Tomor

Fémdoboz az uzsorások ellen

  • Orosz Andrea
  • 2012. április 19.

Kis-Magyarország

Közel egy tucatnyi helybeli jön össze hónapról-hónapra a Borsod megyei faluban, és 500–1000 forintot tesz egy fémdobozba. Ahogy gyűlik a pénz, már kölcsön is kérhetnek, ha épp megszorulnak. Tomoron így védekeznek a környéket sújtó uzsorahálózat ellen.

Sajátos módszerrel tartja távol az uzsorásokat az Edelénytől jó tíz kilométerre fekvő borsodi Tomor lakossága: a 280 lelkes falu spanyol minta alapján működő önsegítő közösséget hozott létre, amely a tagok rendszeres havi befizetése ellenében jutányos kamatáron (1-2 százalékért) hitelez. Tomor tipikusan hátrányos helyzetű település: a felnőtt lakosság nagy része munkanélküli, és szociális segélyekből, illetve a közmunkából él. Azaz banki kölcsönre esélytelenek, így nagy eséllyel kerülhetnének az uzsorások markába, csakhogy a helyi CAF-csoport épp ezt akadályozza meg.

Késés esetén büntetés

A CAF – Comunidades Autofinanciadas – spanyol mintát követ, és ma már tucatnyi helyen működik Magyarországon, főként Borsod, Baranya és Tolna hátrányos helyzetű településein. Lényege, hogy a nehéz körülmények között élő családok megtakarítási csoportokat hoznak létre, ahol mindenki betesz az alapba havi 500–1000 forintot, így a lassacskán szaporodó összegből szükség esetén kölcsönt kaphatnak a tagok, mindenki a saját befizetése arányában.

A közösség szigorú szabályok szerint működik: a pénzt fémdobozban tartják, ezt egy ember őrzi, egy másik a kulcsot. A gyűléseken mindenkinek meg kell jelennie, és időben kell fizetnie, mert a késést vagy a hiányzást 100–500 forintos büntetéssel sújtják. A kölcsön után kamatot is kell fizetni, általában havi 1-2 százalékot, azaz 1000 forint után 10-20 forinttal többet kell visszatenni. A kamatokkal és az esetleges büntetésekkel lassanként fial a tagok befizetése, év végén pedig elosztják a hozamot, így a rendszer nemcsak segít a hirtelen fellépő filléres, ám adott esetben igencsak égető anyagi gondokon, de némi megtakarításhoz is segíti a családokat. Több településen a csoportfoglalkozások napját a családi pótlék kifizetéséhez igazítják, hiszen ekkor még biztosan akad otthon 500–1000 megtakarítható forint.

Folyik az adminisztráció


Folyik az adminisztráció

Fotó: A szerző felvétele

 

Munka nincs, a pénz elfogy

Siroki Kálmánné az elsők között csatlakozott a tomori csoporthoz, és már az első hónapban kölcsönt is kért az alapból. Akkor 2000 forintot vett ki: tejre, kenyérre költötte. Sirokiék öten laknak együtt, rajtuk kívül lányuk és a családja él a házban. Munkája egyik felnőttnek sincs, pedig sok mindenhez értenek, a férj például évtizedekig a helyi téeszben dolgozott, de annak felbomlása után már nem talált munkát, hiába szerzett utóbb fűrészgép-kezelői képesítést. Éva a helyi varrodában dolgozott sokáig, ám az is bezárt. Azóta maradt a közmunka, vagy a napszám 500 forintos órabérért. Így szinte minden hónapban idő előtt elfogy a gyesből, közmunkási fizetésből, családi pótlékból származó kis bevétel Sirokiéknál, ahogy egyébként a tomori családok nagy részénél.

Ha hirtelen gyógyszert kell venni, vagy be kell menni a városba, és buszjegyre kell a pénz – az már szinte megoldhatatlan probléma. Nem véletlen, hogy Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye mellett éppen Borsodban fedték fel az utóbbi hónapokban a legtöbb uzsora-bűncselekményt. Tavaly november óta, amikor is szigorítottak az uzsora megítélésén és büntetési tételén is, országosan 130 ilyen ügyben folytattak nyomozást, pillanatnyilag 164 további vizsgálat folyik ezzel a gyanúval. Sokatmondó tény azonban, hogy a lezárt 130 ügynek csak elenyésző része, 30 eset érte meg a vádemelést, mivel az érintett adósok gyakran visszavonják vallomásukat félelemből, vagy egyszerűen azért, mert úgy gondolják, a jövőben is szükségük lesz a kölcsönre. (Egy alföldi uzsoraper sajátosságairól szóló riportunkat lásd itt.)

Uzsorások a környéken

Bár a közeli községekben, Kázsmárkon, Sajókazán, Sajóhídvégen napvilágra kerültek ilyen esetek, Tomoron még senki nem látott uzsorást. Azt azonban, hogy a CAF-os alapból minimális kamattal kaphatnak kölcsönt, nagy segítségnek tartják a helyiek. (Az első hónapokban, amikor még csak néhány ezer forint volt a dobozban, nem is jutott mindenkinek kölcsön, akkora volt az igény.) Ottjártunkkor az épp aktuális CAF-gyűlésen pedig előremutató gondolat is megfogalmazódik: Béres Tibor, aki az Autonómia Alapítvány munkatársaként több CAF-csoport megszületésénél bábáskodott, éppen arra próbálja ráébreszteni az asszonyokat, hogy szerencsésebb, ha a dobozban gyűlő megtakarításból valamilyen beruházást finanszíroznak. Például tavasszal vetőmagra, palántára, ősszel pedig a beiskolázás költségére fordíthatnák az összeget.

A gyűlés


A gyűlés

Fotó: A szerző felvétele

Az alapítvány szerepe a projektben egyszerre csekély és felbecsülhetetlen: egyrészt kimerül abban, hogy megismerteti a tagokat a rendszerrel, megmutatja, hogyan kell az összegeket könyvelni, másrészt viszont tanácsokkal segít egyfajta pénzügyi tudatosságot kialakítani a mélyszegénységben élőknek. Béres Tibor azt meséli, milyen fontos szerepe van a projektben a helyi csoportvezetőknek, akik tudják, kit hívhatnak a csoportba, kiben bízhatnak meg, és ki az, akinek igazán szüksége van segítségre. Néhány hónap elteltével pedig az 500–1000 forintos befizetésekből összeálló 100 ezres tőke már komoly biztonságérzetet adhat a „banktulajdonosoknak”. A CAF-csoport tagjai átlátják, hogy ha nem fizetik vissza a kölcsönt, azzal csak magukat károsítják meg.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.