poeta.doc

Aki meg sem érkezett

Könyv

Turcsányi Elek: Távolodó

Turcsányi Elek: Távolodó

 

Szerelmes szerpentincsaták

Csókringató örök csodái,

Csak várjanak nagyobb csodát

Az élet álmos ostobái –

Az élet egyre mostohább,

Csodátlanabb és ostobább!

 

És mégis illan esztelen.

Ki tudna versenyt futni véle?

Szeretnék sírni vesztemen,

Kiülni még az ég ivére –

Bánkódni, mint a csillagok…

De kár, hogy én is meghalok!

 

Öreg, fakó szívem kigyúl

Kopott jánosbogári fénnyel;

Tüzére senki nem vidúl

És nem lesz nyájasabb az éjjel –

Isten veled, szerelmes élet!

Távozni kell

A föld öreg szerelmesének.

Ki ez a Turcsányi Elek? A száz éve, 1921-ben és 1927-ben megjelent két karcsú könyvéből és a kötetben nem szereplő műveiből Gazdátlan énekek háza címmel, az alig kétszáz oldalas válogatást majdnem negyven éve összeállító Szilárd Gabriella szerint a választ hiába keressük A magyar irodalom történetében. A hat komor kötet némi szellemes rosszindulattal meghatározott élvezeti értéke, valamint a borító színe alapján széles körben Spenótnak becézett akadémiai kézikönyvben az ízlése és kora szerint is a Nyugat első nemzedékéhez tartozó, és a nála négy évvel idősebb Kosztolányi által nagyra becsült Turcsányi neve nem szerepel.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.