Veres Pál tényleg nem indul, és keserűen búcsúzik

  • narancs.hu
  • 2024. április 3.

Kis-Magyarország

Színlelt barátság, hazudott szövetség, kétszínűség, széthúzás – sorolta, mi mindent tapasztalt Miskolc polgármestereként.

Négy és fél év polgármesteri munka után nem indul újra Miskolcon Veres Pál.

Ez a hír feltételes módban kedden már megjelent a sajtóban. Most a politikus a Facebookon hosszú posztban írta meg, miért döntött úgy az utóbbi hónapok eseményei nyomán, hogy nem akar városvezető maradni. 

Nem a költségvetési elvonások, kormányzati megszorítások, növekvő energiaárak miatt nezezebbé váló önkormányzati gazdálkodás vette el a kedvét, hanem maga a politikai üzem.

Veres szerint nem is lett belőle politikus, mert nem tudta megszokni „a színlelt barátságot, a hazudott szövetséget, a kétszínűséget, a széthúzást, a vérre menő intrikákat, a célok, a meggyőződés és az emberség semmibevételét, a rövidtávú érdekpolitikát, a politikának beállított önérdeket. Elkeserítő és felháborító volt látni azok megnyilvánulásait, akik kétes politikai tőkét keresve nem riadtak vissza a város hírnevének rontásától sem. Megdöbbentő volt látni, hogy sokakat mennyire nem érdekel a racionalitás, a szakmai érvek, Miskolc és a miskolciak érdeke, hogy mennyivel fontosabbak a személyes ambíciók, a politikai bosszú, mint maga a város. Sokat tanultam, sokat változtam én is, de az alapbeállítottságom nem változott. Továbbra sincs számomra olyan politikai cél, ami felülírhatja az emberséget és a szakmai érveket, nincs az a személyes ambíció, ami fontosabb lehet a közösség érdekénél, és nincs az az érdek, ami fontosabb lehet Miskolcnál” – írja Veres Pál.

27 éve vezető, iskolaigazgatóként, oktatási szakértőként nagyrészt sikerrel működött, és ő úgy gondolta egy ideig, polgármesterként is, és megtalálta a helyes egyensúlyt munka és magánélet között. Családja szerint azonban ez nem teljesen sikerült. Felnőttek a gyermekei, fia családot alapított, született egy kisunoka, akit nem láthat olyan gyakran, ahányszor szeretné, és ez csak rajta múlik. 

Veres megállapítja, egyre kevesebben hisznek abban, amiben ő,

„hogy a civil kurázsi, a pártonkívüliség adta szabadság hasznára lehet a városnak.”

Azért büszke arra, hogy a legsötétebb politikai támadásokat is vissza tudta verni, és annak ellenére ő a polgármester, hogy szövetségeseinek egy része nyíltan a bukását kívánta. Olyan utódot kíván a városnak, „akinek a város a fontos, nem a hatalom, és aki az, aminek mondja magát.”

Bár posztjában nem említ személy- vagy pártnevet, alighanem a Demokratikus Koalícióra gondolt, amely nyíltan tavaly októberben tette egyértelművé, hogy kilép Veres Pál mögül, és önálló jelöltet indít, Hegedűs Andreát. A párt vezetésének többek közt az nem tetszett, ahogyan Veres az önkormányzat nevében a kormánnyal tartja a kapcsolatot. Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke Schmuck Erzsébet LMP-társelnök társaságában tartott tájékoztatót Miskolcon. Utóbbi politikus azzal indokolta, hogy az LMP sem támogatja tovább a miskolci polgármestert, hogy Veres politikája nem elég zöld. 

Veres a DK lépését úgy kommentálta akkor, hogy a DK vezetői az ellenzéki politikát szeretik, és így lesz a legjobb esélyük arra, hogy 2024-től Miskolcon is újból ellenzékben legyenek.

A DK képviselői nem is szavazták meg Miskolc önkormányzatának idei költségvetését. 

A keddi sajtóhírekben lehetett olvasni, hogy Veres egészségügyi okokra fog hivatkozni, és nem arra, hogy elfogytak a támogatói. Ami történt, azt egy helyi porták szerint fel lehet fogni a DK nagy győzelmeként is. A Borsod24 úgy tudja, a DK mégis Barkai Lászlót, a miskolci Gyermekegészségügyi Központ korábbi igazgatóját javasolná a többi pártnak közös jelöltként, de erről még nem született döntés.

Veres szerdai bejegyzésére két óra alatt másfélezren reagáltak. Tóth-Szántai József, a Fidesz polgármesterjelöltje is kommentelt a poszt alatt. Megdöbbentette Veres döntése, szívesen megküzdött volna vele a miskolciak bizalmáért. Azt is írta, „városvezetői és emberi tapasztalataidra számítok a jövőben.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”