Könyv

Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utca gyalog

Könyv

„Mitől függ az, hogy egyszer működik, máskor meg nem, semmiből nem lehet rájönni” – írja le az idézet az egész kötetet, amelyben a harmincas szingli nő ironikusan szemléli a világot és őrlődik pasik között. Ez eddig a Bridget Jones. Látszólag könnyed Bakos Gyöngyi is, már az első két oldalon szó van Béről (s az ő farkáról), Dénesről, viszont a fejezetek egy-egy Bergman-film címét kapták (a főhős róla írja a szakdolgozatát), amiből már gyaníthatjuk, hogy ki van ez találva. Narrátorunk vicces, de inkább fanyar és zavarba ejtő a humora, mint aki egy süllyedő óceánjárón poénkodik a sirályokon. Talán nem is viccel? Folyton kijavítja, figyeli magát, kritikus és önkritikus. Lehűti a lelkesedésünket, de a sajátját is. Bakos (vagyis a narrátora) nem szívbajos: miközben a főhőse skandináv mintájú rezignáltsággal emlékezik a gyerekkorára, elromlott/sosevoltjó kapcsolataira, és egy rejtélyes apára, aki ráadásul már halott, előszeretettel tudatja az olvasóval, hogy ő bizony baszik, megbasszák, arcára élveznek és a többi. De mintha ezekben sem lelne örömöt, vagy csak annyit, amennyit egy jó gyros befalása is megad. Vagy annyit se. A könyv főszereplője valójában a test. A hús, a szőr, a csontok szégyentelen prózája. Nagyon könnyen lehetne modoros, idegesítő, lapos. Valamiért mégsem az. Hogy miért, semmiből nem lehet rájönni. Talán a sok izgalmas hely, Párizs, Budapest, Leeds, Prága mellett Mezőkövesd a megfejtés?

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.