Horthy Miklós tér 1. – Gyömrőn mégis lett saját címe a kormányzónak

  • narancs.hu
  • 2014. május 6.

Kis-Magyarország

Nemcsak park viseli Horthy nevét Gyömrőn, de már Horthy Miklós tér a hivatalos címe annak a kormányablaknak, amely hamarosan a polgármesteri hivatal egyik épületében nyílik. A településvezetés korábban nem ezt ígérte.

„Várhatóan idei évben megnyíló gyömrői kormányablak jelenlegi pontos címe Horthy Miklós tér” – erről tájékoztatta a magyarnarancs.hu-t a Pest Megyei Kormányhivatal. Lukasik Zsófia sajtófőnök megkeresésünkre közölte, hogy a „közigazgatási cím módosítása 2013. február 1-jén történt meg a Monori Járási Földhivatalnál”.

Főtér Gyömrőn

Főtér Gyömrőn

Fotó: MTI

Mindez az alábbiak fényében roppant érdekes: még 2012. április 23-án a Pest megyei település képviselő-testülete – Sas Zoltán jobbikos városatya javaslatára – tíz igen és egy tartózkodás mellett megszavazta, hogy a Szabadság tér júniustól Horthy Miklós nevét viselje. Csakhogy több lakossági tiltakozás után a testület szűkítette a volt kormányzóról elnevezett terület nagyságát, Mezey Attila (Gyömrő 2000 Kör), a város alpolgármestere az MTI-nek akkor azt mondta: a korábbi Szabadság tér egy részét kitevő fás, füves területet nevezik el az egykori kormányzóról, míg a tér peremén futó részt Szabadság útnak hívják majd, így a tér mentén lévő közintézmények (iskola, polgármesteri hivatal, művelődési központ) címében is a Szabadság út szerepel majd.

Horthy és Gyömrő

Korábban már többször is  foglalkoztunk Horthy Miklós és Gyömrő friss kapcsolatával például itt, itt és itt.

Azóta a közvélemény abban a tudatban volt, hogy csak a park kapott új nevet, ám ez aligha van így, hiszen egy hatósági dokumentum szerint a gyömrői polgármesteri hivatal használaton kívüli „A” épületének hivatalos címe: Horthy Miklós tér 1. Az említett épületben a Pest Megyei Kormányhivatal kormányablakot alakít ki – ezt hivatalosan is megerősítették –, az ezt jóváhagyó építési engedélyben szerepel ez a cím.

Információink szerint a kormányhivatal korábban próbálta elérni, hogy új helyrajzi számot kapjanak, és így ne kelljen a Horthyról elnevezett közterületnek szerepelnie a címükben. Erről a gyömrői önkormányzat egyik tavalyi településügyi, vagyonkezelő és környezetvédelmi bizottsági ülésén esett szó, ám akkor a testület írásos kérelmet kért a kormányhivataltól, de az már nem érkezett meg.

Szerettük volna megismerni Gyömrő városvezetésének álláspontját, de többszöri hivatalos megkeresésünkre közel három hét után sem érkezett válasz. Azonban Mezey Attila a Klubrádiónak még márciusban – a Gyömrői Hírhatár összefoglalója szerint - úgy nyilatkozott: abból, hogy egy ingatlan építési engedélye a Horthy tér 1. szám alá szól, még nem következik, hogy az elkészült épület is a Horthy tér 1. szám alatt lenne. Mondta mindezt úgy, hogy a Pest Megyei Kormányhivatal fentebb is idézett közlése szerint már tavaly februártól a Horthy Miklós téren található az ingatlan.

Jogsértés? Visszaélés?

Ha Ön vidéken él, és jogsértéssel, hatalmi visszaéléssel találkozik, kérjük, írja meg nekünk a kismagyarorszag [at] narancs [dot] hu címre, és mi utánajárunk!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.