Szeged

Portán maradt az oktatók petíciója

  • Szlavkovits Rita
  • 2013. február 12.

Kis-Magyarország

Nem vette át az Oktatói Hálózat szegedi csoportjának petícióját a kormánymegbízott, átvette viszont az alpolgármester, mert a képviselő-testület egységesen támogatja a felsőoktatásért aggódó aktivistákat. Szegeden körülbelül 200 diák, hallgató, tanár és szakszervezeti tag vonult fel.

„Zavarjátok el Orbánt!” – kiáltott oda egy férfi a belváros felé tartó buszon néhány fiatalnak, akik a tüntetésre készített transzparensekkel álldogáltak. „Egyedül nem megy, jöjjön maga is!” – szóltak vissza a lányok. A férfi csak mosolygott: „Nekem egyelőre még van munkahelyem, nem teszem kockára, majd szurkolok otthonról.” „Hát éppen azért, az egyetem veszte Szeged veszte is!” – lendültek bele a hirtelen kialakult párbeszédbe. „Igen, tudom – válaszolta a férfi –, én is ott dolgozom. Egyelőre.” Csend lett. A busz megérkezett a Lófarához (a jogi kar előtti téren álló lószobrot hívják így a városiak – Sz. R.), ide hirdették meg a találkozót a Hallgatói Hálózat szimpatizánsai. A lufi egyszer már bejött, még decemberben a Miérthallgatók (a HaHa-hoz hasonlatos aktivistacsoport) kidurrantott néhányat. Most is ez volt a koreográfia: sorra pukkantották ki a léggömböket, szimbolizálva, miként lesz üres, fonnyadt kis cafat a tudásból, a szabadságból, az autonómiából.

Onnan egy nagyot kiáltok


Onnan egy nagyot kiáltok

Fotó: magyarnarancs.hu

 

Mindeközben az Oktatási Hálózat képviselői már a kormányhivatal ajtaján kopogtattak. A portás segítőkészen telefonálgatott, hátha lejön valaki, s átveszi az oktatók petícióját. Senkit nem talált. A helyi lap újságírójának sikerült utolérnie a címzett kormánymegbízottat, aki közölte, hogy a parlamentben van, ahonnan nem hiányozhat. Kiss Attila, az SZTE BTK Angol–amerikai Intézet vezetője a magyarnarancs.hu-nak elmondta, hogy ezt megelőzően már több alkalommal írtak B. Nagy Lászlónak levelet, ám egyszer sem válaszolt egy sort sem. Abban bíztak, hogy a tüntetés olyan apropó lesz, amikor sikeresen eljuttathatják a kormány helyi képviselőjéhez észrevételeiket, és jelezhetik aggodalmaikat. De B. Nagy most is pont annyira tett rájuk, mint eddig, nem jelölt ki senkit, hogy átvegye a petíciót.

A városházán sem Botka László vette át a petíciót, de itt a polgármester közvetlen munkatársa, Solymos László alpolgármester fogadta a demonstrálókat. A szegedi városvezetés már korábban kinyilvánította egyetértését a mozgalommal, sőt decemberben név szerint az összes szegedi képviselő szavazott arról, hogy mindent megtesznek, saját hatáskörükben, az egyetem érdekében.

Itt aztán középiskolások, hallgatók, oktatók és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének képviselői felsorolták mindazt, ami csoportjaikat hátrányos helyzetbe hozza, majd – ahogy Kiss Attila szólította a gyülekezetet – indult az egyetemes menet.

A HÖK képviselőit többen hiányolták a sorokból, egyetlen képviselőjüket sem lehetett látni. A belvárosi utcákon át vonulva az egyetem épületéig a kétszázas csapat inkább fogyott, mint szaporodott volna, pedig buzdítás volt: „Ha az egyetem megy, Szeged is elvész! Gyere velünk! Aki dudál, velünk van!” Nem dudáltak.

A BTK épülete előtt várakozni kellett, a biztonsági őrök nem engedték be a menetelőket, mondván, hogy az órákat nem szabad megzavarni. Majd félórás várakozás után bezúdulhatott a megfogyatkozott csapat, az egyik nagyobb előadót még így is megtöltötték a kitartóbbak.

A BTK épülete melletti utcában az EHÖK-irodában még égett a villany. Az ajtó zárva volt.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.