Van, ahol a választás lenullázta a Fideszt, még az elnökük is lelépett
IMG-f288c9f21b9a0d4b6762999cc054eaf4-V_top_story_lead.jpg

Van, ahol a választás lenullázta a Fideszt, még az elnökük is lelépett

Kis-Magyarország

Találtunk egy települést az országban, ahol a Fidesz választási teljesítményének személyi konzekvenciája lett.

Ahogy számos más településen, úgy Dunaföldváron is csúnyán kikapott a Fidesz október 13-án.  Hat kormánypárti jelölt akart bejutni a 8 fős képviselőtestületbe, de egyiküknek sem sikerült elég voksot összegyűjteni a győztes független jelöltekkel szemben. Pedig a korábbi ciklusban még ült két politikusuk a testületben.

Most még Cziger János, a dunaföldvári Fidesz elnöke sem jutott be, igaz, ő pár szavazattal maradt le.

Kiértékelték és...

Ezt követően a dunaföldvári Fidesz október végén maratoni taggyűlést tartott, ahol a 34 éves elnök értékelte a választási eredményeket, majd konklúzióként lemondott, amit a munkájával elégedetlen tagság elfogadott.

A párt központja érdeklődésünkre megerősítette az elnök távozását, ugyanakkor cáfolta azt a városban terjedő pletykát is, hogy a Fidesz dunaföldvári szervezete fel is oszlott. "A helyi fideszes közösség elnöke személyes felelősséget érzett amiatt, hogy a párt elvesztette a településen az önkormányzati választást, ezért lemondott. Új elnököt várhatóan a jövő év elején választanak" - ez áll a pártközpont válaszában.

Cziger János és a mellette kampányoló Süli János miniszter

Cziger János és a mellette kampányoló Süli János miniszter

Fotó: Facebook/Cziger János

Ám forrásaink beszámolói arra utalnak, ha papíron nem is szűnt meg a városban a Fidesz, a helyi szervezet nagyon rossz állapotban van.

Kaotikus kampány

Név nélkül, de többen is azt mondták: az utóbbi évben úgy érezték, egyre kevésbé tekintette őket partnernek a párt – ahogy fogalmaztak, szóba se álltak velük.  A tagok jó része ezért kiábrándult a Fideszből, már semmiféle folytatást nem akar.

Mint megtudtuk, a fideszes propagandaanyagok gyakran késve érkeztek, lehetetlen határidőket szabva hajtották az aktivistákat, akik sokszor saját pénzüket ölték a kampányba abban reménykedve, hogy utólag azért kifizetik őket.

Forrásainak ugyanakkor nem feltétlenül a lelkesen elnökösködő Cziglert hibáztatják emiatt, hanem a megyei pártvezetést: állításuk szerint előfordult, hogy az elnökükkel sem álltak szóba. A Fidesz egyetlen gesztusa számukra idén egy zenés zárszámadó vacsora volt. Úgy tudjuk, hogy a meghívottak fele sem jelent meg a partin. Még Süli János, a Paks 2. bővítésért felelős tárca nélküli - a térségben egyébként igen aktív - miniszter jelenléte se bizonyult elég csábítónak.

Forrásaink arról számoltak be, a pártelnök nem volt kevésbé csalódott a tagoknál, olyannyira, hogy a politikától való elfordulását is megpendítette. Kiábrándultsága érthető, hiszen Cziger 2016-ban elszántan kezdte képviselői munkáját, amikor az elhunyt helyi Fidesz-elnök és képviselő, Takács Zoltán helyébe lépett.

Függetlenként bejöttek

Nagy kérdés, hogy mi vezetett a dunaföldvári fideszes buktához: a szavazóknak valóban a kormánypárttal volt-e bajuk, vagy a független jelöltek vonzóbbak voltak? Vannak arra utaló jelek, hogy a kormánypárt emblémája taszító volt október 13-án. Jákli Mihály - aki korábban a Fidesz helyi elnöke volt - már egy ideje szakított a párttal: erre most függetlenként bejutott a testületbe, igaz, polgármester-jelöltként sem most, sem a 2012-es időközi, sem a 2014-es önkormányzati választáson - akkor még a Fidesz színeiben - nem tudta legyőzni a baloldal támogatta, formálisan független Horváth Zsoltot.

Ebből persze az is következik, hogy Dunaföldváron a Fidesz problémái nem új keletűek, a párt a korábbi polgármestere, Keresztes Lajos halála óta nem talál magára. Ugyanakkor más jelei is vannak annak, hogy idén nemcsak a helyi szervezet belső problémáin, esetleg a megyei pártközpont érdektelenségén múlott a vereség. Miközben a hat fideszes jelöltből egy sem jutott be a testületbe, Jákli Viktornak sikerült: mégpedig úgy, hogy most függetlenként indult, pedig az előző ciklusban még fideszesként politizált.

Mi több, jelentős fordulat állt be május 26-a óta: ugyanis az európai parlamenti választáson a Fidesz még 58 százalékot kapott Dunaföldváron, pár hónappal ezelőtt még verhetetlennek bizonyult. A helyi Fidesz hanyatlásának ügyében – a tagság hetek óta nem érzékeli a működés jeleit – kerestük Cziger Jánost, de ő nem kívánt nyilatkozni.

(Nyitóképünk: a dunaföldvári híd ködbe burkolózik.)

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.