„A mintegy fél évvel ezelőtt, amikor Katona Gyula esperes helyére új vezetőt választottunk a Békési Református Egyházmegye élére, akkor Demeter Ottó beszédében megnyugtatásul azt mondta, bár valóban zajlik valamiféle vizsgálat a zsadányi református egyházközség intézményeinél, ám azt a hatóság ismeretlen tettes ellen folytatja” – mondta a Narancs.hu-nak egy, a választáson részt vevő, de neve mellőzését kérő beszélgetőpartnerünk. Hozzátette, valamilyen ügyről tudtak a viharsarki reformátusok, de érezhetően megnyugtatta őket, hogy az nem Demeter Ottó vagy a felesége ellen zajlik. Ennek az is lett az eredménye, ha nem is meggyőző fölénnyel, de hat évre, egészen 2027-ig megválasztották Demetert a békési reformátusok első számú vezetőjévé.
A Demeter házaspár 18 éve szolgál a megye északkeleti csücskében lévő községben, Zsadányban. Még a múlt év elején megírtuk, hogy ismeretlen tettes ellen költségvetési csalás gyanúja miatt a NAV eljárást folytat Zsadányban a helyi református egyházközség fenntartásában lévő intézményekben. A történet Móricz Zsigmond tollára kívánkozna, és nem csak azért, mert az Isten háta mögött vagyunk. Az alig 1600 lakosú településen 2020 januárjában megjelentek a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatóságának és az adóhatóság Békés megyei igazgatóságának nyomozói és munkatársai. Egy korábbi feljelentés alapján szállták meg a helyi református egyházközség fenntartásában lévő intézményeket. Információink szerint a parókián is jártak. Iratokat, dokumentumokat, számlákat, kimutatásokat, füzeteket és dossziékat foglaltak le és vittek magukkal, minderről jegyzőkönyvet vettek fel.
A Demeter házaspár 2004-es lelkészi beiktatásán jelen volt Bölcskei Gusztáv, a Tiszántúli Református Egyházkerület akkori püspöke is, aki egyben Demeter Ottóné keresztapja. Demeter Ottó testvére, Demeter Zoltán pedig 2010 óta a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője (civilben szintén református lelkész), mindannyiszor Borsod-Abaúj-Zemplén megye egyik egyéni körzetéből jutott be a törvényhozásba.
„Adomány Isten dicsőségére”
A mögöttünk hagyott önkormányzati ciklusokban mindeközben a sok hátránnyal küzdő zsadányi önkormányzat intézményeinek java részét átadta a helyi református egyházközségnek. Önkormányzati fenntartásban mára mindössze egy óvoda, a konyha és a temető maradt. A község polgármestere, Dudás Árpád és a lelkészházaspár a helyiek elmondása szerint teljes egyetértésben volt egymással. A 2019-es őszi önkormányzati választáson is érezhette Dudás, hogy újraválasztása nem lett volna a helyi református lelkész ellenére. Mindennek dacára Dudás, ha roppant élés versenyben is, de veszített. A helyére választott Marton Sándor néhány hónap után lemondott, s az időközi voksoláson ismét Dudás lett a falu vezetője.
2019 novemberében született meg az a feljelentés, amely költségvetési csalást gyanít a helyi egyházi intézményeknél folyó munkában,
s erről beszélt, ha visszafogottan is, esperessé választása előtt Demeter Ottó néhány hónappal ezelőtt.
Korábbi cikkünkben a feljelentés alapján megírtuk, hogy az egyik, 35 férőhelyre engedélyezett idősek otthona évek óta úgy működik, hogy 10 emberrel többet látnak el. A Magyar Államkincstár munkatársai többször jártak az intézményben, de a feljelentésben foglaltak szerint ellenőrzéseik formálisak voltak, addig sem jutottak el, hogy az ágyakat megszámolják. Sem működési engedély, sem pluszfinanszírozás nem volt a létszámon felüli idősekre, de tőlük ugyanúgy havonta pénzt szedtek be – állítják a feljelentők. Mégpedig fejenként 84 ezer forintot, amit úgy „könyveltek el”, hogy ez az összeg „adomány Isten dicsőségére”. Az adomány a gyanú szerint valójában a nem legális térítési díj volt. Hasonló volt a helyzet a Zsadányi Református Egyházközség Diakóniai Központban, a helyiek által csak „kis szociális otthonnak” nevezett intézményében. A létszám feletti ellátottak állítólag itt havi 78 ezer forint térítési díjat róttak le. Ám ezt is „adomány Isten dicsőségére” címen tüntették fel. E pénzügyi műveleteket értesüléseink szerint a „kis átadó füzetben” vezették és tartották számon.
A „kis szociális otthonban” tilos volt főzni, de főztek; mentálhigiénés szakembert kellett volna alkalmazni, de nem alkalmaztak. Nem foglalkoztatták az ellátottakat, csak a tévénézés maradt programnak és mindennap húsz perc áhítat. Közben a pályázatokhoz rendszeres időközönként fotókat készítettek az idősekről, mintha valódi programokon vennének részt, jelenléti íveket is aláírattak velük – csak éppen valódi rendezvények, foglalkozások nem voltak. Előfordult az is, hogy az egyházközség tagjai és családjaik kirándulni mentek, és egy balatonlellei adventista üdülőben szálltak meg. Ilyenkor a feljelentés szerint a tiszteletesék 25 ezer forintot kértek azoktól, akik templomba járnak, 36 ezer forintot azoktól, akiket nem látni az istentiszteleteken. A pénz átadásáról senki nem kapott igazolást. Az érintettek egy része utólag tudta meg, hogy pályázati pénz tette lehetővé az egyházközség szervezte nyaralást, és mivel a kirándulás 100 százalékban támogatott volt, senkinek nem kellett volna fizetnie semmit.
Húsz hónapja nyomoznak
A 2019. novemberi ügyben született feljelentés, az azt követő kihallgatások, lapunk tavaly februári cikke és a fél évvel ezelőtti esperes-választás után arról érdeklődtünk a NAV Békés Megyei Igazgatóságánál, hol állnak a nyomozással, mikorra várható az ügy felderítése. „Folyamatban lévő ügyről a NAV nem hozhat nyilvánosságra részleteket” – kaptuk a választ, ami rövidsége és érdemi válasz hiánya ellenére is informatív. Ugyanis nem jelent kevesebbet, hogy az ügyben immár közel 20 hónapja folytat eljárást az adóhatóság.
Nem rendeltek el benne feljelentés-kiegészítést, nem utasították el és nem szüntették meg a nyomozást. Ebből úgy tűnik, van, de legalábbis lehet alapja a feljelentésnek.
Demeter Ottó pedig az esperesválasztáson azért nem bontotta ki a valóság minden szeletét a voksolásra jogosultak előtt, mert az ilyen nyomozások a bevett protokoll szerint mindig ismeretlen tettes ellen indulnak. Ám amennyiben a gyanú beigazolódik, a hatóság meggyanúsíthatja a lehetséges érintetteket. Ha a zsadányi református egyházközség fenntartásában lévő intézmények esetében beigazolódik a gyanú, az visszahathat az esperes megválasztására is. Bár igaz, hogy az érintett intézmények tényleges vezetője Demeter Ottóné volt, de aligha mondhatná majd adott esetben azt a zsadányi lelkész és immár Békés megyei esperes, hogy nem tudott semmiről. Lelkésztársáról és feleségéről van szó, illetve ő a vezetője a zsadányi reformátusoknak.
„Azt viszont sejteni lehet, hogy az ügy mögött politikai indítékú, ártó szándék áll, ami végtelenül sajnálatos, mivel egy olyan házaspárról van szó, akik 17 éve azon dolgoznak, hogy a településen élők életét élhetőbbé, tartalmasabbá tegyék” – nyilatkozta 2020 elején a Narancs.hu-nak Katona Gyula akkori esperes, mintegy hitet téve a lelkészházaspár mellett.
Másik feljelentés
A zsadányi helyzetet még színesebbé teszi, hogy született egy másik feljelentés is, igaz, ebben csak érintőlegesen van benne az egyház. E szerint még tavaly februárban nyomozást rendelt el a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság a zsadányi önkormányzatnál túlzott gázolaj-felhasználás miatti hűtlen kezelés bűntett gyanúja miatt. A Dudás-féle faluvezetés több éven keresztül sok millió forint értékben szabálytalanul támogathatta a helyi református egyházközséget. Ennek eredményeképpen több tízezer szalmabálát adott az önkormányzat a helyi egyházi intézmények fűtésére.
„Mi soha nem kaptunk ingyen semmit” – mondta tavaly nyáron lapunknak Demeter Ottó lelkész. Azt elismerte, hogy 2020. január végén bement Marton Sándor polgármesterhez, mert „hallotta, hogy probléma van a gázolaj-elszámolással”. Hangsúlyozta, az önkormányzati bálázó egyik alkatrészének cseréjét közel félmillió forintért az egyház állta. Végül azt mondta, „amíg az önkormányzat nem ad számlát, addig az egyház sem tud fizetni”. A feljelentésben foglaltakat Dudás Árpád polgármester is tagadja. Az ügyben még mindig nyomoz a rendőrség.
(Címlapképünkön: Demeter Ottó és felesége. Forrás: ttre.hu)
Kedves Olvasónk!
Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap. Ezt a rovatát vidéki újságírók írják szűkebb környezetük országosan is fontos eseményeiről. Életbevágónak tartjuk, hogy Magyarország lakói értesüljenek olyan helyi történetekről és véleményekről, amelyeket a kormányhatalom eltitkolni igyekszik.
Nézzen be a magyarnarancs.hu-ra mindennap: itt ingyenesen megtalálja a nap legfontosabb híreit, és még sokkal többet. De a nyomtatott heti Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt. S ha tetszett, amit olvasott, kérjük, támogasson minket.
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!