Siófoki Trabisimogató, avagy innen indultak pontosan 30 évvel ezelőtt a szabadság felé az NDK-sok

Kis-Magyarország

Tűzpiros, 1983-as gyártású Trabant limuzin pöfögött a víztorony tövéig, NDK-zászlóval, „bombajó” dudával, amire ugye irigy a komphajó. Sokaknak feltűnt a jelenség szerdán, szeptember 11-én késő délután a siófoki Fő téren.

Arra emlékezett rögtönzött rendezvényével a Siófoki Ellenzéki Összefogás, hogy harminc éve ezen a napon nyílt meg a határ az NDK-s menekültek előtt, akik közül százak éppen a siófoki Ezüstpart Hotelben berendezett ideiglenes menekülttáborból indultak el 1989. szeptember 11-én nulla óra után a határ, azaz a szabadság felé.

Trabisimogató – ezt a nevet adták performanszuknak a szervezők, a Trabantot Zamárdiból kormányozta a siófoki víztoronyig Bartha László, a már évekkel ezelőtt megszűnt S.O.S. Regionális Rádiós Segélyhívó Alapítvány hajdani elnöke, aki nem csak féltve őrzött járgányát bocsátotta közszemlére, hanem stílszerűen még a vasfüggöny egy darabját is elhozta díszdobozban.

Bartha László Zamárdiból hozta a Trabantot

Bartha László Zamárdiból hozta a Trabantot

Fotó: A szerző felvétele

Nem tudtuk, hogy történelmet írunk

„Miután 1989 szeptember elejére megtelt a csillebérci és a zánkai menekülttábor is, a Vöröskereszt a siófoki Ezüstpart hotelben is létesített egyet, mégpedig szigorúan zártat. Ide azokat hozták, akik tartottak tőle, hogy megfigyeli őket a Stasi, a keletnémet titkosszolgálat” – emlékezett vissza harminc év múltán a siófoki Bozai Ágota, akinek az egyetem elvégzése után a Vöröskereszt volt az első munkahelye és ott gardírozta az NDK-menekülteket 1989-ben a siófoki szállodában.

„Akkor még nem tudtuk, hogy történelmet írunk – mondta Bozai.

A Trabisimogató érdeklődőinek az 1989. szeptember 12-i Somogyi Néplap cikkeit osztogatták és fel is olvastak ezekből. Ami az NDK-s menekülteknek felhőtlen örömet jelentett, az bánatot hozott anno a balatoni szálláskiadóknak. Hiszen a határnyitással megszűntek a legendás balatoni NDK-NSZK találkozások, 1989. szeptember 11-én a balatoni kempingek kiürülésével nem csak az az évi szezon ért véget, hanem a balatoni tömegturizmusnak is vége szakadt.

Nem turmixgép, hanem NDK-zászló

Nem turmixgép, hanem NDK-zászló

Fotó: A szerző felvétele

A Balaton marad mindenkié?

A megemlékezésen azt mondta Lengyel Róbert siófoki polgármester, hogy a tömegturizmust követő harminc „átmeneti” év után a következő néhány évben eldőlhet, milyen irányt is vesz a balatoni turizmus. Sokak hozzájuthatnak továbbra is a Balatonhoz, vagy egyre kevesebbek kiváltsága lesz, mert egyre kevesebben férnek hozzá? Legalábbis ingyenesen. A közelgő önkormányzati választásnak az is a tétje: lesz-e majd elegendő számú olyan polgármester, aki ellent tud állni a kedvezőtlen folyamatoknak, és a Balaton továbbra is mindenkié lehet-e…”

„A szemek ragyogtak”

A Somogyi Néplap 1989. szeptember 12-i cikke:

A kicsik is kipróbálhatták a Trabit

A kicsik is kipróbálhatták a Trabit

Fotó: A szerző felvétele

NDK-menekültek, aranyködben az Ezüstparton


„A balatonszéplaki SZOT Ezüstpart II. szállodájának parkolójában egy krémszínű Volkswagen minibusz áll. A sétány padjain sütkérező fiatalok gyönyörködve mustrálgatják. A legjobban az autó oldalára pingált vörös kereszt tetszik nekik. Nem csoda: a fiatalok valamennyien keletnémet menekültek, a busz pedig a nyugatnémet segélyszolgálaté.


A szemék tegnap már ragyogtak, de a kérés: beszélgessünk, csukott fülekre és szájakra talált. A Vöröskereszt egy megállapodás miatt nem akart, a menekültök pedig nem mertek nyilatkozni. Így a tudósító csak tárgyszerűen adhat számot a Széplakon történtekről.


A zánkai menekülttábor megtelte után irányítottak csütörtökön, pénteken és szombaton 100-100 keletnémet fiatalt az Ezüstpartra. Vasárnap este a Horn Gyula külügyminiszterrel készült riport tévébeli sugárzása után a helyszínre érkezett a nyugatnémet konzul, aki megerősítette: Magyarország nyugati határa 0 óra 0 perctől nyitva áll előttük. Az ezt követő viharos érzelmi megnyilvánulásokat nehéz lenne papírra vetni. Az ünneplés hevében mintegy százan azonnal elindultak új hazájuk felé.”

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.