Képregény

Bestiarium Hungaricum

  • Baski Sándor
  • 2013. augusztus 25.

Könyv

Hogy néz ki a Fene? És a Hétszűnyű Kapanyányi Monyók, a Fanyűvő vagy a Lidérc? A Direkt Fanzine legutóbbi kiadványa többek közt ezekre a kardinális kérdésekre kíván választ adni.

Azt a középkori hagyományt idézi meg, amely a távoli vidékekről hírt hozó felfedezők és tudósok szubjektív (értsd: a valóságot erősen kiszínező) leírásai alapján próbálta rekonstruálni a soha nem látott lényeket.

A fiatal magyar grafikusok projektjeként futó Direkt Fanzine alkotógárdája részben a magyar folklór képzeletbeli teremtményeit vizualizálta a zsebszótár méretű kiadványban, ami önmagában is éppen elég izgalmas koncepció lenne, de végül az a kiváló ötletük támadt, hogy közös nevező alá vonnak minden hungarikumot. Így kaptak helyet az összeállításban olyan, magyarnak számító jószágok is, mint a Komondor, a Toportyánféreg vagy a Racka juh. Az egyes dolgozatok természetesen üdítő formai változatosságot mutatnak - ahány alkotó, annyi stílus és megközelítés; volt, aki a teljes absztrakciót, más a képregény-esztétikát vagy épp a festményhatást preferálta.

A sajnálatosan gyorsan átlapozható kiadványból legfeljebb az írott kommentárokat hiányolhatjuk. A Direkt Fanzine korábbi projektjében, az Ablak-Zsiráf gyereklexikon felnőttváltozatának szánt Zsiráfablakban még voltak szövegek a képek mellett, ahogy a középkori Bestiáriumokban is együtt járt a kettő. Most sem ártott volna bevonni néhány írót.

A Direkt Fanzine kiadványa

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.