Murakami elajándékozta kéziratait és hatalmas lemezgyűjteményét
11891249_1164006566960065_3665590758590033371_n.jpg

Murakami elajándékozta kéziratait és hatalmas lemezgyűjteményét

  • narancs.hu
  • 2018. november 6.

Könyv

Tízezer vinyl, eredeti kéziratok és személyes levelezés kerül a tokiói Waseda Egyetemhez.

A 69 éves világhírű japán író, Murakami Haruki a tokiói Waseda Egyetemnek ajándékozza regényei kéziratait, személyes levelezését és mintegy tízezer darabból áló, főleg jazz albumokat tartalmazó lemezgyűjteményét, írja a Japan Times.

A Kafka a tengerparton szerzője 37 éve nem tartott sajtótájékoztatót, ez alkalommal azonban kivételt tett, annyira fontos események tartotta az adományozást. „Nincsenek gyerekeim, és nagyon rossz lett volna, ha ezek az anyagok szétszóródnak vagy elvesznek“. Ezért adományozta a gyűjteményt annak az egyetemnek, ahol 1975-ben lediplomázott. Az egyetem terve, hogy a campusukon felépítik Murakami dolgozószobájának mását könyveivel és lemezgyűjteményével együtt. Tervezik egy központ létrehozását is, ahol Murakami munkásságát lehet majd kutatni.

A híres lemezgyűjteményből maga az író kiválogatta kedvenc dalait, amit itt tud meghallgatni.

Hallgassa meg Murakami kedvenc zenéit!

Lehet, hogy ez az első lépés a sikeres íróvá váláshoz.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.