„Laposkúszásban érkezett Nyíregyházára az akkugyár” – tüntettek a városban, Szijjártóról azt mondták, saját hazáját gyarmatosítja

  • Cservenyák Katalin
  • 2023. augusztus 4.

Kis-Magyarország

Habár a Fidesz helyi szervezete megüzente az LMP-nek, hogy ne jöjjön a szabolcsi megyeszékhelyre utcafórumot tartani, ne izgassa az embereket, az ellenzéki párt közölte: mindenhová el fog menni, ahová akkumulátorgyárat akarnak építeni.

A nyíregyházi Kossuth téren, a Városalapító atyák szobra előtt csütörtökön késő délután lezajlott utcafórumon volt „Orbán, takarodj!”, volt „O1G, takarodj!, volt „Akkumulátorgyárat Felcsútra!”, a transzparenseken: „Nem leszünk kínai gyarmat”. Ami nem volt: olyan felszólaló, aki a városba tervezett akkumulátorgyár megépítése mellett érvelt volna. Noha összegyűltek a téren legalább ötszázan.

Az LMP rendezvényén a felkért felszólalókon kívül bárki elmondhatta véleményét a tervezett beruházásról, amelynek építését mindössze a múlt pénteken jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki mindig Kínából érkezik egy-egy újabb akkumulátorgyár hírével. Az LMP-sek viszont a fővárosból jöttek, és mint fogalmaztak: „Nem a mi feladatunk lenne, hanem a polgármesteré, hogy megkérdezze az itt lakókat: akarnak-e ide akkumulátorgyárat?”

 
Fotó: A szerző felvétele

„A Fidesz-KDNP nem mer vállalkozni arra, hogy érveljen az akkumulátorgyárak mellett” – fogalmazott felszólalásában Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke, országgyűlési képviselő. Úgy folytatta, féligazságokat mondanak, és nem beszélik meg az emberekkel, mire készülnek, nem tartanak helyi népszavazásokat. Emlékeztetett: Orbán Viktor csak 2020-ban ejtette ki a száján azt a szót, hogy környezetvédelem. Schmuck szerint Magyarországon már van épp elég akkumulátorgyár, amely ellátja a helyi igényeket, nem kell több, azok már exportra fognak termelni. Majd sorolta: ez a gyár vízzabáló, energiazabáló. A vízre a mezőgazdaságban van szükség – hangsúlyozta. Félő, hogy veszélybe kerül a lakosság vízellátása az akkumulátorgyárak miatt. Elhangzott: 2010 óta következetesen tették tönkre Orbánék a környezetvédelmi hatóságot, a szervezetbe Bólogató Jánosokat ültetve.

Bakos Bernadett országgyűlési képviselő azzal kezdte, hogy itt volt Nyíregyházán azon a botrányos közmeghallgatáson, ahol azt mondták, nem lesz Nyíregyházán akkumulátorgyár. Pedig már akkor többen megfogalmazták aggodalmukat. „S lám, laposkúszásban meg is érkezett a gyár” – fogalmazott az ellenzéki parlamenti képviselő.

Elhangzott: alacsony hozzáadott értékű munkahelyeket terveznek Nyíregyházára is, az adófizetők pénzéből támogatják a beruházásokat, amelyekben bevándorlók fognak dolgozni. Ezek a százmilliárdok máshonnan hiányoznak: a közoktatásból, a közösségi közlekedésből. A külföldön munkát vállalt fiatalok számára az az ajánlat, hogy „Gyere haza, fiatal, vár az akkumulátorgyár?” – kérdezte a politikus. Bakos Bernadett hozzátette: Kovács Ferenc fideszes polgármestert és a szabolcsi megyeszékhely két fideszes országgyűlési képviselőjét az alábbi kérdéssel fogja megkeresni: „Mikor tudták meg, hogy itt akkumulátorgyár fog épülni, és miért nem tájékoztatták erről lakossági fórumon az itt élőket?” 

„A gyarmatosítás vezéralakja Szijjártó Péter.” Ezt Kanász-Nagy Máté, az LMP frakcióvezető-helyettese mondta. A miniszter kéthetente tárgyal kínai vezetőkkel, majd hozza haza a gyárakat.

„Kínában pontosan tudják, mikor, hol akarnak Magyarországon akkumulátorgyárat építeni. Csak szólnak Szijjártónak, hogy utazzon oda.

Szijjártó úgy működik, mint egy fordított gyarmatosító, aki nem mást, hanem a saját hazáját gyarmatosítja. Hogy mi profitál ebből a magyar haza?” – tette fel a kérdést. „Erre se Szijjártó, se Orbán nem felel” – jegyezte meg Kanász-Nagy. 

A fórum előtt kapott választ közérdekű adatigénylésére az LMP frakcióvezető-helyettese, ezt is ismertette. E szerint a beruházó cég, a Sunwoda „együttműködik az önkormányzattal és a lakossággal, fontos, és kiemelten kezelik, hogy elnyerték a nyíregyháziak bizalmát”. Erre hatalmas morajlással reagáltak a résztvevők, merthogy egyébként a város lakosságát senki nem kérdezte.

Ezután többen is hozzászóltak a nyíregyházi főtéren tartott lakossági fórumon. Köztük az a Hargitai János, aki, mint mondta, a februári közmeghallgatáson ízekre szedte a környezetvédelmi hatóság szakvéleményét, mert hemzsegett a hibáktól. S lám, most zöld utat kapott a gyár. Angyal Károly, az LMP országos elnökségének titkára, felhívta a figyelmet a jövő évi önkormányzati választásra: „Emlékezzenek majd rá, ki hozta ide ezeket a gyárakat!” Ezután felzúgott a tömeg azt skandálva: „Orbán, takarodj!”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.