„Még az év elején született meg az ötlet az Élhetőbb Városért Egyesületben, hogy hogy húsvéti parkot létesítsünk Sümegen, mert hasonló attrakcióra legalább egy évtizede nem volt példa a városunkban” – mondta a Narancs.hu-nak Kovács Mihály, az egyesület elnöke. Hozzátette, hogy a Béke teret szemelték ki alkalmas helyszínnek, s erről előzetesen értesítették is a polgármesteri hivatalt, egyben közterület-foglalási engedélyt is kértek. Ezt meg is kapták, így a parkot március 9-én megnyitották. Két nappal később aztán kaptak egy határozatot Végh László fideszes polgármestertől, ami szerint a területfoglalás ellenértéke 65 ezer forintba kerül. „Nem fellebbeztünk a határozat ellen, mert a húsvéti park volt a lényeg, de reméltük, hogy nem feltétlen kell majd befizetni ezt a pénzt” – hangsúlyozta az egyesületi elnök.
Az Élhetőbb Városért Egyesület és támogatóik hozták tető alá a húsvéti parkot, amelyet elkerítettek, feldíszítettek, installációként tojást és nyuszikat tettek a térre, de hétvégenként élő nyuszikat is lehetett itt simogatni. A nyitva tartás közel egy hónapja alatt ezrek látogattak el ide, fényképek és szelfik százai készültek a helyszínen, s úgy tűnt, majdnem mindenkinek elnyerte a tetszését a kezdeményezés. Egyetlen kivétel volt, a fideszes polgármester.
Kovács Mihály szerint azt a céljukat, hogy a helyi közösséget kicsit összekovácsolja ez a hely, sikerült elérni. Sümeg teljes lakossága örömmel fogadta a húsvéti parkot, sőt, aki tudta, segítette és támogatta a kezdeményezést. Fontos tudni, nem volt semmilyen kereskedelmi jellege, mindenki ingyen jöhetett be, sőt a legtöbben hoztak magukkal tojást és felkötötték a fákra vagy a tojáslugasra.
Ezt a közös örömöt árnyékolta be Végh László hozzáállása, aki nem akarta észrevenni, hogy ez az önzetlen kezdeményezés a városért és az itt élőkért történt. A polgármester mindenképpen ragaszkodott a 65 ezer forintos területfoglalási díj megfizetéséhez. Holott a szervezők szerint a helyi rendelet egyes passzusai lehetőséget teremtettek volna, hogy ettől eltekintsen, vagy egyszerűen méltányosságot gyakorolva ne kérje az összeget. Kovács Mihály a történteket úgy jellemezte, hogy a sümegiek szinte mindegyike örült a gyerekeknek készített húsvéti parknak, de azt a polgármester megsarcolta. Jellemző az is, hogy a legtöbbekkel ellentétben el sem látogatott a parkba. „Akár köszönetet is mondhatott volna a városvezető, de nem ezt tette. Nem tudom, mennyire vet jó fényt mindez a polgármesterre, de focinyelven szólva: az öngól is gól” – mondta az Élhetőbb Városért Egyesület elnöke. A civil egyesületnek három képviselője van a kilencfős képviselő-testületben; talán ezt nem tudta félretenni Végh, aki nagyon szigorúan értelmezte az idevonatkozó helyi rendeletet.
A civil szervezet tagjai végül összedobták a 65 ezer forintot és befizették az önkormányzat számlájára, ám minderről helyi kiadványukon keresztül tájékoztatták a város lakóit is, akik közül jónéhányan felháborodtak. „Boldog lehet a polgármester, de ha azt hiszi, hogy ezzel nekünk, sümegieknek kellemetlenséget okozott, hát nagyon téved. Nekünk jó volt látni a sok-sok sümegi embert mosolyogni, kikapcsolódni, ellenben önnel” – írta Facebook-bejegyzésében a történtek után az egyesület elnöke.
Korábban több cikkben számoltunk be arról, hogyan, milyen módszerekkel próbálják ellehetetleníteni Sümegen a civil kezdeményezéseket. Legutóbb ebben az írásunkban foglalkoztunk ezzel:
A botrányairól elhíresült Végh László polgármesterről szóló cikkeink pedig ide kattintva olvashatók.
(Címlapképünk forrása: Kovács Mihály Facebook)