Esterházy színre lépett

  • narancs.hu
  • 2015. december 5.

Könyv

Hosszan és jó sokáig kígyózott a sor a Pozsonyi úton. Mindenki őt akarta. Esterházy Péter dedikálta új könyvét.

Kígyózó sor állt szombat délelőtt a Láng Téka előtt a Pozsonyi úton. “Mindenki Esterházy Pétert akarta látni” – írta Facebook-bejegyzésében a kis könyvesbolt tulajdonosa, Rédei Éva.

Egy rendes sor

Egy rendes sor

Fotó: Facebook/Láng Téka

Esterházy ezen egyetlen alkalommal dedikálta Szüts Miklós festőművésszel a közösen megjelent könyvüket – EP-t Szüts akvarelljei ihlették a szöveg megírásakor.

EP októberben maga jelentette be az Élet és Irodalom hasábjain, hogy súlyos beteg – részben ezt dolgozza fel A bűnös című művében.

 

Eheti lapszámunkba Ács Pál írt kritikát Esterházy és Szüts művéről. Íme egy kis ízelítő:

“Egy gyilkosság története – és egy szerelemé. Vagy a kettőé együtt, tehát szerelmi gyilkosságról szól. A gyilkos neve Hasnyálka. „Hát… valójában Has­nyálmirigyrák volt a neve az ebadtának.” Iszonytatóan groteszk figura. Viszi Hasnyálkát az indulat, reneszánsz egyéniség ő, üzekedik és öl, mint a bajszos-kardos Balassi Bálint, az érzékien démonikus Don Juan, vagy mint a féltékenység mardosta Othello. Legszívesebben hagyná is a csudába a modernitást a narrátor, inkább az Esterházyak hőskorába, az Isten látta, istenáldotta XVII. századba, a daliás időkbe tenné át a történetet, de nem teheti: a hasnyálmirigyrák szempontjából mégiscsak a jelen az érvényes, a „jó”: „Csukd be, fiam, azt a XVII. századot, jön be a hideg vagy a huzat”.”

Esterházy Péter, Rédei Éva és Szüts Miklós

Esterházy Péter, Rédei Éva és Szüts Miklós

Fotó: Facebook/Láng Téka

Mióta kiderült, hogy Esterházy Péter beteg, kevés nyilvános szereplést vállal, így az íróért aggódók úgy tűnik, nem hagyták ki az alkalmat, hogy találkozhassanak vele, a helyszíni jelentés szerint “az egy főre jutó írók száma – a civil érdeklődőkön túl – messze meghaladta egy átlagos írószövetségi közgyűlés taglétszámát”.

Voltaképpen mi is így teszünk, illetve úgy, ahogy eddig is: Esterházyval vagyunk.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)