A Narancs.hu február végén beszámolt, hogy Hadházy Ákos független parlamenti képviselő részt vett a tótkomlósi képviselő-testület – egyébként szürreálisra sikeredett – ülésén, ahol közölte: feljelentést tesz a rendőrségen.
Az ügy előzménye, hogy 2019. január 13-án a dél-békési kisvárosban egy szlovák nemzetiségi színházi előadást megelőzően több nő aláírásokat gyűjtött egy olyan ívre, amelynek tetejére az Európai Unió által teljes egészében finanszírozott projekt nevét írták.
Nem másról, mint a „Humán szolgáltatások fejlesztése a társadalmi felzárkóztatás érdekében” című közel 500 millió forintból megvalósuló programról van szó, amely az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) keretében valósul meg. Többen gyanút fogtak, nem értették, milyen biankó aláírásokat gyűjtenek a színházi est előtt, ezért elvitték az aláíróíveket Zsura Zoltán tótkomlósi ellenzéki önkormányzati képviselőnek.
Ezt követően felgyorsultak az események. Zsura a január végi testületi ülésen – meglepve a fideszes többséget – előállt ezzel a történettel, s azt firtatta, kinek a megbízásából és miért gyűjtötték az aláírásokat? Majd javaslatot tett egy vizsgálóbizottság felállítására, hogy megtudják, mi zajlik Békés megyében, ki és miért él vissza az állampolgárok személyes adataival.
|
Leszavazták
Ám a felvetését a jobboldali többség leszavazta. Annyit mégiscsak elért, hogy a február 28-i tótkomlósi képviselő-testületi ülésen bemutatták kérdéses projektet. Ő pedig tájékoztatta a történtekről Hadházy Ákos független országgyűlési képviselőt, aki a korrupció elleni fellépéseivel szerzett országos hírnevet.
A február végi tótkomlói képviselő-testületi ülésre eljött az EFOP keretében öt dél-békési településen megvalósuló program szakmai koordinátora, Krisztován Anna, aki a Fidesz dél-békési erős embere, egyesek szerint Simonka György jobbkezének számít.
Rejtélyes sztori
A testületi ülésen Krisztován Anna dicséretekkel telitűzdelt másfél órás tájékoztatót tartott a szóban forgó EFOP-pályázat erényeiről, szükségességéről és addigi sikereiről.
Ezt követően az ügyet kirobbantó Zsura Zoltán független képviselő kérdések sorát tette fel a projekttel kapcsolatban. Arra volt kíváncsi, ami a másfél órás tájékoztatóba nem fért bele: hogyan került be a projektbe a Simonka szülőfalujában alapított Dél-Békés Mezőgazdasági Termelőiért Közhasznú Egyesület (DBMTKA).
De rákérdezett arra is: miért nem tud erről a gesztori feladatokat ellátó tótkomlósi önkormányzat? Hogyan magyarázható, hogy a közel 500 millió forintos projektösszeg nagyobb részét elvitte a pusztaottlakai alapítvány, amelynek már az elnevezése sem illeszkedik a programhoz? Ráadásul a közbeszerzések mindegyikét a DBMTKA bonyolította le, ahol Zsura állítása szerint mindig ugyanaz a konzorcium, az INTURBIDUS nyert.
|
„Ebben azért annyira ne legyen biztos”
Az indulatos szavakkal, rágalmakkal tarkított és az egymást hazugozó szóáradatban az jelentett pillanatnyi nyugvópontot, amikor Zsura Zoltán megkérdezte az ugyancsak a Simonka emberének számító tótkomlósi polgármestert, Garay Ritát (Fidesz-KDNP): biztos abban, hogy itt minden jogszabály- és törvényszerűen történt. Erre a dél-békési kisváros vezetője határozott igennel válaszolt.
Ekkor, jó két óra után kapcsolódott be a vitába az éppen e téma miatt érkező Hadházy, aki azt vágta Garay fejéhez: „ebben azért annyira ne legyen biztos.” Hadházy mind a tótkomlósi testületi ülés előtt tartott sajtótájékoztatóján, mind az ülésen elmondta, hogy az ügyben feljelentést fog tenni.
|
Végül hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt tett feljelentést a Budapesti Rendőr-főkapitányság korrupciós főosztályán még ez év márciusában. Ezt a feljelentést tette át most – hatáskör hiányára hivatkozva – a BRFK a NAV Bűnügyi Főigazgatóságához – értesült a Narancs.hu.
Hadházynak egy korábbi ügyben tett feljelentésével ugyanígy jártak el. Hadházytól megtudtuk, hogy az ún. „marmonkannás” sportnapokról van szó, ami csak annyiban közös a tótkomlósi esettel, nagy valószínűséggel mindkét esetben kamurendezvényekről van szó, és mindkettő az EFOP keretében valósult meg. Az esettel foglalkozott az RTL Klub híradója is. Ennek az ügynek az a lényege, hogy egy alapítvány összesen 500 millió forintot nyert el azzal a céllal, hogy félezer településen a felnőtt lakosságot sportolásra ösztökélje. Ez több helyen igen mulatságos és kifogásolható módon „valósult meg”, pontosabban nem valósult meg.
Elszigetelt eset?
Hadházy Ákos a Narancs.hu-nak úgy értékelte a történteket, nem tekinthető rossz fejleménynek, hogy a „marmonkannás” sportnapokat és a tótkomlósi aláírásgyűjtéssel kapcsolatos ügyet is áttették az NAV adónyomozóihoz.
Ugyanis sok más esetben elutasították és lesöpörték feljelentéseit a nyomozóhatóságok. Ám jelezte, a két ügy összevonása alkalmat adhat a nyomozóhatóságoknak, hogy időben elhúzzák vizsgálatot. Sőt, a kamu sportnap mellett idővel "el lehet majd dugni" a tótkomlósi aláírásgyűjtést is - véli.
|
Zsura Zoltán és Hadházy szerint minden lehetőséget meg kell ragadni, hogy megtudjuk, pontosan mi történt, s fennáll-e a hamis magánokirat felhasználásának vétsége vagy sem. Ahogy azt is szeretnék megtudni, hogy elszigetelt vagy sem a dél-békési eset. Hadházy Ákos gyanúja szerint, a kamupályázatok többségét fentről irányítják.