Szombathely

Nácibarát háborús bűnösért mondtak misét

  • Magyar Krisztián
  • 2012. december 12.

Kis-Magyarország

Bárdossy Lászlóért mondtak engesztelő misét egy szombathelyi templomban. A nácibarát miniszterelnökről már évek óta megemlékeznek szülővárosában. A plébánia vezetője szerint ezzel nincs is gond.

Engesztelő szentmisét tartottak Bárdossy Lászlóért, a Horthy-korszak egyik miniszterelnökéért vasárnap a szombathelyi Árpád-házi Szent Erzsébet Ferences Plébánián. Az 1946-ban, háborús bűnökért kivégzett Bárdossy 1890. december 10-én, Szombathelyen született: a mise, illetve az azt követő megemlékezés ennek az időpontnak szólt. A „megrendelő” a két éve alakult Bárdossy László Emléktársaság volt, amely alapító tagjai között ott van a korábbi MIÉP egyik helyi elnöke is.

Megkerestük a szombathelyi Árpád-házi Szent Erzsébet Ferences Plébániát, ahol érdeklődésünkre közölték: „A szentmise Lászlóért volt felajánlva”, a prédikáló pap pedig nem szólt Bárdossy személyéről semmit. „Nem lett kihirdetve részünkről, hogy milyen Lászlóról van szó, mert nálunk csak a keresztnevet szokás bemondani, akiért  a misét felajánljuk” – nyilatkozta a plébánia vezetője. Kérdésünkre, miszerint nem aggályos az, hogy egy háborús bűnösnek celebrálnak szentmisét, Rácz Pius úgy reagált: a bűnösnek – hitük szerint mindenki az, Szűz Máriát kivéve – azért tartanak misét, hogy Isten irgalmába ajánlják.

A plébánia egyébként tudta, kiről van szó: vagy abból, hogy ilyen esetben le kell adni a teljes nevét annak, akiért szól a mise, vagy abból, hogy – egy hungarista portál beszámolója és fotója szerint – a tavalyi misén az oltár előtt ott volt Bárdossy László képe is.

A városban már több mint tíz éve megemlékeznek az egykori miniszterelnökről. Még 2000-ben, az SZDSZ szombathelyi szervezete röplapokkal próbálta az emberek figyelmét felhívni arra, miért ne menjenek be aznap a templomba, de azóta különösebb ellenállásba nem ütközik az esemény. „Mi azért nem szervezünk semmilyen akciót, mert jobb, ha nem hívjuk fel ily módon az eseményre a figyelmet” – nyilatkozta a magyarnarancs.hu-nak Czeglédy Csaba, a szombathelyi MSZP frakcióvezetője.
A misét követő – a Bárdossy család sírjához szervezett – vasárnapi megemlékezésen egyébként alig több mint tíz ember vett részt.

Tettei, halála, emléke
Az alig egy évig – 1941–42-ben – hivatalban lévő Bárdossy László köztudottan németbarát volt. Az ő nevéhez köthető a harmadik zsidótörvény, amely faji alapon határozta meg a „zsidó” fogalmát, s fajgyalázásnak titulálta a zsidók és nem zsidók közti házasságot és a házasságon kívüli nemi érintkezést. Hozzájárulásával mintegy húszezer magyarországi németet soroztak be a Waffen SS-be. Bárdossy miniszterelnökségének idejére esik a kamenyec-podolszkiji mészárlás, amely a magyarországi holokauszt első állomása volt.
Ebben az időszakban volt a délvidéki mészárlás is, ami közel négyezer szerb és zsidó áldozatot követelt.
Horthy Miklós kormányzó támogatásával ő döntött arról is, hogy Magyarország a II. magyar hadsereg kötelékében több százezer katonát vezényeljen a frontra, de a kormányzó hozzájárulását már nem kérte az USA-nak történő hadüzenetkor.
Bárdossy Lászlót háborús bűnösként ítélték halálra, és végezték ki 1946-ban. Az akkori vádhatóság szerint Bárdossy miniszterelnökként felelős volt Magyarország II. világháborús hadba lépéséért, és ezzel közvetve több százezer ember halálát okozta. A MIÉP még 2001-ben a Legfőbb Ügyészségnél per-újrafelvételi kérelemmel jelentkezett (erről cikkünket lásd itt). A szélsőjobboldali párt nem tartotta háborús bűnösnek az egykori miniszterelnököt, kivégzése szerintük egy koncepciós per eredménye volt. A MIÉP kérelmét végül a Legfőbb Ügyészség visszautasította.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.