Nyírcsászári: rendőrt hívtak a polgármester által elbocsátott jegyzőre, amikor személyes dolgaiért ment a hivatalba

Kis-Magyarország

Tovább fokozódik a feszültség Nyírcsászáriban és a immár a vele egy körjegyzőségben lévő Nyírpilisen, Bátorligeten és Teremen is. Szkibáné Teliska Éva nyírcsászári polgármester szerdán – bizalomvesztésre hivatkozva – menesztette Kerekes Imre jegyzőt. Ám erről a másik három településvezető csak utóbb értesült. Sőt, az ügybe a rendőrséget is „bevonták”.

A rendes ügymenet és munkarend szerint szerdán Nyírpilisen dolgozott volna Kerekes Imre jegyző, aki egyszerre látja el munkáját négy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kistelepülésen: Nyírpilis mellett a vele egy körjegyzőségben lévő Nyírcsászáriban, Bátorligeten és Teremben. Azt üzente neki a gesztortelepülés, Nyírcsászári fideszes polgármestere, Szkibáné Teliska Éva, hogy aznap menjen be hozzá. Itt jókora meglepetés érte, mert Szkibáné a kezébe adta a felmondásáról szóló dokumentumot. Ezt igazából át sem tudta olvasni Kerekes, és ezért nem is volt hajlandó aláírni. Végül kipostázták neki. Annyit tudni, hogy az azonnali felmentés indoka a nehezen megfogható „bizalomvesztés” volt.

Hogy ez pontosan miben áll és mi volt a felmondásban szereplő indok, nem tudtuk kideríteni, mert erőfeszítéseink ellenére sem Szkibáné Teliska Éva, sem Kerekes Imrét nem sikerült utolérnünk, ahogy Beri Márk nyírpilisi polgármestert sem. Ugyan sikerült beszélnünk Antal Mihály (Fidesz-KDNP) bátorligeti és Csóti Ágota teremi településvezetőkkel, de tőlük csak azt tudtuk meg, hogy utólag értesültek a felmentésről, a döntésben és annak előkészítésében nem vettek részt. Arra sem tudtak válaszolni, hogy a települések közötti társulási szerződésben hogyan szabályozták azt a kérdést, hogy ki a munkáltatója a közös jegyzőnek.

Egy korábbi lakossági fórumon, ha konkrétumok nélkül is, Szkibáné már hangot adott a jegyzővel szembeni kifogásának. De akkor azt hangsúlyozta, nem tud lépni, mert ehhez a másik három polgármester egyetértése is szükséges lenne. A nyírcsászári, az ottani kormánypárti polgármesterrel és frakciójával szemben álló ellenzék úgy tudja, hogy a társulási szerződés szerint a településvezetők közösen gyakorolják a munkáltatói jogokat a jegyző felett.

A közszolgálati tisztségviselőkről szóló törvény idevágó passzusa szerint: „A kormánytisztviselő vezetői iránti szakmai lojalitással köteles ellátni feladatait. Szakmai lojalitás alatt kell érteni különösen a vezető által meghatározott szakmai értékek iránti elkötelezettséget, a vezetőkkel és a munkatársakkal való alkotó együttműködést, a szakmai elhivatottsággal történő, fegyelmezett és lényeglátó feladatvégzést.” Ennek a megsértése, azaz a bizalomvesztés tárgyköre, meglehetősen tág határokat biztosít a polgármestereknek, hogy élhessek ezzel a (gumi)jogszabállyal. „Gyakorlatilag nincs olyan, ami ebbe nem fér bele, ugyanakkor kérdés, hogy egy bírósági perben ezt kellően alá tudja-e támasztani a kezdeményező” – mondta a Narancs.hu-nak egy vezető közigazgatási szakember. Hozzátette, bár nem kell az ügyben eljárást lefolytatni, de felmentés közlése előtt lehetőséget kell adni – ebben az esetben a jegyzőnek –, hogy az indokokat megismerje és védekezhessen az ellene felhozottakkal szemben. Ebben az esetben ez bizonyíthatóan nem történt meg. S ahogy említettük, nincs meg a polgármestertársak egyetértése sem.

Többek szerint a lehető legrosszabb időpontban lépte meg kifogásolható lépését a nyírcsászári polgármester. Ennek magyarázata, hogy minden önkormányzatnak február 15-ig meg kell alkotnia a település idei évre érvényes költségvetését, ami nem kis részben jegyzői hatáskör. Mindezt igencsak megnehezíti ezen a négy szabolcsi kistelepülésen, hogy éppen most menesztette Szkibáné Teliska Éva a jegyzőt. Sőt, olyan értesülések vannak helyben: úgy menesztette a polgármester Kerekes Imrét, hogy nincs jelöltje a polgármesteri hivatalok vezető posztjára. Ha pedig nem lesz február közepéig elfogadott önkormányzati büdzsé Nyírcsászáriban, Nyírpilisen, Bátorligeten és Termeben, akkor az a veszély fenyeget, hogy az itt működő települési intézmények nem kapják meg a működésük alapfeltételét, a normatív támogatást. Ez a helyzet pedig működésképtelenséggel fenyeget.

Ahogy Nyírcsászáriban az is gond, hogy február 15-ig ki kellene osztani a rászorulók között azt a 120 köbméter szociális tűzifát, ami ide érkezett. Ha ez a jelzett időpontra nem történik meg, akkor ez jogvesztő hatályt jelent.

Informális forrásokból úgy értesültünk, a nyírcsászári fideszes polgármester korábban annak a meggyőződésének adott hangot, hogy most egyoldalúan és törvénysértően menesztett jegyző megítélése szerint a település képviselő-testületében többségben lévő ellenzékkel „játszott össze”. Ez a helyi ellenzék szerint minimum butaság, konkrét érvként pedig nem fogadható el. Korábban többször és mindannyiszor elsőként számoltunk be arról, hogy a Nyírcsászáriban a polgármester frakciója előbb azzal fenyegette meg Demeter Zsuzsa önkormányzati képviselőt, ha nem áll át hozzájuk, akkor megszűnik óvodai munkahelye. Utóbb pedig ez meg is történt. Így szerették volna a testületen belüli szavazati arányokat a maguk javára billenteni. A helyi ellenzék a történtek miatt rendőrségi feljelentést tett.

A helyzet ezt követően annyira elmérgesedett, hogy a többségben lévő nyírcsászári képviselők jelezték, amint április elseje után a törvény lehetőséget biztosít rá, feloszlatják a testületet. A hét közepén menesztett jegyző még aznap, szerda délután visszament a nyírcsászári polgármesteri hivatalba, hogy személyes tárgyait összepakolja és elvigye. Ekkor

rendőrt hívott rá a településvezetés azzal, hogy „dokumentumokat akar eltüntetni”.

A kiérkező rendőrök semmi ilyesmit nem állapítottak meg, így végül saját holmiját magához véve távozhatott hivatali szobájából Kerekes Imre.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Nyírcsászári: rendőrt hívtak a polgármester által elbocsátott jegyzőre, amikor személyes dolgaiért ment a hivatalba

Tovább fokozódik a feszültség Nyírcsászáriban és a immár a vele egy körjegyzőségben lévő Nyírpilisen, Bátorligeten és Teremen is. Szkibáné Teliska Éva nyírcsászári polgármester szerdán – bizalomvesztésre hivatkozva – menesztette Kerekes Imre jegyzőt. Ám erről a másik három településvezető csak utóbb értesült. Sőt, az ügybe a rendőrséget is „bevonták”.

Rákosrendező lehet a jó példa

A Fővárosi Közgyűlés szerint az államnak ki kell takarítania Rákosrendezőt akkor is, ha nem az arabok a vevők. Ebből lehet ugyan még némi vita, valójában a terület beépítése messze túlmutat a regnáló kormányon.