Könyv

Amin Maalouf: Taniosz sziklája

  • - sid -
  • 2013. november 3.

Könyv

Kényelmes dolog azt hinni, hogy a politikai cselekvéssel járó morális útvesztőket teljes valójukban csak jól működő demokráciában tapasztalhatja meg az ember. Egyeduralmak idején minden egyszerűbbnek látszik, a zsarnok cinkosait automatikusan a gonosz, ellenfeleit a jó oldalra soroljuk.

Maalouf regénye azt mutatja meg, hogy ha a 19. századi Libanon egy sejkjének udvarába születünk, származásunk vitatott, magunkba szívunk némi nyugati kultúrát, és akaratunk ellenére egyszerre válunk részeseivé a helyi hatalmasságok belviszályainak és a nagyhatalmak geopolitikai háborújának, akkor hirtelen nem is lesz olyan egyértelmű, kit szolgáljunk: urunkat, közösségünket, barátainkat vagy eszményeinket. A mindezen dilemmák miatt korán őszülő Taniosz életébe ráadásul még a szerelem is bezavar, és - mint az lenni szokott - pont akkor kuszálja össze a képet, amikor az ifjú hősnek első komoly politikai döntését kellene meghoznia.

A Taniosz sziklája egy gyilkosság felderítésének igaz történetéből született, de a kiinduló epizód köré a libanoni író olyan szövevényes, érzelmi, vallási és politikai síkon futó történetet kerített, hogy az se igen számítana, ha az egészet kitalálta volna. A fordulatok végig váratlanok, mégsem tűnnek erőltetettnek vagy a valóságtól elrugaszkodottnak. Maalouf korábbi köteteiből is ismert mesélős stílusa, illetve a fiktív forrásszövegek keverése vagy eredetiségük megkérdőjelezése pedig nem zavarja, inkább hitelesebbé teszik a sztorit. A könyv legfőbb erénye, hogy bár távoli kultúrában játszódik, konfliktusai láttán nemcsak egy idegen világról, de saját életünkről, környezetünkről is óhatatlanul elgondolkodunk. Ez akkor sem kevés, ha a csodálatosan megrajzolt jellemalakuláson áteső főhős mellett a többi szereplő némiképp sematikusnak hat, funkciójuk kizárólag Kfaryabda település vagy Taniosz sorsával szoros relációban értelmezhető.

Fordította: Paller Éva. Európa, 2013, 353 oldal, 3200 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.