamivel több, mint 70 ezer forintot fog fizetni havonta. Eddig havi átlagban 46 ezret fizetett.

Ez a családi házaknál tapasztalt rezsiemelkedéshez képest nem olyan nagy ugrás, de a Gesztenyeliget bérlői között vannak, akiket földhöz vág. A bérlők amiatt is dühösek, hogy bár a törvények szerint joguk lenne arra, hogy a rezsicsökkentett árat fizessék az energiafelhasználásuk után, erre a gyakorlatban eddig sem volt lehetőségük. Ez ügyben tavaly ősszel már lejátszottak egy meccset a ház fönntartójával.

Közös képviselőjük, Szebenyi Gábor 31 aláírással nyomatékosított levélben emlékeztette a Pax et Vitát, hogy a ház eredeti tulajdonosa és működtetője nem látta el az apartmanokat külön almérővel – csak költségmegosztók vannak –, és ez is az oka annak, hogy a bérlők a legmagasabb tarifa szerint fizetnek az energiáért, vízért. Ez ügyben az első tulajdonos cégének felszámolása, az új üzemeltető birtokba kerülése óta nem történt változás, és ebből baj lesz, ha elszabadulnak az árak. Azt is előrebocsátották a bérlők, hogy e külső szolgáltatások árát csak lakossági áron fogják fizetni. Mivel mindegyik bérlő fogyasztása a törvényben megadott határ alatt van, mindegyiket megilletné a rezsicsökkentés.

Az ügyvezető akkor azt válaszolta, „a csökkentett díjak fizetésének megvannak a technikai feltételei az alkalmazhatóság tekintetében. Mindaddig, amíg az egyedi méréseket nem lehet megoldani (lakóegységenként több millió forintról van szó), addig az üzemeltető nem jogosult a rezsicsökkentésben érintett díjak igénybevételére. Ha önnek bármilyen ötlete, javaslata van arra vonatkozóan, hogy miként adnák meg a szolgáltatók a lakossági díjakat a lakóegységenként felhasznált víz, áram és gáz vonatkozásában, azt kérem tudassa velem.”

Szebenyi Gábor komolyan vette az ügyvezető kérését. A 86 éves jogász utánanézett a lehetőségeknek, és arra jutott, a ház működtetője megpróbálkozhatott volna elintézni, hogy a bérlők rezsicsökkentett áron fizethessenek.

„Azt, hogy ők tárgyaltak-e az MVM-mel, és mire jutottak, nem tudom – mondja lapunknak Szebenyi Gábor. – De az a szabály, hogy ha az adott ingatlanban, amit a bérbeadó bérbe ad, kizárólag bérlők laknak, és a közös helyiségek a bérlők kiszolgálására valók, akkor be lehet adni egy kérelmet, feltüntetve, mennyi lakás van, mennyien laknak, mert a lakókat megilleti a rezsicsökkentett lakossági ár. Ha viszont a bérbe adó idegen tulajdonban lévő felhasználókat is ellát az által szerződött egy bejöveteli egységre, akkor nincs ilyen lehetőség. A Pax et Vita pedig tudomásom szerint ellátja energiával az épületben működő cukrászdát és a szomszédos magánklinikát. Ha lenne a cukrászdának, a klinikának hitelesített almérője, talán ki lehetne védeni ezt a helyzetet. A helyükben azt is megpróbáltam volna, hogy szerződést kötök a cukrászdával arról, engedményt ad a lakóknak, és a magánklinikával is ugyanerről, hátha ez segít. Az MVM nem indulatból tette, amit tett, hanem a törvény alapján – a tulajdonos nem tette meg azt, ami kötelező lett volna neki.”

A lakók feltételezik, a tulajdonos már arra az időre gondol, amikor elfogynak a bérlők, és a házat össze lehet vonni a magánklinikával, amelynek nincs elég kórterme. Akkor majd lesz.

A ház lakói nyilván eltérő mértékben használják a gázt, villanyt, vizet. Aki mozgáskorlátozott, kénytelen jobban fűteni, mint aki még aktív. Akad, aki főz magának, így több villanyt fogyaszt – más pedig meleg vizet alig használ, mert uszodába jár, és úszás után szokott zuhanyozni.

Szebenyi Gábor apartmanja után az alapdíj nagyobb volt, mint a közüzemi szolgáltatások díja. Ha a vele közölt emelt összegben megnézi, mennyi az alapdíj az inflációval megemelve, azt látja, hogy a maradék, a közüzemi díjak része 350 százalékkal nőtt.

Másoknál, akik többet fogyasztanak, a ház alkalmazhatott valamilyen kompenzációt, mert a velük közölt összevont új díj mérsékeltebb, mint ha az ő esetükben is 350 százalékkal emelték volna a közüzemi szolgáltatások árát.

A mostani emeléssel nem csak a drágulás a probléma, hanem az is, hogy a levél tanúsága szerint változik az eddigi elszámolás módja: „Az országban működő más intézményekhez hasonlóan mi is egyösszegű díjat állapítunk meg, amely a rezsiköltségeket a lakás nagyságához igazítva tartalmazza, továbbá magába foglalja az ön által igénybe vett egyéb szolgáltatások díjait is” – írta az ügyvezető.

Ez azonban szembemegy a szerződéssel, amely alapján a bérlők itt laknak.

Azt még a ház építtetőjével kötötték. Az a cég csődbe ment, megindult a felszámolási eljárás. Szebenyi Gábor szerint akkor mentek a legjobban a dolgok, mert a felszámoló sok olyan törvénytelen, kellemetlen helyzetet tisztázott, amely még az építtető jóvoltából keletkezett. Ez nem lett volna dolga a felszámolónak, de a nyugdíjas jogász szerint nagyon empatikus volt.

A bérlőkkel és bérleti jogokkal együtt 1 milliárd 50 millióért meghirdetett lakócentrum elkelt. Az új működtetőben, a Pax et Vita Kft.-ben két éven át volt tulajdonos Szíjj László Szíjj Themis Magántőkealapja, majd 2022 tavaszától a BBM Consulting Kft. lett a Pax et Vita tulajdonosa. A BBM Consultingban pedig érintett volt tulajdonosként Lingvai Brigitta, akiről többek közt a Greenfo.hu írta, hogy részese volt olyan üzleti folyamatoknak, amelyek úgy végződtek, hogy Tiborcz István, a miniszterelnök veje lett a tulajdonos.

A szegedi nyugdíjas bérlőknek ezzel önmagában nem lenne gondjuk, de azzal igen, hogy az előzmények után egy sima tájékoztató levélben közölnek velük olyan információt, hogy megváltoztatják az elszámolást. Ehhez a bérlőkkel kötött szerződéseket kellene módosítani, amit a ház gazdája a törvény szerint megörökölt, tehát rá is vonatkozik, nem csak a bérlőkre.

A szerződés pedig külön rendelkezik alapszolgáltatási díjról és havi rezsiköltségről, külön számolva, külön fizetve. Szebenyi Gábor azt mondja, a szerződés alapján nyilvánvaló, hogy nem lehet összevonni a különböző díjakat, és a lakás mérete alapján, négyzetméter alapján fizettetni.

A Gesztenyeliget bérlői most arra készülnek, hogy ha megjön a számla a januárra esedékes fizetnivalóról, megírják a tulajdonosnak, hogy az alapdíjat az inflációval megemelt mértékig azonnal kifizetik.

A közvetített szolgáltatások árát, tehát a közüzemi díjakat csak lakossági áron hajlandóak kifizetni, mért mennyiség alapján, mert ehhez joguk van.

Ebből valószínűleg per lesz.

Lapunk korábban is szerette volna megkérdezni a Pax et Vita ügyvezetőjét, Majláthné Lippai Évát a vitás helyzetről. Most, miután Majláthné elküldte az új díjról szóló levelet a bérlőknek, sikerült vele egyszer telefonon beszélni. Azt mondta, szívesen nyilatkozott volna korábban is, és most is rendelkezésre áll, egyeztessünk időpontot. Ez azonban megint nem sikerült: telefonon nem tudtunk vele beszélni, majd ezután e-mailben elküldött január 31-i és február 6-i kérdéseinkre sem válaszolt. Azt szerettük volna megtudni, mi az álláspontja arról, hogy a levélben közölt díjemelés a bérlők szerint szembemegy a szerződéssel, és mit lép a kft., ha lesz olyan bérlő, aki nem fizeti meg az új díjat. Végül február 7-i e-mailünkre reagált, így: „Köszönöm a megkeresését, de tájékoztatom Önt, hogy a válaszok megadására nem én vagyok az illetékes személy. Szép napot kívánok.” A kérdésre, hogy kihez lehet a kérdésekkel fordulni, már nem írt semmit. A BBM Consulting Kft. ügyvezetőjének, egyben a Triton Life Magánklinika igazgatósági tagjának, Fábián Gergely Lajosnak az elérhetőségét nem adta meg a Triton Life.

Szebenyi Gábor úgy tudja, hogy Majláthné Lippai Éva azért nem válaszolt a kérdéseinkre, mert már nem ő az ügyvezető.

„Nekem is megmondta, hogy ő már nem kompetens, hanem majd az új ügyvezető úr, tehát azt már lehet tudni, hogy hímnemű” – mondja a nyugdíjas jogász. – Én most már sajnálom őt, mert úgy tudom, harcolt azért, hogy ne legyen magasabb az emelés.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.