Interjú

„Az írók sokkal szabadabbak”

Marilynne Robinson író, esszéista

Könyv

A Forbes a világ legbefolyásosabb emberei közé sorolta, Barack Obama a barátja, Pulitzer-díjas, az Iowa Writer’s Workshop tanára, öt szépirodalmi kötet és számtalan esszé szerzője.

Magyar Narancs: Hosszú éveken át Iowa City volt az otthona, jelenleg az Iowa Writer’s Workshop tanára, de nem él ott. Hiányzik önnek a város?

Marilynne Robinson: Hiányzik ugyan, de taszít a jelenlegi iowai politikai klíma. A járvány kitörése óta nem jártam Iowában, a változások a távozásom után zajlottak. Nem tesz boldoggá, hogy a fegyverviselési mizéria Iowát is utolérte, egy júliusi törvénymódosítás miatt ebben az államban a 21 év fölöttiek immár engedély nélkül vásárolhatnak és hordhatnak kézifegyvert. Ez őrültség. El sem tudom képzelni, hogy miért bátorítják ezt. És úgy tűnik, hogy mindebből uszító politika és rengeteg düh sarjadzik, ami már nem is földi erőnek, hanem inkább valamiféle sorscsapásnak tűnik. Iowát mindig is polgári méltóság és felelősségteljes gondolkodás jellemezte. Számíthattál a többiekre. Mindez látszólag egyik napról a másikra változott meg.

MN: Korábban figyelmeztetett arra, hogy Trump elnökségének, mentalitásának hosszú távú hatásai lehetnek. Hogyan látja ezt most?

MR: A politikai, vallási és a magánéleti nézeteimet is mindig arra a feltételezésre alapoztam, hogy az emberek alapjában véve figyelmes, rendes, őszinte lények. Ezt mind ez idáig nem kellett revideálnom, ám ha mostanában újságot olvasok, elfog a kétely. Az mindenesetre az optimizmusomat táplálja, hogy egyáltalán nem értem, honnan eredt, miből következett ez az egész őrület, ami azt is jelenti, hogy eljöhet egy másik korszak, amely hasonlóképp elképesztőnek és váratlannak tűnik majd. Trump rombolt, de a világ készen állt rá, különben nem lehetett volna ekkora hatása.

MN: Milyennek látja Biden elnökségét?

MR: A politikai feszültség abból ered, hogy azt mondják, nem tudja teljesíteni az ígéreteit. Ezért az újságírók már arról beszélnek, hogy elveszíti a karakterét. Mindig így bánnak az elnökökkel. Minél gyengébbnek gondolják, annál nehezebben tudja megvalósítani a terveit, és az egész önigazoló körforgássá válik. Az újságíróknak tisztában kéne ezzel lenniük, és óvatosabban kéne eljárniuk. De nem arról írnak, hogy Biden javaslatai kívánatosak-e, hanem arról, hogy Missouri állam lakóinak 54 százaléka nem ért velük egyet. Csakhogy ezzel nem megyünk semmire, ez nem információ.

 
Fotó: Alec Soth/Magnum Photos 

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.