Eger

Perel a Székhelyi József letiltását kérő képviselő

  • Magyar Krisztián
  • 2012. december 28.

Kis-Magyarország

Jó hírnevét félti a színművész letiltását kérő fideszes Csákvári Antal, ezért most perel.

A hevesi városatya neve akkor lett országszerte ismert, amikor az áprilisban – a STOP.hu által kiszivárogtatott hangfelvétel után – kirobbant listabotránykor kiderült, hogy Orosz Lászlónéval együtt ő is arra „kérte” Pataki Zsuzsát, az egri Művészetek Háza Nonprofit Kft. igazgatóját, hogy intézze el: a már meghívott Székhelyi József színművész ne léphessen fel egy egri önkormányzati eseményen. (Erről korábban már mi is írtunk, a kérést pedig önkormányzati ülésen az érintettek elismerték.) Az intézményvezető – a nyilvánosságra hozott hangfelvételen is hallhatóan – akkor közölte: Csákvári Antaltól kért egy listát arról, kik azok az előadóművészek, akik „nemkívánatosak Egerben”, annak érdekében, hogy többet ne követhessen el ilyen hibát. (Azaz olyat hív meg egri rendezvényre, akit „nem kellene” – a szerk.)


Politikai hovatartozása miatt
A hevesi megyeszékhely közgyűlése májusban csak az önkormányzat idegenforgalmi és kulturális bizottságának fideszes elnökét, Orosz Lászlónét vonta felelősségre: őt leváltották, mi több, vissza is hívták a testületből. (Ám nemrégiben rehabilitálták.) Az akkor még általa vezetett testület egyik üléséről kiszivárogtatott hangfelvétel szerint Székhelyi Józsefet egy helyi önkormányzati társaság vezetője „le is zsidózta”, sőt Orosz Lászlóné – aki „felolvasóként” és „elvtársként” emlegette a szegedi teátrum korábbi igazgatóját – kijelentette: Székhelyi politikai hovatartozása miatt nem mehet Egerbe.

Az ügy kivizsgálásakor Csákvári Antal hangsúlyozta, hogy számára továbbra is nemkívánatos személy Székhelyi József az egri önkormányzati rendezvényeken, és szerinte ez „nemzeti ügy”.


Félti a jó hírnevét
Korábban a Művészetek Háza igazgatónője nyilatkozataiban arra is utalt, hogy a Székhelyi József letiltását kérő képviselők azt is sugallták: ha nem tesz eleget a kéréseknek, veszélybe kerülhet az állása. Úgy tudjuk, Csákvári Antal – jó hírneve megsértéséért – emiatt perli Pataki Zsuzsát, mert a képviselő állítása szerint ő nem utalt semmi hasonlóra. Információink szerint a fideszes képviselő 800 ezer forintot követel a kulturális intézmény vezetőjétől.

Emellett két szocialista politikust is perel Csákvári Antal: Pál György egri önkormányzati képviselőt azért, mert Pataki Zsuzsa állítását terjesztette, Sós Tamás országgyűlési képviselőt, az MSZP Heves Megyei Szervezetének elnökét pedig azért, mert egy Klubrádióban elhangzott beszélgetésben azt közölte, hogy Csákvári Antal az önkormányzat kulturális és idegenforgalmi bizottságának tagja, miközben ő a humánerőforrás-bizottság elnöke. Az egri MSZP-sektől egyenként több százezres nagyságrendű összeget kíván jogi úton elperelni Csákvári.

A Székhelyi-botrány kivizsgálása után az egri közgyűlés májusi ülésén – amelyen Orosz Lászlóné leváltásáról is döntöttek – Pál György sürgősségi indítványában azt javasolta, hogy Csákvári Antalt is vonják felelősségre. A szocialista képviselőt a fideszes és a jobbikos városatyák leszavazták. Ekkor Csákvári azt mondta: a szocialisták azért követelik az ő számonkérését is, mert gyűlölik őt.

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control (OFAC), azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője (és egyebek mellett a titkosszolgálatokért, valamint a propagandáért felelős miniszter) is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor zuhant Magyarország nemzetközi megítélése ekkorát, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.