Könyv

Annie Ernaux: Lánytörténet

  • Karafiáth Metta
  • 2020. november 12.

Könyv

Ki emlékszik már 1958 nyarára? És arra a lányra, akinek az élete ott új kanyart vett? „Eltűnt a többiek tudatából, az összes tudatból, amely egy adott nyáron Orne megye egy adott helyszínébe ágyazódott, a többiekéből, akik elbírálták a testeket, az ő testét.” Ami egykor történt, mégsem lepi por: egy új én születésének origója lesz. A francia irodalom jelentős alakjának önéletrajzi ihletésű, megrázó kisregénye a legelső, szégyenletes emlékeket ébresztő szexuális élményt, az azt övező mély hallgatást, a testi és lelki következményeket járja körül, hogy a hőst a belső szabadság és az igazi önismeret felé vezesse.

Ernaux hol belső monológokban, hol egyes szám harmadik személyben szólal meg, hidat képezve az egykori és a jelenlegi én között. „Mit jelent, ha egy nő olyan, több mint ötven évvel ezelőtti jeleneteket perget le maga előtt, amelyekhez emlékezete semmi újat nem tud hozzátenni. Miben hisz, hacsak nem abban, hogy az emlékezet az ismeret egy formája?”

Nem idegen Ernaux-tól az eltávolítás, ahogy az sem, hogy a saját életéből merítsen. Most egyszerre olvasunk naplót, levelet és kisregényt, együtt távolodunk vagy közeledünk a 18 éves Annie-hoz. A könyv a mára axiomatikus normák (pl. konszenzusos szex) előtti korszakba visz, empátiával, egy bevallottan idős elbeszélő perspektívájából. Izgalmas és felkavaró ez a bölcsességgel és rezignáltsággal átszőtt szöveg arról, hogy „nem az a fontos, mi történik, hanem az, hogy mit kezdünk azzal, ami történik”.

 

Fordította: Lőrinszky Ildikó. Magvető, 2020, 148 oldal, 3299 Ft

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.