Megszűnt a gyereksebészet Nyíregyházán, mindenkinek Debrecenig kell utaznia az egész megyéből

  • Cservenyák Katalin
  • 2025. július 4.

Kis-Magyarország

Januárban megszűnt a sürgősségi gyermeksebészeti ellátás a nyíregyházi kórházban. Bár az intézmény szerint ott továbbra is zavartalanul működik a sürgősségi gyermekellátás, a gyermeksebészeti ellátást igénylőket már Debrecenben látják el, ahova a megye egyes részeiről órákba telik az eljutás. 

Az idén év elején bezárt sürgősségi gyermeksebészet újraindítását követeli Nyíregyházán a Demokratikus Koalíció (DK). „Elég volt abból, hogy gyermekeink egészsége alku tárgyává válhat. Elég volt abból, hogy egy magát családbarátnak nevező kormány csendben, a nyilvánosság kizárásával zár be a gyermekeink életét és egészségét védő intézményt” – hangsúlyozta csütörtökön a kórház előtt tartott sajtótájékoztatóján Bacsikné Szigeti Gabriella, a párt nyíregyházi országgyűlési képviselőjelöltje.

Január elején az országos sajtót is bejárta a hír, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház nyíregyházi telephelyén január elsejétől „ideiglenesen” szünetel a 14 év alattiak gyermeksebészeti fekvőbeteg szakellátása. Akkor azt mondták: a helyzet átmeneti, az ellátás szüneteltetésére a „szükséges személyi feltételek átmeneti hiánya miatt” van szükség.

Később ez a közlemény csendben eltűnt a kórházi honlapról, helyette azt írták: „az SZSZBVK Nyíregyházi Jósa András Tagkórházában a gyermeksebészeti ellátást 2025. január 01-től megváltozott formában biztosítjuk. Gyermeksebészeink továbbra is dolgoznak a Gyermekgyógyászati Osztályon, és a megszokott rendben, zavartalanul zajlik a gyermeksebészeti szakrendelés Nyíregyházán.” A közlemény azt is hozzátette, hogy akut sebészeti beavatkozási igény esetén a 14 év alatti gyermekeket a megye minden kórházából Debrecenbe irányítják, míg a 14 év feletti gyermekeket a felnőtt sebészeti osztályokra. A közlemény szerint a gyereksebészeti ellátás országos centrumokba szervezése – a gyermekonkológiai ellátáshoz hasonlóan – amúgy is egy hosszú távú szakmai cél. 

Még az év elején megkerestük a kórház sajtóosztályát a sürgősségi gyermeksebészet – akkor még ideiglenesnek hitt – bezárásával kapcsolatban. Azt kérdeztük, hogy várható-e és mikor a szakellátás újraindítása? Ha nem, mi az oka? Mit tett a kórház vezetése annak érdekében, hogy helyreálljon az eredeti állapot, és ne Debrecenbe kelljen átvinni a gyerekeket? 

Nyíregyházáról egy óra, de a megye távolabbi részeiről (Zsurk, Zajta, Mátészalka, Fehérgyarmat, sorolhatnánk) nagyon nehéz eljutni Debrecenbe. Akinek nincs kocsija, annak tömegközlekedéssel több órát kell bumliznia oda-vissza, és így a legszegényebbek kerülnek a legnehezebb helyzetbe. Miután választ akkor nem kaptunk, 2 hónap múltán ismételten feltettük ugyanazokat a kérdéseket, de továbbra sem érkezett válasz. 

Bacsikné Szigeti Gabriella szerint az osztály bezárása életveszélyes politikai hiba – „miközben milliárdokat öntenek az akkumulátorgyárakba, stadionokba. Hol vannak ilyenkor a fideszes képviselők? Ott vannak, amikor szalagot kell átvágni, de amikor felelősséget kellene vállalni, eltűnnek” – mondta keserűen. Bejelentette: aláírásgyűjtésbe kezdenek, követelve a sürgősségi gyermeksebészet újranyitását, valamint garanciát várnak a kormánytól, hogy sem most, sem a jövőben nem zárnak be több kórházi osztályt vagy szakrendelést Nyíregyházán, a 120 ezres szabolcsi megyeszékhelyen található Jósa András Oktatókórházban.

A sajtótájékoztatón Komáromi Zoltán DK-s országgyűlési képviselő, a párt egészségpolitikusa kijelentette: amikor 13 éve államosították a kórházakat, azt mondták, mindenütt egyforma színvonalú lesz az ellátás. Nyíregyháza több más kórházzal együtt abba a helyzetbe került, hogy 2-3 orvos nyugdíjba vonulásával lehetetlenné válik az ügyelet. Munkaidőben megvan az ellátás, de azon túl lehetetlen megszervezni az ügyeletet. Hangsúlyozta: a gyermek, a csecsemő nem kis felnőtt. Egészen más felszerelés szükséges az ő ellátásukhoz.

Emlékeztetett arra is, hogy a nyíregyházi intézmény nevében is szerepel, hogy ez egy oktatókórház. „Hol van ilyenkor a Debreceni Tudományegyetem?” – tette fel a kérdést. Szerinte megoldást jelenthetne, ha két speciálisan képzett fiatal kollégát irányítanának át Nyíregyházára. Vagy: idejében lehetett volna pályáztatni a megüresedett állásokat. Igazuk van a nyíregyháziaknak: már sem az önkormányzat, sem a kórház nem figyel erre, jegyezte meg.

A Narancs.hu-nak arra a kérdésre, végeztek-e felmérést, hogy fél év elteltével mennyire foglalkoztatja még az embereket ez a téma, vagy már beletörődtek, megszokták, Komáromi Zoltán így reagált: „Felelőtlenség jellemzi a kormányzatot, ahogy kezeli az egészségügyi intézményeket. Verik a mellényüket, mennyi fizetésemelést adtak, hány száz milliárdból újítottak föl – hozzáteszem, 150 éves – épületeket, amelyeket nem felújítani, hanem újraépíteni kellett volna. Kevesebb pénzből korszerűbbet lehetett volna építeni. De az, hogy nem tudják biztosítani a megyei kórházakban sem azt a három szintű ellátást, amely pont a megyei kórházaknak a lényege, hogy kis, városi kórházakat, mint gesztor vagy mentor segítse abban az esetben, amikor szaktudásra, eszközökre van szükség, hogy ezekben a kórházakban elérhetőek legyenek. Rendre felfüggesztenek egy-egy időre tevékenységeket, aztán kiderül, ettől nem oldódik meg a probléma. Ezek mindenhol a humánerőforrás-krízisből adódnak: nincs elég orvos, nincs elég nővér. Szégyen és gyalázat, hogy 75-80 éves orvosok ügyelnek baleseti sebészeten, szülészeten azért, hogy ne zárjon be az adott kórház adott osztálya. Ezt nem lehet a végtelenségig csinálni. Lehet hülyíteni a népet, hogy 1-2 hónap múlva megoldódik a probléma…”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.