Az orosházi Fidesz és a képviselői szólásszabadság korlátozása

Szájzárrendelet és székbírság

Belpol

Jogkorlátozó, a szólásszabadságot szűkítő intézkedésnek tartják az ellenzékiek, míg a fideszesek a testületi munka hatékonyságát biztosító rendelkezésnek azt az új szankciós lehetőséget, amelyet a polgármester kezdeményezésére a testület kormánypárti többsége szabhat ki a renitens képviselőre.

 

„A szájkosárrendelettel a polgármester ismét megmutatta, hogy miközben jogállamról és demokráciáról beszél, a legsötétebb diktatúrákat idézően cselekszik” – e megfogalmazással bírálta bő két éve a helyi Fidesz-frakció Márki-Zay Péter polgármestert, akinek a kezdeményezésére a képviselőtársaikra sértő kijelentéseket tévő testületi tagokat szankcináló rendeletet fogadott el a hódmezővásárhelyi önkormányzat. (Arról az esetről lásd keretes írásunkat.) Az akkori fideszes kritikát most a szocialista Fetser János orosházi önkormányzati képviselő idézte föl szó szerint a november 30-i testületi ülésen, ugyanis a fideszes városvezetés a hódmezővásárhelyihez hasonló előterjesztéssel élt, amelyet végül el is fogadtatott. A városházi ellenzéki képviselők szerint a cél az ő megrendszabályozásuk. A helyi fideszesek természetesen másként látják ugyanazt, mint két éve hódmezővásárhelyi párttársaik: szerintük az ún. „szájzárrendelet” Orosházán a közgyűlés méltóságát állítja majd vissza, egyben a demokrácia kiteljesedésének a záloga.

Tombol a demokrácia

Az orosházi önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának (szmsz) módosításába csomagolta be a változtatást a kormánypárti városvezetés. A testületi üléseket megzavaró, a közgyűlés méltóságát sértő kijelentést tevő képviselő ún. székbírsággal sújtható, az alkalmankénti bírság mértéke a képviselői tiszteletdíj (jelenleg 179 ezer forint) 20 százaléka. Ötnél többször nem szabható ki, de ez éppen elég arra, hogy akár a teljes tiszteletdíjat visszatarthassák egy-egy hónapban a polgármester javaslatára.

Egy másik kitétel szerint pedig a nem választás útján, hanem a mindenkori polgármester kezdeményezése nyomán szavazati jog nélkül a testületbe bekerülő és tanácskozási joggal azon részt vevő társadalmi megbízatású alpolgármester minden napirendi ponthoz korlátlan hozzászólási lehetőséget kap. Orosházán a társadalmi megbízatású ­alpolgármester, Molnár Béla egyben a városi Fidesz alapszervezeti elnöke. Ez a „gesztus” sérti a képviselői jogegyenlőséget, és többletjogosítványt ad a mandátummal és szavazati joggal rendelkező képviselőkkel szemben, még ha a kormánypárti városvezetés némiképp bővítette is a napirendi pontonkénti képviselői hozzászólás lehetőségét – igaz, csak egyetlen perccel.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Második gyermekkor

Sean Mathias az izgalmasabb utat választotta, amikor filmre vitte saját 2021-es Hamlet-előadását, melyet a Covid-járvány lezárásai és néhány kulcsszínész viharos távozása tett próbára.

Üzenet

Brazíliáról mindenki a mesés tengerpartra, a karneválra meg a focira asszociál, pedig valaha (50–60 évvel ezelőtt) ott is pontosan olyan embertelen katonai diktatúra volt, mint Dél-Amerika legtöbb országában.

Vele a szégyen

Amikor a miniszteri kinevezése után Szalay-Bobrovniczky Kristóftól megkérdezték, nem zavarja-e, hogy elődje, Benkő Tibor hivatásos katonatiszt volt, ezzel vágott vissza: a magyar haderő a kormány fejlesztéseinek köszönhetően magától is „tudja, hogy mit kell csinálnia”. Neki pedig az a feladata, hogy a katonaságot vonzóvá tegye, elsősorban az ifjúság körében.

Üldözik Matolcsyt!

Hol tűnt el és mennyi pénz a jegybank alapítványából? Most azon kell izgulnia sok jó embernek, hogy közülük az ÁSZ feljelentése nyomán ki megy majd, vagy nem megy, mikor és mennyi időre börtönbe.

Minden határon túl

A világháborúról szóló művek sora végeláthatatlan, ám a téma lefedettsége igencsak aránytalan, az erdélyi zsidók soája például meglehetősen alultárgyalt volt korábban.

Az Infláció Réme

  • Király Júlia

Valamikor réges-régen, amikor a közpénz még nem vesztette el közpénz jellegét, a Magyar Nemzeti Bank még nem magántőkealapok gazdagításán szorgoskodott, az euróért még nem adtak többet 260–270 forintnál, és még működtek Magyarországon a fékek és az ellensúlyok, szóval abban az időben, amire már a legeslegöregebb magyar ember sem emlékszik, akkoriban történt.

Felejtsük el!

Önkormányzati szociális bérlakás miatt áll a bál Szarvason. Az ellenzék szerint jogosulatlan volt a kiutalás, a nyertes pályázatot az egyik városi fideszes képviselő „menedzselte”. A kedvezményezett az egyik nemzetiségi önkormányzat alelnöke.

Elveszik, hogy osztogathassanak

Az önkormányzatoktól elvett pénzből indította el a kormány a Versenyképes Járások Programot, és ettől várja azt, hogy még a 2026-os választások előtt mindenütt épül valami. A lebonyolítás láthatóvá teszi az országgyűlési képviselők, fideszes választókerületi elnökök meghatározta hierarchiát.

Zsákutca

A szerencsén is múlt, hogy a XI. kerületi önkormányzat meg tudja akadályozni egy böhöm társasház felépí­tését a Sas-hegy oldalában, a tájvédelmi körzet szomszédságában. Más esetekben hiába derülnek ki a korábbi stiklik és összeférhetetlenségek, sokszor nem lehetséges a kármentés.

Lakásból utcára

Mivel a hivatalos procedúra rendszerint nagyon elhúzódik, olykor szélsőjobboldali formációkat bíznak meg az érintettek az ingatlanjaikban jogosulatlanul lakók eltávolítására. Az akciókról beszámolók készülnek a YouTube-ra. A Mi Hazánk elnöke, Toroczkai László több alkalommal is megjelent ilyen akciókon.