Rasszistaügy Kalocsán: megússza a gyermekotthon vezetője

  • narancs.hu
  • 2015. március 25.

Kis-Magyarország

A felügyelő szerv szerint nem lehet megállapítani, ki töltötte fel a rasszista „viccet” az otthon Fb-oldalára. Miközben az otthon vezetőjének fényképe is ott szerepelt. Pont ő ne látta volna a „poént”? Ez elég nehezen hihető.

A Kalocsai Gyermekotthon Facebook-oldalán októberben nehezen félreérthető „vicc” jelent meg. Ahogy a korábbi cikkünkben lementett oldalon is jól látszik, két „nagyszülőnek” beállított asszony „beszélget” unokáikról, ahogy az is világos, hogy a szövegek romaként beazonosítható alanyokhoz vannak kötve.

false

Ezek után megkérdeztük az intézmény vezetőjét, hogy mit szól a tartalomhoz. Juhász Gábor, aki korábban fideszes képviselő volt a városban, állította: tőlünk értesült az esetről, nem ismeri a „poént”, noha a poszt már október közepe óta ott volt az intézmény Facebook-oldalán. Juhász sietett leszögezni, nem szokta böngészni saját intézményének az Fb-oldalát, azt az informatikus kezeli, de megjegyezte: tőlük távol áll mindenfajta rasszizmus, és megígérte, intézkedni fog az ügyben. Arra a kérdésünkre, hogy ki töltötte fel a képet, Juhász azt mondta: az informatikus, de még azt se zárta ki a korábbi fideszes képviselő, hogy valamelyik „gyerek törte fel az oldalt.”

Az intézmény felügyelő szerve, az Emmihez tartozó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság cikkünk megjelenése után vizsgálatot tartott az eset kapcsán.

Ennek során megállapításra került: a „facebook oldal karbantartására felelős személy nem került kijelölésre és a felhasználói jelszó többszörös megosztása, valamint az intézményi számítógépek jelszavas védelmének hiánya miatt a tartalomfelöltés kikerült az intézményvezető ellenőrzése alól. A rendőrségi eljárás megindítása nélkül lezajlott vizsgálat szerint nem állapítható meg, hogy az érintett tartalom milyen felhasználói helyről (belső vagy külső helyszínről) és kitől (növendék, intézményi munkatárs, vagy külső személy) került feltöltésre.”

Az ugyanakkor, hogy az intézményvezető Juhász Gábor ne találkozott volna az említett rasszista tartalommal – ahogy azt ő is állította -, erősen kétséges. Már csak azért is, mert maga Juhász is szerepelt – feltehetően párjával együtt- egy olyan fényképen, aminek semmi köze nem volt a gyerekotthonhoz, mégis annak Fb-oldalán szerepelt. Az pedig, hogy ezt a képet valaki Juhász tudta nélkül töltötte volna fel nem lehetetlen, csak hát alig elképzelhető. A kép egyébként később – a rasszista tartalmúval együtt - törlésre került. Nyilván ez is merő véletlen volt.

Juhász Gábor

Juhász Gábor

 

 

 

Az Emmitől kapott levélben még ez is szerepelt: az „intézményvezető a tudomására jutást követően haladéktalanul intézkedett a megbotránkoztató és az intézmény, valamint a fenntartó szemléletmódjával minden tekintetben szembenálló tartalom törléséről. A vizsgálat megállapította az intézményvezető felelősségét a hiányos Informatikai Biztonsági Szabályzatért, a facebook oldal karbantartását végző személy kijelölésének elmulasztásáért, valamint a jelszó ellenőrizetlen és dokumentálatlan megosztásáért. Megállapította továbbá, hogy az intézmény informatikusa közvetlenül felelős az intézményi számítógépek felhasználási dokumentációjának hiányáért és a gépek jelszavas védelemmel történő ellátásának elmulasztásért. Az intézményből kikerült növendékek internetes kapcsolattartásáért felelős családgondozó felelőssége megállapítható abban, hogy az oldalt nem követte figyelemmel és az ott feltűnő az intézmény alapelveivel ellenkező tartalomról nem értesíthette az intézmény vezetőjét.”

Ismeri az otthont?
Ha Ön járt vagy lakott a kalocsai otthonban, és ezt megosztaná velünk, kérjük, írjon a kismagyarorszag [at] narancs [dot] hu címre. Köszönjük.

 

És nehogy azt higgyék, hogy ezt az amúgy egyszerű ügyet ne lehetne még tovább bonyolítani! A folytatásból kiderül: a történtek ellenére Juhász megőrizheti állását. „Az intézményvezetője a gondatlanságából eredő mulasztásaival hozzájárult az általa vezetett intézmény közvélemény előtti negatív színben történő feltüntetéséhez, ezért az SZGYF Főigazgatója által írásbeli figyelmeztetésben részesül, a fokozatosság elvére való figyelemmel azonban rendkívüli felmentése nem indokolt. Az informatikus és a családgondozó esetében a szükséges arányos és indokolt intézkedéseket a munkáltatói jogokat gyakorló vezető teszi meg. Az SZGYF Főigazgatója elrendelte az SZGYF fenntartásában működő intézmények internetes felületeinek használatával és feltöltésével kapcsolatos eljárásrend felülvizsgálatát, az esetleges hiányosságok haladéktalan kiküszöbölését.”

Figyelmébe ajánljuk