Komárom

Emlékmű Boulevard

  • Mészáros Gyula
  • 2011. december 7.

Kis-Magyarország

Amikor a pesti srác ciki lesz.

Komáromban is baj van a szobrokkal. Most éppen nem a Turullal és a szégyentábla tervével (erről bővebben: Szégyentábla Komáromban), csupán annyiról van szó, hogy nemigen tetszik a kormánypárti hatalomnak az a Jókai ligetben álló, 1956-os szabadságharcos szobor, amelyet pedig épp a fideszes képviselőkkel anno közösen avatott fel az akkori szocialista vezetésű önkormányzat, 2006. október 23-án.

Már nem népszerű a szobor


Már nem népszerű a szobor

A szobor Paulikovics Iván modern stílusú, bronzból készült, egész alakos alkotása. A fiatal pesti srácot éppen egy Molotov-koktél elhajítása közben ábrázolja az alkotó. „A szobor egyensúlyi helyzete pompás, bármely nézőpontból lendületes, magas színvonalú munka” – írják a szoborlap.hu oldalon. Felállítását a budapesti Képző- és Iparművészeti Lektorátus is támogatta.

 

 

Az öt évvel ezelőtti felavatást követően a helyi Fidesz évekig járt megemlékezni a szoborhoz, de 2010 őszétől már nem teszi ezt, inkább a – szintén a 2006-ban felavatott – Lengyár területén található kopjafához és emléktáblához jár. (Rajta a felirat: „A kommunizmus áldozatainak emlékére”.) A városi ünnepséget is itt rendezik már, a Jókai ligetben felállított ’56-os szobrot nagy ívben elkerülik.

 

Hivatalos indoklás nincs, csak találgatni lehet, miért lett kellemetlen nekik az emlékmű. (A városban egyébként van már kopjafás emlékhely: még 1983-ban, az Igmándi erőd déli lejtőjén alakították ki a komáromi várat védők emlékparkját, ahol egy-egy kopjafa örökíti meg a komáromi várvédők emlékezetét. Rajtuk kívül még a szabadságharcban elesett császári katonáknak is található emlékműve Komáromban. Az Igmándi erőd északi homlokzata előtt látható ulánus emlékmű eredetileg Herkálypusztán, a császári katonák sírja fölött állt.)

 

Eközben persze a Jobbik sem tétlenkedett, neki is lesz saját emlékműve Komáromban hamarost: ugyanis november 26-án rendeztek egy nemzeti rockos bulit a szélsőjobboldali párt szervezésében, a bevételt pedig a Komáromban felállítandó kettős kereszt költségeire fordítják majd.

 

Lesz tehát mindenkinek saját emlékműve – Komáromban ez kiemelten fontos ügy.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.