Menekültügy: keményen beszólt az egyháznak, és kritizálta a kormányt a Fidesz polgármestere

  • Szlavkovits Rita
  • 2015. szeptember 25.

Kis-Magyarország

Nem mindenki elégedett a kormánypártban, sőt, az egyház mulasztást követett el menekültügyben, mert nem segítettek a hívőknek a fideszes polgármester szerint. Egy szegedi fórumon jártunk.

„Hallgatott a KDNP, és egyáltalán nem sikerült az egyházi kommunikáció” – Nógrádi Zoltán, a migráció által egyik leginkább érintett település – Mórahalom – fideszes polgármestere ezzel nyitotta meg a civilek szervezte konferenciát Szegeden, amelyet a Pro Patria Összefogás Egyesület, a Barankovics Alapítvány és az Alapjogokért Központ szervezett a szegedi Katolikus Házban.

false

A polgármester ezek után szemrehányást tett a pártoknak, az egyháznak, de a magyar kormánynak is azért, amiért túl későn vettek arról tudomást, hogy a határ menti településeken milyen nehézségekkel kell szembenézniük az ott élőknek már másfél év óta. Nógrádi nehezményezte, hogy az itt élő embereknek nem segített az egyház abban, hogy a hívőknek miként kell úgy viselkedniük a kialakult krízishelyzetben, hogy öt vagy tíz év múlva se kelljen szégyenkezniük cselekedeteik miatt. Mint mondta, a környékükön sok hívő ember él, akik tanácstalanok voltak a tekintetben, hogy is kellene a menekültekkel viselkedni. Érezték a kormány elutasítását velük szemben, ugyanakkor az elesettek segítése fontos eleme értékrendjüknek.

A polgármester ettől eltekintve úgy látja, hogy a helyben élők megoldották, egyszerre voltak humánusak, miközben a tömegtől való félelmüket nehezen gyűrték le. Nógrádi szerint a tömeges migrációs jelenséget háromféle módon lehet megközelíteni: racionális, érzelmi és politikai síkon, ezeket kellene középre húzni. Összességében a polgármester úgy látja, hogy magukra maradtak az érintett települések a kritikus helyzetben, késve kaptak támaszt mind az egyháztól, mind a politikától. Ráadásul – véli Nógrádi – a politikai elit még ripacskodásra is felhasználta a helyzetet, „körömreszelővel vágták át a gyodát”, ami – ahogy a helyi vezető fogalmazott – undort keltett benne. De azzal is maguknak kellett megküzdeniük, folytatta a polgármester, hogy a kaotikus helyzetben növekvő lakossági félelemre hivatkozva feltűnt „motorosok” megjelenését leszereljék.  Az elmondottak ellenére Nógrádi Zoltán mégis úgy látja, hogy a nyugati sajtó melléfogott az Orbán-kormány szapulásával, mivel a közemberek Nyugat-Európában is Orbán mellett állnak.

Érdekes volt, amint a polgármester egyfelől úgy ítélte meg, hogy a külföldi sajtó munkatársai prekoncepcióval érkeztek, ami a magyarokat érzéketleneknek mutatta be, szerinte igazságtalanul, mindeközben ő maga is kifogásolta, hogy a magyar kormány sem igyekezett a humánus arcát mutatni.

Lánczi Tamástól, a Századvég elemzőjétől azt is megtudhatták a résztvevők, hogy a migrációs krízis végeredményben hasznot hozott a magyarok számára (sic!), ugyanis más országokkal ellentétben, Magyarország eddig nem ismerte küldetését. Míg a franciák az esztétikum, az olaszok az élet szeretetének megtestesítői, az Egyesült Államok a szabadság és a demokrácia hazája, addig a magyarok küldetése mostanáig hiányzott, de már világos, hogy Magyarország hivatott megvédeni Európát, az európai értékeket. Az elemző szerint ebben támogatja Orbán Viktort a nyugat-európai közvélemény is, akik nem merik őszintén elmondani a véleményüket, mert meg vannak félemlítve. „Ha a közösségi oldalakon a nyugati sajtó bevándorlásellenes megnyilvánulással találkozna, azonnal megbélyegeznék az illetőt, nácinak, fasisztának neveznék” – osztotta meg a közönséggel állítólagos tapasztalatait Lánczi Tamás. „Sőt, ki is rúgnák az állásából azt, akit ilyesmiben tetten érnének” – fokozta tovább. Ez utóbbi véleményét akkor fejtette ki Lánczi, amikor a közönség soraiból kérdezték őt arról, hogy miért nem kezdeményeznek népszavazást a német emberek, ha ennyire mást képvisel az ottani politikai elit és sajtó, amit valójában a közemberek gondolnak.

Erre a kérdésre válaszolva fejtette ki a Századvég elemzője azt is, hogy Németországban a sajtó és a politikai elit elszakadt a valóságtól, még a ’68-as eszmék hatása érvényesül. Szerinte a politikusok talán már feleszméltek, ám őket a liberális sajtó tartja sakkban, tőlük retteg a politikai elit. Merkelt a hétköznapi emberek – Lánczi személyes tapasztalatai szerint – őrültnek tartják. A többség valós véleménye a nyugati sajtóban megjelent cikkekhez fűzött kommentekből kiderül. Lánczi azt nem magyarázta meg, hogy amennyiben attól félnek a németek, hogy esetleges bevándorlásellenes kommentjeik miatt elbocsátják őket állásaikból, akkor hogyan fejthetik ki mégis Orbán politikáját támogató véleményüket. Lánczi arról is beszélt, hogy az európai politika radikalizálódik, s e pártok erősödése azzal magyarázható, hogy ők mondják ki az emberek valódi véleményét.

A szakértők kerekasztala utánra időzítették Kocsis Máté kommunikációs igazgató fórumát, aki hosszan beszélt a „nyóckerről”, a II. János Pál pápa téren korábban kialakult helyzetről, amellyel kapcsolatban a „bizonyos nézeteket” valló média torzításait emelte ki. Végül egy résztvevő kérdésére, hogy az eddig bizonyíthatóan rossz kommunikációs stratégiában terveznek-e fordulatot, Kocsis azt válaszolta: „Most nincs szükség kommunikációs ötletekre, mert a valóságot mondjuk.”

Voltak mások is

Színfolt volt a fórumon Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő, aki személyes élményeivel oldotta a hangulatot. Szerinte jelenleg négymillióan vannak úton, nagyjából kezelhetetlennek látja ezt a tömeget. Információi szerint a német hivatalokban még 2013-as feldolgozatlan anyagok is vannak. Bár a szakember arról is beszélt, hogy a bizonyos időszakokban megnövekedő menekültlétszámmal jól megbirkózott Németország, többségük zökkenőmentesen integrálódott, azért azt sem hagyta ki, hogy jelenleg nagyobb a veszély, amely elhárításának nem kedvez a liberalizmus, amit a németek fejébe véstek. A Bevándorlási Hivatal regionális vezetője sok vizet nem zavart az úgynevezett konferencián, úgy tűnt, hogy arra sem érez késztetést, hogy a folyamatosan emlegetett biztonságos ország fogalmat helyre tegye, amely ugyan többször szóba került a fórumon, de úgy tűnt, hogy rendre olyan kontextusban használják, mintha háborúmentes övezetet jelentene, holott a működő menekültügyi rendszer hiányával küzdő államok tartozhatnak ebbe a kategóriába.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”