Politikai vagy más okokból zártak ki romákat az anarcsi közmunkaprogramból?

  • Cservenyák Katalin
  • 2025. március 9.

Kis-Magyarország

Kizártak a további közfoglalkoztatásból hat cigány lakost a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Anarcson. A képviselő-testület erről zárt ülésen szavazott múlt pénteken. A március 1-jén indult új programban az érintettek már nem vehetnek részt. Azt mondják, panasz nem volt a munkájukra, ezért úgy vélik, azért döntött így a héttagú testület többsége, mert a romák a jelenlegi polgármester kampányát segítették 2024-ben. Mások szerint a munkamorállal volt baj.

Anarcs kétezer lakosú település Kisvárda szomszédságában. A rendszerváltás óta eddig két független polgármestere volt. 1990-től 2019-es nyugdíjba vonulásáig Kalinák József, őt követte Kertész Zoltán, aki 2022-ben időközi választást is nyert, miután lemondott az akkori képviselő-testület. Jelenleg is ő vezeti a települést, három jelölt közül kapott újra bizalmat.

A polgármesterrel együtt héttagú testületben valamennyi képviselő független. Ennek ellenére kisebbségben van a polgármester: egy képviselő, az édesanyja szavaz mellette, a többiek ellene. Köztük a két tavalyi polgármester-jelölt: Baglyos Zsolt és Pintér László, valamint az utóbbi felesége, és még egy testvérpár.

A képviselő-testület megalakulásakor megalkotott szervezeti és működési szabályzatában (szmsz) magához vonta a közmunkaprogramban résztvevő személyek kiválasztásának jogát. Ezzel a jogával élt február végi ülésén, amikor kizárta a roma kisebbségi önkormányzat elnökét, a férjét és az édesanyját, továbbá a kisebbségi alelnököt és még két anarcsi lakost. Miután személyi kérdésekről volt szó, zárt ülésen tárgyalták az előterjesztést. Két programra 36 fő foglalkoztatására kapott támogatást az önkormányzat. A létszámot nem töltötték fel: 30 ember foglalkoztatásáról szavaztak.

Simonné Bancsók Julianna, a kisebbségi önkormányzat elnöke és férje hétfőn még nyilatkozott lapunknak, majd másnap visszavonták. Az asszony egyébként személyesen volt jelen a zárt ülésen, amelyen név szerinti szavazás után kizárták őket a közfoglalkoztatásból. Tőle tudták meg a többiek, hogy ennyi volt.

Szitai Magdolna, a kisebbségi önkormányzat alelnöke úgy véli, politika van a háttérben. Nagyon sok megaláztatásban van részük telefonon keresztül, a közösségi oldalon és testületi üléseken is. Ugyanis rendszeresen eljárnak az ülésekre, mert érdeklődnek a falu ügyei iránt. Szerinte a történtek a hatalommal való visszaélésről szólnak. Nemrég felvettek a közfoglalkoztatottak felügyeletére egy asszisztenst, aki azzal indított, hogy bárkit kirúghat innen. „Éreztette velünk, hogy meg fogják torolni, amiért a polgármester úr mellett álltunk” – mondta a Narancs.hu-nak a kisebbségi önkormányzati alelnök. Hozzátette: „Sok asszony is dolgozik közmunkában, ez rugalmasabb munka, helyben van, így, amikor az iskolából vagy az óvodából telefonálnak, hogy beteg a gyerek, érte tudnak menni.”

Tintér Edit egyedül neveli két gyermekét, akik 17 és 14 évesek. A nagyobbik egy éve otthagyta az iskolát, másik szakmát szeretne inkább tanulni. Az asszony most azt sem tudja, miből fognak élni a továbbiakban, teljesen kilátástalannak látja a helyzetét. Szakmája, megtakarítása nincs. Nem tudja, most mihez kezd.

Elhangzott a beszélgetés során Pintér László korábbi polgármester-jelölt neve, miszerint ő állhat a háttérben, amikor a jelenlegi településvezetőt támogató romákat kizárták a most kezdődött, egyéves közmunkaprogramból. Azt gondolják, nem tudta megbocsátani, amiért nem rá szavaztak.

„Van-e joga a képviselő-testületnek ahhoz, hogy maga döntsön arról, név szerint kit foglalkoztat?” – kérdeztük a hivatalban lévő Kertész Zoltán polgármestert, aki érdeklődésünkre elmondta: „az szmsz-ben magához vonta a hatáskört a testület. Most várjuk a felettes szervektől az állásfoglalás, hogy volt-e ehhez joga.” Elmondta még: a név szerinti szavazáson egy képviselő hiányzott, így végül a Pintér vezette ellenzék győzött: négy-kettő arányban arról szavaztak, hogy nem tartanak igényt a hat roma foglalkoztatására, és arra is gondolnak, hogy esetlegesen nem töltik fel a létszámot.

Pintér László határozottan cáfolta, hogy bármi köze lenne a döntésüknek ahhoz: a hat volt közfoglalkoztatott a polgármester kampányát támogatta. És azt sem szeretné, ha bárki rasszista színben tüntetné fel őket. „A választások előtt volt egy csapat, amely pólóján a polgármester arcképével tett fel videókat a közösségi oldalra. Ennek a csapatnak a fele továbbra is ott dolgozik a közmunkaprogramban, tehát szó sincs arról, hogy ez lett volna a háttérben” – vázolta álláspontját megkeresésünkre az önkormányzati képviselő. Hozzátette: „Az sem igaz, hogy a romákat küldtük el a programból, mert nyolcan továbbra is benne vannak. Köztük olyanok is, akik pólóban kampányoltak a polgármester mellett. Nekik a munkamoráljukkal volt a baj” – hangsúlyozta Pintér László az elküldöttekre utalva. „Ez volt az oka annak, hogy nem akartuk továbbfoglalkoztatni őket. A többiek hozzáállását is próbálták rontani azzal, hogy ők akarták beosztani a saját munkaidejüket: fél 11-kor beültek a melegedőbe, hogy majd délután folytatják a munkát. Úgy jöttek be a munkahelyükre, mintha plázába készültek volna. A gyereket nem egyvalaki vitte különórára, hanem ment vele mindenki. Tavaly előfordult, hogy a rendőrséget kellett kihívni, hogy béke legyen. Nem született végül feljelentés, de jó volt, hogy kijöttek” – jegyezte meg Pintér.

A képviselő szerint voltak olyan emberek, akik épp emiatt hagyták el a közmunkát. Ezt bizonyítja, hogy amikor kiderült, a hat ember már nincs a programban, többen is hívták az asszisztenst, hogy visszamennének. A képviselő nem tartja kizártnak, hogy akár már a jövő héten feltöltik a létszámot. Szerinte már most érezhetően jobb a munkamorál. Nincs az, hogy „tegyétek le a munkát, ne dolgozzatok” – folytatta. „Mi próbálunk segíteni, de ez nem mehet mások kárára. Mindig elmondjuk: ennyi pénzért napi nyolc órát megfeszített munkával nem lehet dolgozni. De napi 2-3 órában tisztességesen el lehet végezni a munkát” – mondta. „Véleményem szerint a polgármester nem tudja feldolgozni, hogy csak az édesanyja van mellette. Megszokta, hogy a korábbi képviselők nem szóltak bele az ügyekbe. Felállt az új testület, amelynek viszont van véleménye” – tette hozzá Pintér László.

(Címlapképünkön az anarcsi polgármesteri hivatal. Forrás. Anarcs.hu)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.