Komárom

Emlékmű Boulevard

  • Mészáros Gyula
  • 2011. december 7.

Kis-Magyarország

Amikor a pesti srác ciki lesz.

Komáromban is baj van a szobrokkal. Most éppen nem a Turullal és a szégyentábla tervével (erről bővebben: Szégyentábla Komáromban), csupán annyiról van szó, hogy nemigen tetszik a kormánypárti hatalomnak az a Jókai ligetben álló, 1956-os szabadságharcos szobor, amelyet pedig épp a fideszes képviselőkkel anno közösen avatott fel az akkori szocialista vezetésű önkormányzat, 2006. október 23-án.

Már nem népszerű a szobor


Már nem népszerű a szobor

A szobor Paulikovics Iván modern stílusú, bronzból készült, egész alakos alkotása. A fiatal pesti srácot éppen egy Molotov-koktél elhajítása közben ábrázolja az alkotó. „A szobor egyensúlyi helyzete pompás, bármely nézőpontból lendületes, magas színvonalú munka” – írják a szoborlap.hu oldalon. Felállítását a budapesti Képző- és Iparművészeti Lektorátus is támogatta.

 

 

Az öt évvel ezelőtti felavatást követően a helyi Fidesz évekig járt megemlékezni a szoborhoz, de 2010 őszétől már nem teszi ezt, inkább a – szintén a 2006-ban felavatott – Lengyár területén található kopjafához és emléktáblához jár. (Rajta a felirat: „A kommunizmus áldozatainak emlékére”.) A városi ünnepséget is itt rendezik már, a Jókai ligetben felállított ’56-os szobrot nagy ívben elkerülik.

 

Hivatalos indoklás nincs, csak találgatni lehet, miért lett kellemetlen nekik az emlékmű. (A városban egyébként van már kopjafás emlékhely: még 1983-ban, az Igmándi erőd déli lejtőjén alakították ki a komáromi várat védők emlékparkját, ahol egy-egy kopjafa örökíti meg a komáromi várvédők emlékezetét. Rajtuk kívül még a szabadságharcban elesett császári katonáknak is található emlékműve Komáromban. Az Igmándi erőd északi homlokzata előtt látható ulánus emlékmű eredetileg Herkálypusztán, a császári katonák sírja fölött állt.)

 

Eközben persze a Jobbik sem tétlenkedett, neki is lesz saját emlékműve Komáromban hamarost: ugyanis november 26-án rendeztek egy nemzeti rockos bulit a szélsőjobboldali párt szervezésében, a bevételt pedig a Komáromban felállítandó kettős kereszt költségeire fordítják majd.

 

Lesz tehát mindenkinek saját emlékműve – Komáromban ez kiemelten fontos ügy.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.