Tudnivalók a fanfictionről

Írj mindenkinek!

Könyv

Lelkes amatőrök próbálkozásai? Senki földje a szerzői jog szürke zónájában vagy gyakorlóterep kezdő íróknak?

2009 augusztusában megjelent a Fanfiction.net-en a Twilight egy rajongói feldolgozása E. L. James tollából, Fifty Shades of Grey címmel. Hogy a könyv nyomtatott verziójával mi történt, tudjuk: szerzője az egyik legjobban fizetett íróvá vált, és szinte aranylázat indított el a kiadók és fanfic szerzők között. Az erotikus trilógia szétrobbantotta a rajongói és a hivatalos könyves világ közötti válaszfalat. Az­óta pedig azt látjuk, hogy a műfaj egyre inkább részévé válik a kultúra fősodrának, egyetemen kutatják és tanítják a hatását. Az Archive of Our Own nevű projektet és platformot (nem az ott szereplő munkákat!) 2019-ben Hugo-díjjal ismerték el.

Spock és Kirk románca

A műfaj legfontosabb ismérve, hogy kívül van az intézményes kereteken, így értelemszerűen hivatalos meghatározása sincs. Körülírni próbálhatjuk: a rajongói irodalom körébe olyan írások tartoznak, amelyek egy már létező mű szereplőit, szabályait, gyakran történetszálait használják. Szintén idesorolhatók a rajongóknak az imádott sztárral, vagyis a valós személlyel kapcsolatos fantáziái, amelyek gyakran, de nem mindig szexuális tartalmúak.

A műfajjal foglalkozó írások többsége egy 1968-ban született novellához, a The Ring of Soshernhez köti a modern fanfic kezdetét. A történetben az első évadait élő Star Trek tévésorozat két főhőse, Spock és Kirk kapitány egy elhagyatott bolygóra kerül, amikor Spock egy kizárólag a vulkániakra jellemző egészségügyi vészhelyzetben találja magát: muszáj szexuális kapcsolatot létesítenie valakivel, vagy meghal. Mivel a planétán kettejükön kívül nincs más, Kirk kapitányra marad, hogy megmentse barátját – és ezzel megteremtik a Slash alműfaját. A Slash azt jelöli, hogy két azonos nemű figura, jellemzően két férfi között szövődik szerelem. Az alműfaj a két szereplő – Spock és Kirk – nevét elválasztó / jelről kapta a nevét.

A nagyjából 40 oldalas szöveg egy létező világot használ (a Star Trekét); a sztori lehetne a sorozat egy epizódja – explicitebb tartalommal. Feltűnő, hogy a szerzők már ezekben a korai években is elsősorban nők, ezt az írást például Jennifer Guttridge jegyzi. A sci-fi azóta is kedvelt vadászterepe a fanfic szerzőknek, de virágzik a Harry Potter-univerzum, a Twilight, illetve bármelyik szabadon választott világhoz kapcsolódó fanfic verzió.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.