Miskolc

Tüntetés a Földesben: Orbán rendszere olyan, mint a feudalizmus

  • Kovács István
  • 2013. január 4.

Kis-Magyarország

A feudalizmushoz hasonlították Orbán rendszerét a diákok: szerintük anno, éppúgy, mint most, csak a kiváltságosok juthatnak egyetemi végzettséghez. Ott jártunk a miskolci demonstráción.

Rendkívüli iskolagyűlésen mondtak véleményt a felsőoktatási reformról a miskolci Földes Ferenc Gimnázium ballagás és pályaválasztás előtt álló diákjai péntek délelőtt az iskolában. (A pécsi középiskolások tüntetéséről szóló tudósításunkat itt olvashatja.) Az ötödik óra helyett megtartott tiltakozáson mintegy 200 tanuló vett részt a gimnázium nagytermében, akik pedig nem fértek be, azok rádión hallgatták az elhangzottakat. Felszólalásaikban a diákok elsősorban az ellehetetlenülést hangoztatták, miután pár hete kiderült, hogy akik például jogi vagy gazdasági pályát választanak, azok a költségtérítés miatt csakis komoly szülői támogatással tanulhatnak tovább.

A hajó és a feudalizmus
Ha a szülők nem tudják anyagilag támogatni gyermekük továbbtanulását, akkor a jófejű tanulók is elkallódnak – hangoztatta Virág Fausztin Asztrik diák az iskola nagytermében. Őt követően Lukács Flóra kedvenc meséjét mondta el a helyzet fonákságait érzékeltetendő, amelyben egy hajó építésekor több csavart is kispóroltak, ezért később a hajó elsüllyedt. Szerinte az ország jövőjében a tehetséges fiatalok jelentik a kötőelemet.

Miskolci diákok hallgatják a beszédeket


Miskolci diákok hallgatják a beszédeket

Bolgár származását hangoztatva Valcsev Petra kifejtette: apukája azért jött egykor Magyarországra, mert itt talált magának munkát, és itt képzelte el a jövőjét. „Ma, amikor az Európai Unió lehetővé teszi a szabad munkavállalást, miért kell szerződéssel megkötni a tanulók kezét?” A diák hozzátette: ha nem teljesülnek kéréseik a finanszírozott számok bővítéséről, folytatják tiltakozásukat. A 9–10. osztályosok véleményét Kovács Soma foglalta össze, miszerint mostantól a diplomaszerzés a leggazdagabbak kiváltsága lett, akárcsak a feudalizmusban. A felszólalásokat rendre taps követte, ezeket követően pedig felhívás hangzott el arra vonatkozóan, hogy aki a felsőoktatás fizetőssé tétele miatt nem tud az eredetileg tervezett szakra jelentkezni, emeljen fel egy sálat. Az arány közelítette a száz százalékot.

Budapest ugrott
A magyarnarancs.hu tudósítója által megkérdezettek közül Szalva Szabolcs műszaki pályán akart tovább tanulni, amit most már át kell gondolni. Az biztos, hogy Miskolcon kívül más város ezek után számára szóba sem jöhet, hiszen van egy öccse, aki orvosi pályára készül, és fizetős tanulmányaival nem veheti el az ő jövőjét. Osztermann Viktor a fizetős kategóriába sorolt gazdasági vagy jogi pályát szerette volna megcélozni, amelyek félévi tandíja 170 ezer forint lesz. Eredeti elképzelése szerint Budapesten akart tovább tanulni, de így az már nem jöhet szóba.

 

Igazgatói szint

A Földes Ferenc Gimnáziumról múlt nyáron írtunk sajátosra sikerült igazgatóválasztása kapcsán, amelyet később tüntetés is követett. A végzős diákok most azonban kerülték a véleménynyilvánítást az iskolájuk 2012-es igazgatói kinevezéséről, pontosabban annak elmaradásáról. A januári államosítás sem hozott ebben változást, a korábbi igazgatóhelyettes, Fazekas Róbert továbbra is megbízott igazgatóként irányítja a patinás oktatási intézményt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.