Szombathelyen az államfő

Elgondolkodik lemondásán Schmitt

  • Kupi Györgyi
  • 2012. március 10.

Kis-Magyarország

Odament a tüntetőkhöz, és megígérte nekik, hogy megfontolja a lemondást. A diákoknak pedig elmondta, hogy nézhetnének ki még jobban. Nem is maradt el a hála: az iskolások csípik Pali bát!

Az államfő Vas megyében töltött második napja nem indult kellemesen: a Szolidaritás tucatnyi helyi tagja füttyszóval fogadta a megyeháza előtt. A narancs.hu tudósítójának Koroknyai Sándor, a helyi csoport kapcsolattartója elmondta: a tiltakozás személy szerint Schmittnek szól, ugyanis ő minden új törvényt aláírt, azokat is, amelyek a demokráciát ásták alá, és azokat is, amelyek a kisemberek vagy a nyugdíjasok életét teszik nehezebbé. „A Fidesz motorját tolja, ami pedig már döglődik. Meg hát ott van a smittelés is” – célzott a plágiumügyre Koroknyai.

Távol a pártkezdeményezésektől

A füttyszó behallatszott a megyeháza dísztermébe is, ahol helyi kormánypárti politikusok (köztük Hende Csaba honvédelmi miniszter) köszöntötték az elnököt. Ezt követően Czeglédy Csaba, a szombathelyi szocialisták frakcióvezetője nem értette az ünneplés okát, mert szerinte inkább halotti torról van szó, hiszen abban a teremben gyűltek össze, amely valaha Vasé volt, most pedig az államtól bérlik vissza. A jobbikos országgyűlési képviselő Bana Tibor szintén előhozakodott a megyei vagyon államosításával, az LMP városi képviselője, Horváth Zoltán viszont egy népszavazási aláírásgyűjtő ívet adott át az elnöknek, arra buzdítva, hogy írja alá. Schmitt viszont – mint mondta – nem teszi meg, mert neki távol kell magát tartania a pártkezdeményezésektől, viszont – tette hozzá – kellő számú aláírás esetén kiírja a népszavazást.

A helyi ügyekre nem tért ki, viszont José Manuel Barroso neki adott tanácsát idézte: „szokatlan a kétharmad Európában, és szokatlan eredményekre vezethet. A kétharmad egy törtszám, de mindenkinek egészben kell gondolkodnia.” Az Európai Bizottság elnökének szavait ajánlotta megfontolásra a helyi politikusoknak is. „Ha az egyharmad fütyül, arra én nem fütyülhetek” – hangsúlyozta.

 


 

Elgondolkodik a lemondáson

Az eredeti programtól eltérően a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakképző Iskolában tartott osztályfőnöki órán nem az Alaptörvényről volt szó, hanem Schmitt Pál intelmeit hallgathatták meg a diákok: megtudhattuk, hogy az SMS tönkreteszi a nyelvet, az államfő ajánlotta a diákoknak, hogy legyen az éjjeliszekrényükön imakönyv „mellett egy-két könyv”, később pedig megjegyezte, hogy nincs olyan csinos külső, amin ne lehetne néhány fekvőtámasszal javítani.

A gyerekek figyelemmel hallgatták, még az a három is, akiknek a mellettünk ülő pedagógus szerint mindenről „megvan a véleményük”. Azoknak a diákoknak, akikkel találkozott a narancs.hu tudósítója, rokonszenves volt az elnök, komolynak és határozottnak látták őt.

A határozottság látszott az államfőn akkor is, amikor előbb megkerülve az Audit, a lemondását hangosan követelő csoporthoz lépett. Schmitt azt mondta az ellene tüntetőknek: ha megmondják neki, hogy mit csinál rosszul – és feltéve, ha a többség is így látja –, ő elgondolkodik lemondásán.

 


Az egyik demonstráló erre szép csendben összecsavarta a zászlóját, mert úgy vélte: ha már elgondolkodni hajlandó a köztársasági elnök a lemondáson, ő be is fejezte a tüntetést. Ekkorra már egyébként a tüntetésre engedélyezett idő is lejárt.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.