James Ellroy: Sosem tudjuk meg, ki ölte meg az anyámat!

Könyv

Nyomozott az édesanyja gyilkosa után, utánanézett a legnagyobb hollywoodi csillagok szennyesének, találkozott Rita Hayworth-szel – a világhírű írót új regénye ürügyén hívtuk fel.

magyarnarancs.hu: Erős nőkbe szerelmes romlott férfiak – nemes egyszerűséggel így foglalta össze az első L.A. Kvartettbe tartozó négy regényét (Fekete Dália, A nagy sehol, Szigorúan bizalmas, Fehér Jazz – K.G.). Ugyanez áll a Perfidiával megkezdett második L.A. Kvartettre is?

James Ellroy: Nagyon is áll. Azzal a kitétellel, hogy ha elvétve is, de azért itt jó fiúkat is találni. A temérdek rossz és velejéig romlott férfi között. Nőből is többféle van: van erős és jó, és van erős, de korántsem makulátlan. Minek is tagadjam, ezek a régi szép és egyben régi ronda idők, Amerika Pearl Harborral kezdődő korszaka, Los Angeles televényének korabeli virágai kihozzák belőlem a megveszekedett romantikust.

false

magyarnarancs.hu: Azért csak kevés olyan romantikus lelket ismer a világirodalom, aki Bette Davist fehérmájú lepedőakrobatának ábrázolja, Cary Grantet pedig felláció közben kapja rajta. Nem is beszélve Clark Gable-ről, aki a regény egyik szereplője szerint bolondos fiú, ugyanis női fanszőrzetet gyűjt. Hitelesnek tekinthetjük ezeket a villanásnyi sztárportrékat?

JE: Nézze, egy dolgot sosem osztok meg a nyilvánossággal, és biztos lehet benne, hogy most sem fogom elkezdeni. Sosem beszélek arról, hogy mi a valóság és mi a kitaláció a regényeimben. Én nem a történelem után megyek, a történelem jön énutánam. Én a saját történelemkönyvemet írom és nem a már meglévőket mondom fel. Könnyen lehet, hogy úgy történt, ahogy írom, és könnyen lehet, hogy nem. Ez Grant, Davis és Gable idevágó passzusaira is igaz.

magyarnarancs.hu: Hírhedt könyvében, a Hollywood Babylonban Kenneth Anger alaposan kiteregette a régi idők hollywoodi sztárjainak szennyeseit. Angertől is merített ihletet?

JE: Mindkét kötet volt a kezemben, hiszen Anger később megírta a folytatást is. Alaposan benne jártam az első L.A. Kvartettben, a felénél tarthattam már, amikor beleástam magam Anger Babylonjaiba. Hatott is rám, meg nem is, különösebben nem izgatott, bár ez így nem teljesen igaz, mert Elizabeth Short halotti fotói a második kötetben azért rendesen fejbe vágtak. Ez volt a híres Fekete Dália-eset, mint azt biztosan tudja. Ezeket a fotókat, amiket Anger közölt, korábban nem ismertem.

magyarnarancs.hu: Pedig önnél jobban talán csak a rendőrség ismerheti behatóbban Elizabeth Short brutális meggyilkolásának esetét, a Los Angeles-i rendőrség, az LAPD azonban nem engedte, hogy hozzáférjen a nyomozati anyagokhoz. Miért?

JE: Mert az ügy máig megoldatlan. De egy rossz szavam sem lehet az LAPD-hez, a maga idejében alapos munkát végeztek, egyszerre több mint 300 detektív dolgozott az ügyön. Van az úgy, hogy a megoldás egyszerűen nem akar megszületni.

false

magyarnarancs.hu: Az édesanyja gyilkosát sem találták meg (Jean Ellroy-t 1958-ban gyilkolták meg, a fia 10 éves volt ekkor – K.G.), a Jean Ellroy-gyilkosság aktáit azonban áttanulmányozhatta…

JE: Két külön ügyosztályról beszélünk. Anyám gyilkossági ügyének az aktáit a seriffhivatal őrzi, és itt egészen más szabályok vannak érvényben.

magyararancs.hu: A My Dark Places című memoárjában ön is elkezd nyomozni az édesanyja ügyében. Közel 40 évvel a gyilkosság elkövetése után veszi fel a fonalat…

JE: Tettem egy kísérletet, ahogy azt a My Dark Places-ben olvashatja, de nekem sem sikerült megtalálnom a gyilkost. Egy kis ideig élt bennem a remény, hogy sikerülni fog, de hamar kiderült, hogy nincs rá esély. Most már sosem tudjuk meg, ki ölte meg az anyámat. És ez így is van jól.

magyarnarancs.hu: Regényeinek szereplői nem tesznek lakatot a szájukra és ez hatványozottan igaz a Perfidiára is: a könyvében felbukkanó alakok például olyan természetességgel zsidóznak, mintha csak az időjárásról beszélgetnének. A zsidózás természetesnek számított a kora negyvenes évek Los Angeles-i argójában?

JE: Nagyon is.

magyarnarancs.hu: A korabeli média is használt ilyen szavakat?

JE: Csak a bigott gyűlölködők. Az egyik ilyen Coughlin atya, a katolikus pap volt, aki a rádióműsorában fröcsögött, a kor másik hírhedt antiszemitájának pedig Gerald L. K. Smith számított.

magyarnarancs.hu: A második világháború kitörése az amerikai filmgyártásban is fordulatot hozott: megjelent a film-noir, ez lett Bogart, Mitchum és a végzet asszonyainak nagy korszaka…

JE: Nem nagyon tudom komolyan venni ezeket a filmeket, bár ahogy Los Angeles megjelenik bennük, azt azért nagyon bírom. Persze azért egy-egy noir az én szívemet is megérintette, ott van például Jacques Tourneur remekműve, a Kísért a múlt Mitchummal, vagy egy kevésbé ismert mű későbbről, Andrew L. Stone filmje, a The Night Holds Terror. Vagy ugyancsak Stone-tól a Cry Terror!, Don Siegeltől a The Lineup, vagy Tourneur egy későbbi munkája, a Nightfall. Ahhoz képest, hogy nem vagyok egy noir-rajongó, azért vagy féltucatnyit mégiscsak kedvelek közülük. Ezek mind művészi igénnyel készült alkotások.

false

magyarnarancs.hu: És mi a helyzet Otto Preminger híres Laurájával (nálunk Valakit megöltek címen ismert)? Csak szerette ezt a filmet, ha már elvállalta a remake megírását?

JE: Nem, egyáltalán nem szerettem Preminger filmjét, de ez nem akadályozott meg abban, hogy megírjam a remake-et.  Az alapötlet – egy detektív beleszeret egy halott nő megfestett portréjába – viszont nagyon is bejött. Az én verzióm Londonban játszódik, de tulajdonképpen mindegy is, mert valószínűleg úgysem lesz a filmből semmi.

magyarnarancs.hu: Gene Tierney, a Laura sztárja, hová tartozott: a jó vagy a rossz életű hollywoodi filmcsillagok közé?

JE: Csak rövid ideig tartó csillogás jutott neki, alighogy sztár lett, már indult is a süllyesztő felé.

magyarnarancs.hu: A My Dark Places-ben feltűnik a negyvenes évek egy másik hollywoodi szexbombája, Rita Hayworth – valóban ismerték egymást személyesen is?

JE: Apám Rita Hayworth business managere volt a negyvenes évek vége felé, de a kapcsolat nem tartott sokáig. Én magam is találkoztam Ms. Hayworth-szel, legnagyobb bánatomra azonban a találkozás idején csupán kétéves voltam, így csak a családi elbeszélésekből tudom, hogy a dolog valóban megesett és nem a jótékony fantázia eredménye.

Korábbi interjúink itt és itt olvashatók.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.