Könyv

Harriet Muncaster: Holdas Hanna bajba kerül – Vámpírtündér 5.

  • - cd -
  • 2018. december 22.

Könyv

Semmi sem járul hozzá egyszerűbben a gyerekkori ízlésficam kialakulásához, mint egy rikító rózsaszín, csillogó borítós, fekete-fehér illusztrációs, vámpírtündér csodás kalandjairól szóló mesekönyvsorozat. Ám mielőtt magunkra húznánk az ízlésterrorista szerepét, rögzítsük: az a helyzet, hogy a célcsoportot alkotó gyerekek egyértelműen odavannak az ilyen könyvekért. Harriet Muncaster történetfolyama pedig a látszat ellenére minőségi mese, még ha nincs is benne semmi extra. A főszereplő Holdas Hanna egy tündér és egy vámpír szerelméből született igazi egyéniség. A különleges kislány hol éppen iskolás lesz, osztálykirándulásra vagy nyaralni megy, szülinapi bulit tart, balettozik, vagy mint most, épp bajba kerül. Folyton valami csínytevésen jár az esze, játékból elvarázsolja magát az unokatestvérével, lekicsinyítik az életre varázsolt Mályvaszín Nyuszit. Mivel az iskolában kivételesnek számító nyílt napot tartanak, amikor a gyerekek kisállataikat is magukkal vihetik, Hanna, a vámpírtündér a Mirabella által varázsolt, egy napig élő pink sárkánnyal állít be. Így hát lesz csillámokádás, reptetés meg némi büntetés. A történet nem nélkülözi a tanulságokat, és bár semmi meglepőt vagy különösen klassz fordulatot nem tartogat, Holdas Hanna karaktere és a furcsa család simán elbír akárhány történetet. Még akkor is, ha a cukiskodó rózsaszín-túladagolástól és a temérdek csillagtól mi, felnőttek simán hidegrázást kapunk.

Fordította: Magyari Andrea. Móra, 2018, 128 oldal, 1999 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.