Azt a középkori hagyományt idézi meg, amely a távoli vidékekről hírt hozó felfedezők és tudósok szubjektív (értsd: a valóságot erősen kiszínező) leírásai alapján próbálta rekonstruálni a soha nem látott lényeket.
A fiatal magyar grafikusok projektjeként futó Direkt Fanzine alkotógárdája részben a magyar folklór képzeletbeli teremtményeit vizualizálta a zsebszótár méretű kiadványban, ami önmagában is éppen elég izgalmas koncepció lenne, de végül az a kiváló ötletük támadt, hogy közös nevező alá vonnak minden hungarikumot. Így kaptak helyet az összeállításban olyan, magyarnak számító jószágok is, mint a Komondor, a Toportyánféreg vagy a Racka juh. Az egyes dolgozatok természetesen üdítő formai változatosságot mutatnak - ahány alkotó, annyi stílus és megközelítés; volt, aki a teljes absztrakciót, más a képregény-esztétikát vagy épp a festményhatást preferálta.
A sajnálatosan gyorsan átlapozható kiadványból legfeljebb az írott kommentárokat hiányolhatjuk. A Direkt Fanzine korábbi projektjében, az Ablak-Zsiráf gyereklexikon felnőttváltozatának szánt Zsiráfablakban még voltak szövegek a képek mellett, ahogy a középkori Bestiáriumokban is együtt járt a kettő. Most sem ártott volna bevonni néhány írót.
A Direkt Fanzine kiadványa