"Nálunk ez a természetes, a kapu mindig nyitva áll a látogatók előtt, és a gyerekek sem érzik magukat bezárva" - mondja Istványiné Perge Gabriella igazgató, miután bevalljuk, hogy nem ilyen látványra számítottunk egy állami gyermekotthonban. Zárt, vaskapus udvarra, vasrácsos ablakokra készültünk a Heves megyei Mónosbélre indulva - ehhez képest sarkig nyitott kapun jutottunk be a frissen felújított egykori kúriaépület melletti parkolóhoz. Börtönhangulatnak nyoma sincs. A lakóépületek és a központi irodaként funkcionáló műemlék kúria között hegyi patakkal, fahidakkal, játszótérrel tarkított meseszerű parkot találunk, amelynek végén százéves óriási fenyők alatti padok teszik teljessé az idillt. A Bükki Nemzeti Park széléig húzódó hektárnyi terület csendjét csak a szabadsága alatt is beugró egyik nevelő töri meg, aki legújabb horgászkalandjait meséli. "Zsolt horgászszenvedélyét is beépítettük a terápiánkba - meséli az igazgatónő. - Vasárnaponként is beugrik, és elvisz magával pecázni pár gyereket, szívesen teszi ezt a szabadidejében is, mintha az apjuk lenne."
|
A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Heves Megyei Kirendeltsége által üzemeltetett Mónosbéli Gyermekotthonba rendkívül súlyos élethelyzetekből kerülnek a kivétel nélkül fővárosi gyerekek, akiket a Fővárosi Gyermekvédelmi Szakszolgálat javaslatára emelnek ki a családi, baráti környezetükből. Vidéki elhelyezésüket egyrészt éppen a rájuk addig rossz hatást gyakoroló közösségtől való távolságtartás, másrészt a fővárositól gyökeresen eltérő, természetközeli környezet indokolja. Gyakori, hogy a gyermekek szülei éppen börtönbüntetésüket töltik, vagy olyan körülmények között élnek, ami alapvetően veszélyezteti a gyerekek fejlődését.
Az otthon
Az igazgatónő elmondása szerint a bekerülő gyermekekre általában jellemző, hogy mély lelki sérüléseik vannak. Nem egyszerűen nem kapták meg a fejlődésükhöz szükséges szeretetet, figyelmet, gondoskodást, de sokszor fizikai és lelki bántalmazást is elszenvedtek. "Többségük biztonságérzete alapjaiban sérült, magatartásuk alulkontrollált, magatartásukban sodorhatók, különösen fogékonyak az antiszociális, sőt a kriminális megnyilvánulásokra" - sorolja Perge Gabriella. Tipikus például annak a kisfiúnak a története, aki már csecsemőkorában otthonba került, mert alkoholista édesanyja képtelen volt az ellátására, az apa személye pedig ismeretlen volt. Miután a gyermeket az anyja egyáltalán nem látogatta, pár éves korában Mónosbélre került, és ott élt nagykorúságáig. Szakmát tanult, és a környéken maradt házasságkötése után.
Mónosbél nem egyszerűen menedéket nyújt a fővárosi gyerekeknek, hanem terápiás foglalkozásaik révén igyekszik korrigálni, helyrehozni szociális fejlődésüket, felkészíteni őket az önálló életvitelre. Az 58 férőhelyes intézményben jelenleg 51-en élnek, ebből 23-an átmeneti neveltek, vagyis az elsődleges cél az, hogy az otthoni körülményeik rendeződése esetén visszatérhessenek szüleikhez, még ha a tapasztalatok szerint ez sokuknál nem is lesz lehetséges.
Öt külön bejáratú "házra" oszlik a felújítás óta kevéssé szocreál hangulatú, sorházszerű lakóépület, és igyekeztek úgy kialakítani a 10-12 fős lakócsoportokat, hogy a hasonló korúak, gondozási igényűek és a testvérek is együtt maradhassanak. A lakócsoportok földszinti részén nappalit és konyhát, az emeleti részeken pedig egy-, két- és háromágyas szobákat és nevelői helyiséget találunk, a családi házakra jellemző elrendezéssel. A személyes életterüket a nagyobb gyerekek maguk alakítják, sőt dekorálják is. A kis közösségek megtanulnak főzni, mosni, sőt a pénzüket beosztani is.
|
Miközben Istványiné lelkesen körbevezet a Fővárosi Önkormányzat és a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság projektjének keretében mintegy 200 millió forintból megújult épületeken, a képzőművész és kézműves szakkör alagsorban berendezett helyiségeiben azt tapasztaljuk, hogy majd' mindegyik alkotás a szeretet témakörét járja körül. Az igazgatónő szerint a műhelymunkának komoly pszichoterápiás hatása van, hiszen a tehetséggondozáson kívül segíti a személyiségfejlődést, és nem utolsósorban a gyermekek belső világának megismeréséhez is elengedhetetlenek a közös alkotás közbeni beszélgetések. Hasonló a funkciója a sportprogramoknak is, amelyek közül meglepetésünkre az egyik legnépszerűbb a pétanque. Az alsó tagozatosok egyébként a szomszédos Mikófalván, a felsősök a közeli kisváros, Bélapátfalva iskolájában, a speciális igényűek és a középiskolások pedig Egerben tanulnak.
Kölcsönös előnyök
A Narancs információi szerint egyébként - már csak a fejkvóta-rendszer miatt is - a folyamatos elvándorlással és elöregedéssel sújtott vidék iskolái szívesen fogadják a gyermekotthon lakóit. Bár egyes pedagógus forrásaink szerint akadnak néha "különös" szokásaik ezeknek a gyerekeknek, alapvetően nem problémásabbak, mint a sokszor mélyszegénységből érkező helyi gyerekek. Több helyi futballklub is a megcsappant utánpótlás feltöltésére "használja" a sportolni vágyó otthonosokat; ahogyan a Narancsnak nyilatkozó Kovács Tibor mikófalvai sportvezető megjegyezte, Mikófalva megyei II. osztályú tagságának idején az otthonbéli gyerekek nélkül képtelenek lettek volna a falusi gyerekekből kiállítani a kötelező ifjúsági csapatot. Neki például kifejezetten kedvező tapasztalatai voltak a mónosbéliekkel: lelkesebbek, megbízhatóbbak voltak, mint a helyiek, de, mint fogalmazott, "látszott rajtuk az, hogy sajnos szülő nélkül nevelkednek".
"Csupán apróbb gyerekcsínyek voltak az otthonbéli és a falusi gyerekek között az elmúlt években" - mondja Varga Sándorné, Mónosbél polgármestere, aki kiemeli: olyannyira nem problémásak a gyermekotthon lakói, hogy a felnőtt korúak némelyike tagja a helyi polgárőrségnek is. Varga Sándorné nem is szeret különbséget tenni a két gyerekcsoport között. Véleményét a más mónosbéli lakosoktól származó információink is alátámasztják: általános magatartás a faluban, hogy a sajnálatos sorsú gyerekeket éppúgy mónosbélieknek, "a mi" gyerekeinknek tekintik az itteniek, mint a helyi gyerekeket. Minden ünnep közös, az idősek napjára kézműves ajándékkal és műsorral készülnek közösen a gyerekek, közös a Mikulás-nap, a karácsony és a többi falusi és nemzeti ünnep.
Varga Sándorné és az alig 400 fős település lakossága gazdasági értelemben is kitörési pontot lát a községben működő gyermekotthonban. A falut 23 éve vezető polgármester asszony arról tájékoztatott, hogy az otthon az évi alig 30 millió forintból gazdálkodó kisközség legnagyobb munkaadója: jelenleg 55 főt, többségében környékbelit foglalkoztat. Mónosbélben jóformán nincs is olyan család, amely valamiként ne kötődne az otthonhoz. Az otthon emeli Mónosbél szociális ellátását is, hiszen a konyháján főznek a helybéli időseknek is, ráadásul rendszeres orvosi, pszichológiai és egyéb ellátásait a falu is tudja hasznosítani. Gondozása végén pedig sok fiatal végleg letelepszik a befogadó közösségben, ami javítja az amúgy jelentősen elöregedő falu túlélési esélyeit.
Másik Magyarország
Ezek után aligha meglepő, ha Mónosbélen másként fogadták a bélapátfalvai szociális gondozottak családi házas elhelyezésének tervét, mint az idegenforgalmát féltő és a házvásárlásokat a falugyűlésen elvető Szilvásvárad. Mónosbél egyenesen jelentkezett a lehetőségre. A képviselő-testület támogatta, hogy a kiköltözéshez a faluban ingatlant vehessenek (ami egyébként jótékonyan hatott az üres ingatlanok piaci árára is), de egy képviselői indítványra mégis megkérdezték a helyi lakosságot - amely elsöprő többséggel támogatta az ötletet.
Vargáné szerint a bélapátfalviak ide költözéséből egy sor járulékos hasznuk származik. Azon túl, hogy az otthonnal és a szociális projekttel megerősödve nagyobb eséllyel pályázhatnak a közüzemi és az útfelújításokra, a kiépülő mini lakóotthonokhoz országos szinten is ritkának számító szociális védőháló és fizikai jelzőrendszer kapcsolódik majd, amit az idős helyi lakók is igénybe vehetnek - ezzel pedig Mónosbél lakhatósága, közbiztonsága és vélhetően ingatlanjainak értéke is javul.
Távoztunkkor lassan hazaérkeznek az otthonba az iskolákból a gyerekek. Miközben Istványiné Perge Gabriella a tárt kapuig kísér minket, elmeséli, hogy elenyésző az engedély nélkül eltávozók, vagyis a szököttek aránya. Inkább csak az fordul elő, hogy az engedélyezett kimenőt túllépve érkeznek haza a fiataljaik a korosztályuknak megfelelő környékbeli rendezvényekről, például a diszkókból. Sokkal gyakoribb, hogy az egykori neveltek felnőttként visszalátogatnak, sokszor a saját gyerekeikkel. Az igazgató fontosnak tartja, hogy az otthon lakói sok mindent közösen élnek át a település lakóival.
Fél évszázad gyermekvédelemA Szabó Antal egykori erdőmérnök kúriájában és az azt körülvevő tekintélyes méretű területen kialakított épületegyüttes, a faluban csak "felső kastélyként" emlegetett birtok az 1952-es államosításkor került a magyar állam tulajdonába, majd 1953-tól a Fővárosi Tanács kezelésébe. 1956-tól az első vidéki óvodásotthonként lett befogadója 44 kisgyereknek, akiket meglehetősen szerény körülmények között próbáltak nevelni a főleg helyi alkalmazottak. 1967-ben aztán határozat született a bővítésre és a korszerűsítésre, mivel az otthon a klímájának és hegyvidéki fekvésének köszönhetően alkalmasnak tűnt a 3-6 éves gyerekek terápiás kezelésére is. A szocreál stílusú, öt pavilonból álló lakóépületek 1973-as átadásával párhuzamosan "praktikusan" átépítették a régi kúriát is, amely ezzel teljesen tájidegenné vált ugyan, ám tökéletesen megfelelt a családi kapcsolatok nélküli fővárosi gyermekek elhelyezésére. Ráadásul a főváros gyermek- és ifjúságvédelmi programjához igazodva 1981-től Mónosbél fokozatosan vált széles korhatárú intézménnyé, amivel így el lehetett kerülni a kicsiknek traumát okozó, indokolatlan intézményváltást is a beiskolázáskor: ekkortól kerültek a szomszédos kisközség, Mikófalva alsó tagozatába az otthon gyerekei. A sokáig hagyományos módon működő intézményben 1993-tól egyre családiasabb csoportokat alakítottak ki, ahol már az önálló életvitel és gazdálkodás elsajátítására helyezték a hangsúlyt, párhuzamosan a befogadottak életkorának felnőttkorra történő kitolásával, miközben a korábban az óvodáskorúakra koncentráló programok jelentősége csökkent. Az első szakmunkástanulók 2000-ben végeztek Mónosbélben, azóta többen érettségiztek, sőt volt már főiskolai hallgató is az ellátottak között. E változással párhuzamosan fokozatosan átalakult a szocreál épületegyüttes is: előbb az öt lakóépület vesztette el a bükki tájban furcsán ható "üvegpalota" homlokzatát, majd a kúria fokozatos "kibontására" került sor, hogy végül a 2013-as felújítások után újra eredeti állapotában fogadhassa a lakókat. |